فاکسکان از ابتدای سال ۲۰۱۹ آیفون را در هند تولید می‌کند

فاکسکان از ابتدای سال ۲۰۱۹ آیفون را در هند تولید می‌کند

 فاکسکان در سال ۲۰۱۹، مونتاژ مدل‌های پرچم‌دار آیفون اپل را درکارخانه‌ی خود در کشور هند برعهده خواهد داشت.  

باتوجه به آخرین اطلاعات منتشرشده از سوی یک منبع آگاه، شرکت اپل قصد دارد از سال ۲۰۱۹ میلادی، مونتاژ گوشی‌های پرچم‌دار خود را به کارخانه‌ی جدید فاکسکان در هند بسپارد. این اولین‌بار است که شرکت تایوانی فاکسکان در خاک هند محصولات اپل را مونتاژ می‌‌کند.

فاکسکان قرار است مدل‌های گران‌قیمت‌تری آیفون از جمله پرچمدارانی مثل گوشی‌های هوشمند خانوده‌ی آیفون ۱۰ را مونتاژ کند. باتوجه‌به این موضوع، احتمالا شاهد تغییر وضعیت کسب‌و‌کار اپل در هند خواهیم بود.

قرار است مونتاژ محصولات اپل در کارخانه‌ی فاکسکان واقع در شهر سریپورمبوودور در ایالت جنوبی تامیل نادو انجام شود. فاکسکان که هم‌اکنون گوشی‌های شیائومی را در کشور هند مونتاژ می‌کند؛ شرکت تایوانی برای توسعه‌ی کارخانه‌‌ی خود و مونتاژ محصولات اپل، قصد دارد ۲۵ میلیارد روپیه‌ی هند برابر با ۳۵۶ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند. چنین سرما‌یه‌گذاری باعث ایجاد بیش از ۲۵۰۰۰ شغل در این کشور خواهد شد. 

منبع مطلع دیگری نیز برنامه‌ریزی فاکسکان برای مونتاژ گوشی‌های هوشمند آیفون در خاک هند را تأیید می‌کند. این منبع آگاه معتقد است اگر چنین اتفاقی بیفتد، چنین رویکردی هم به نفع شرکت اپل و هم به نفع شهروندان هندی است. اپل از محدودیت‌‌‌ها و مشکلاتی که در اثر جنگ تجاری بین آمریکا و چین ایجاد شده است، خلاص خواهد شد. 
آیفون 10 ایکس / iphone x

روزنامه‌ی Hindu در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که کارخانه‌ی Foxconn تولید انواع مدل‌های آیفون را آغاز خواهد کرد. اما خبرگزاری رویترز، اولین گزارش را درباره‌ی میزان سرمایه‌گذاری فاکسکان و مدل‌هایی که قرار است مونتاژ شود، منتشر کرده است. ترودی مولر، سخنگوی اپل از اظهارنظر درباره‌ی این موضوع امتناع کرده است. فاکسکان نیز اعلام کرده است که درباره مسائل مربوط به مشتریان فعلی یا بالقوه‌اش هیچ‌گونه اظهارنظری نخوهد کرد. 

تاکنون، کوپرتیونشین‌ها، تنها مونتاژ مدل‌های ارزان‌قیمت آیفون SE و آیفون 6S را به واحدها‌ی تولیدی محلی شرکت Wistron Corp در مرکز فناوری بنگلور واگذار کرده‌اند. همچنین، در حوزه‌ی فروش نیز تنها تمرکز روی گوشی‌های آیفون پایین رده برای بازار هند بوده است. باتوجه به مطالعات و تحقیقات شرکت Counterpoint، بیش از نیمی از حجم فروش گوشی‌های آیفون در هند شامل مدل‌های قدیمی‌تر از آیفون ۸ می‌شود که سال گذشته معرفی شده‌اند. سال گذشته‌ی میلادی، شرکت اپل گوشی هوشمند گران‌قیمت آیفون ۱۰ را معرفی کرد.

اما براساس گفته‌های تحلیلگران بازار، شروع فروش مدل‌های جدیدتری همچون آیفون XS و آیفون XR در سال جاری میلادی، تولید آیفون ۱۰ را متوقف کرده است. پیش‌تر نیز گفته شده بود که . اما ظاهرا، باتوجه‌به خبر منتشر شده، فاکسکان قرار است آیفون ۱۰ را در هند مونتاژ کند. این در حالی است که پیش‌تر اپل برای افزایش سهم بازا خود در بازار با رشد سریع هند، معمولا گوشی‌های ارزان‌قیمت خود را به‌فروش می‌رساند. جزییات کامل قرارداد اپل و فاکسکان هنوز مشخص نشده است و ممکن است تغییر کند.

iphone xr

هنوز مشخص نیست که مونتاژ گوشی‌های آیفون در کارخانه‌ی فاکسکان چین به مکان دیگری تغییر وضعیت می‌دهد یا خیر. همچنین مشخص نیست که تنها قرار است فرایند مونتاژ در کشور هند انجام شود یا قطعات مورد نیاز نیز در هند تأمین خواهد شد. باتوجه‌به مشکلات تجاری چین و آمریکا،  تغییر استراتژی اپل و خروج از وابستگی مونتاژ محصولاتش در کشور چین، بسیار حائز اهمیت است.

اوایل ماه جاری رسانه‌ها اعلام کردند که فاکسکان، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی محصولات الکترونیکی در جهان، در نظر دارد کارخانه‌‌ی جدیدی در ویتنام راه‌اندازی کند. اگر موضوع به‌همین شکلی که مطرح شده است پیش برود، تصمیم فاکسکان یکی از بزرگ‌ترین اقدامات اخیر این شرکت برای ایجاد پایگاه تولیدی بزرگی خارج از کشور چین خواهد بود. درگیری تجاری بین آمریکا و چین که فاکسکان آن را پیش از این پذیرفته است، یکی از چالش‌های اصلی این شرکت محسوب می‌شود و به‌همین دلیل درتلاش است تا خود را از تأثیرات چنین درگیری دور کند. ناوکندر سینگ، مدیر بخش پژوهش IDC اعلام کرد: 

با توسعه‌ی شرکت فاکسکان و تولید گوشی‌های آیفون در کشور هند، شرکت اپل از تهدیدهای تجاری بین ایالات متحده و چین در امان می‌ماند.

کشور هند برای واردات محصولات و قطعات به خاک هند مالیات دریافت می‌کند که همین موضوع برای اپل دردسرساز شده بود. اپل ازطریق عرضه‌ی گوشی‌های خود به بازار هند، تنها یک درصد سهم بازار را از آن خود کرده بود. سینگ معتقد است که مونتاژ و تولید گوشی‌های هوشمند اپل در خاک هند، به اپل کمک می‌کند تا از هزینه‌های اضافی که نارندرا مودی نخست وزیر فعلی هند درنظر گرفته است خلاص شود. ماه گذشته، اپل با فروش کمتر از پیش‌بینی صورت گرفته‌ی خود برای فصل منتهی به تعطیلات کریسمس، سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف سراسر جهان را شوکه کرد. پیش‌تر نیز فاکسکان نسبت به تقاضای گوشی‌های پرچم‌دار اپل اظهار نگرانی کرده بود. 

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده