کورنینگ در حال طراحی لایه محافظی برای گوشی‌های تاشدنی است

کورنینگ در حال طراحی لایه محافظی برای گوشی‌های تاشدنی است

کورنینگ در حال طراحی و توسعه‌ی گلسی برای حفاظت از صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند است. لایه‌ای که همزمان از انعطاف و مقاومت کافی برخوردار باشد.

اولین گوشی هوشمند تاشدنی در حال ورود به بازار است و با وجود آنکه قیمت بالایی دارد، از ‏شیشه‌ی محافظ صفحه‌نمایش برخوردار نیست. درواقع محافظ‌های شیشه‌ای فعلی انعطاف کافی برای خم شدن به همراه گوشی هوشمند، شبیه به یک کتاب را ندارد؛ حداقل تاکنون این امکان فراهم نشده است.

بر طبق گزارش سایت Wired، نسل اول از گوشی‌های هوشمند تاشدنی با محافظ صفحه نمایشی از جنس پلیمر پلاستیک از راه خواهد رسید. پلاستیک را می‌توان با شعاع انحنای بالایی به‌طور مکرر و بدون ایجاد هرگونه آسیب خم کرد؛ اما از طرفی در جایی که قرار است پوشش سخت ضدسایشی روی صفحه‌نمایش در معرض ضربه و لمس تعبیه شود، جنس پلاستیک نسبت به گلس کیفیت بسیار نازل‌تری دارد و ایجاد خراش روی سطح پلاستیک اجتناب‌ناپذیر است. لذا همچنان محافظ گلس به انتخاب‌های دیگر ترجیح داده می‌شود. 

شرکت کورنینگ سازنده‌ی لایه‌های محافظ گوریلا گلس، وعده‌ی حل این مشکل را با نوع جدیدی از شیشه‌ی محافظ تاشدنی داده است. با این وجود باید تا کامل شدن روند ساخت این شیشه‌ی محافظ چند سالی منتظر بمانیم.

لایه‌های محافظ گلس در حال حاضر تا حدی قابل خم شدن است؛ اما انعطاف آن‌ها به اندازه‌ای نیست که پاسخگوی یک گوشی تاشدنی شبیه به یک کتاب باشد. در حال حاضر شرکت کورنینگ قادر به ارائه گلس‌هایی با شعاع خمش بیشتر یا استحکام بیشتر است؛ اما همزمان قادر به ارائه هر دو ویژگی در یک گلس نیست. هر زمان که کورنینگ قادر به ارائه‌ی هر دو ویژگی در یک گلس واحد باشد، لایه‌ی محافظی با امکانات کافی برای حفاظت از نمایشگر گوشی‌های تاشدنی در دسترس قرار خواهد گرفت.

corning

کورنینگ تخصص بالایی در تولید لایه‌های محافظ گوریلا گلس دارد؛ لایه‌هایی که همزمان بسیار بادوام و مقاوم به ضربه هستند. لایه‌ی محافظ Williow Glass این شرکت لایه‌ای با ضخامت بسیار کم، وزن ناچیز و با قابلیت خم شدن و حتی لوله شدن است. دشواری هایی در روند ساخت چنین لایه‌های محافظی البته وجود دارد. برای تولید لایه محافظ Willow Glass آن را در حمام نمک غوطه‌ور می‌کنند. نمک برای قطعات الکترونیک ماده‌ای خورنده است، پس برای تولید گلسی که در آن از ترانزیستورهای یکپارچه استفاده شده، به کار نمی‌آید.

جان بین قائم مقام و مدیر کل گوریلا گلس کورنینگ توضیحاتی در این زمینه ارائه می‌کند:

در کاربری ویژه‌ی صفحه‌نمایش، تعدادی ترانزیستور در گلس تعبیه می‌شود. ترانزیستورها‌ از نمک بیزار هستند. سدیم، پتاسیم و هر عضو دیگری از خانواده نمک‌ها ترانزیستورها را کاملاً میخورد. در این خانواده از  گلس‌ها، ترانزیستورها و عناصر یاد شده که با هم ناسازگار هستند، باید درکنار همدیگر قرار بگیرد تا گلس ساخته شده کارایی مورد نظر را داشته باشد.

بدون لایه‌ی محافظ مناسب گوشی‌های هوشمند تاشدنی کارایی خود را از دست خواهند داد؛ چرا که آن‌ها به اندازه کافی دوام و استحکام نخواهند داشت تا توان رقابت با دیگر گوشی‌های غیر منعطف را داشته باشد. بالاخره شرکت‌های بزرگی مثل کورنینگ بر این مشکل غلبه خواهند کرد؛ چرا که آن‌ها می‌دانند گوشی‌های تاشدنی به‌دلیل افزایش اندازه‌ی صفحه‌نمایش نسبت به گوشی‌های هوشمند کنونی به محبوبیت روز افزونی دست خواهند یافت، این در حالی است که نسبت به قیمت خود سطح کارایی بالایی را نیز عرضه می‌کند.

منبع pcmag
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده