شرح تخصصی تکنولوژی PureMotion HD+‬ بکار رفته در لومیا 920

 شرح تخصصی تکنولوژی PureMotion HD+‬ بکار رفته در لومیا 920

یکی از برجسته‌ترین نکات کنفرانس نوکیا و مایکروسافت، معرفی تکنولوژی PureMotion HD+ بود. اولین موضوعی که به ذهن ما سرازیر شد این بود که چقدر این اسم شبیه نام‌های تبلیغاتی بیشمار در دنیای صفحه‌نمایش است و شاید این هم یک مفهوم کم اهمیت دیگر باشد که توسط تولید کننده با استفاده از یک اسم زیبا بزرگنمایی شده است. باید بگوییم که اگر شما هم اینطور تصور می‌کنید در اشتباه هستید، این فناوری دقیقاً همان چیزی است که در اسم آن نهفته شده است: حرکتی روان و شفافیتی بی رقیب. با زومیت همراه باشید تا به شرح کامل این تکنولوژی بی‌نظیر بپردازیم.

به گفته نوکیا این صفحه‌نمایش سریع‌ترین و روشن‌ترین صفحه‌نمایش در میان موبایل ها است.در ادامه خواهید دید که این ادعا آنچنان که تصور می‌کنیم دور از واقعیت نیست.

سریع‌ترین صفحه‌نمایش

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صفحات نمایش موبایل چه LCD و چه OLED، حالتی است که در پخش تصاویر متحرک پیش می‌آید. سخت افزار و سیستم‌عامل موبایل می‌توانند تصویری روان و شفاف با سرعت 60 فریم در ثانیه را تولید و به صفحه‌نمایش موبایل انتقال دهند اما صفحه‌نمایش به دلیل سرعت رفرش‌ریت و پاسخگویی پایین، قادر نیست آنچه که واقعا منبع تصویر ارسال کرده را پخش کنند.

برای مصرف‌کنندگان این به معنای تصویری تار هنگام نمایش حرکت‌های سریع است، که به هیچ عنوان مشکل کوچکی نیست و برای چشم آزار‌دهنده است. تکنولوژی PureMotion این مشکل را حل کرده و با استفاده از موتور گرافیکی خود در سرعت بیشتری تصویر را رندر می‌کند.

زمان پاسخگویی سریع کریستال مایع و ارتباط آن با Overdrive کردن پنل

برای اینکه یک تصویر به صورت روان و شفاف و بدون لرزش و تیره و تاری نمایش داده شود، نمایشگر باید قادر به پخش ۶۰ فریم در ثانیه باشد. این موضوع در بازی‌های رایانه‌ای، فیلم‌های سینمایی و امروز در رابط کاربری سیستم‌عامل‌ها از جمله اندروید ۴.۱ و ویندوز RT در نظر گرفته شده است. یعنی محتوا براساس ۶۰ فریم در ثانیه تولید می‌شود. پس اگر عدد یک ثانیه را روی ۶۰ تقسیم کنیم، ۱۶.۷ میلی‌ثانیه بدست می‌آید. این حداکثر مدت زمانی است که یک پیکسل فرصت دارد تا از تصویر فعلی به تصویر جدید تغییر حالت دهد. اگر زمان پاسخ‌گویی پیکسل از این مدت زمان بیشتر باشد اطلاعات فریم فعلی با فریم بعدی ترکیب شده و باعث تیره و تاری و در برخی شرایط جا ماندن اثراتی از فریم قبلی در فریم جدید می‌شود. زمان پاسخ‌گویی پیکسل در نمایشگرهای فعلی کریستال مایع IPS - In-Plane Switching بیشتر از ۱۶.۷ میلی‌ثانیه است. همین عامل باعث می‌شود تا زمانی که اطلاعات مربوط به فریم جدید به نمایشگر ارسال می‌شود، پیکسل‌ها نتوانند در زمان مناسب آن را نمایش دهند و درنتیجه در حرکات سریع مثل فیلم‌ و بازی‌های اکشن یا حرکات سریع قسمت‌های مختلف رابط کاربری با تیره و تاری و بعضا تأخیر در نمایش تصویر رو‌به‌رو می‌شویم.

overdrive-puremotion-chart

در بسیاری از LCD ها تغییر وضعیت پیکسل‌ها از سیاه به سفید و بالعکس، سریع‌تر از تغییر از یک رده خاکستری به رده دیگر انجام می‌شود. البته در پنل‌های IPS این اختلاف سرعت کمتر از پنل‌های معمولی TN است. همان‌طورکه می‌دانید مهم‌ترین برتری پنل‌های IPS نسبت به TN در دقت نمایش رنگ‌ها و زاویه دید آن‌ها است اما این پنل‌ها نسبت به پنل‌های TN دارای زمان پاسخ‌گویی پیکسل بالاتری هستند. اطلاعات بیشتر...

زمانی که یک پیکسل می‌خواهد از یک رده خاکستری به رده دیگری برود اختلاف ولتاژ حالت اولیه به حالت فریم بعد کمتر از وضعیت سیاه به سفید است. بنابراین پیکسل به اندازه کافی تحریک نمی‌شود و زمان بیشتری نیاز دارد تا به ولتاژ مورد نظر(رده خاکستری مورد نظر) برسد. برای حل این مشکل صفحه‌نمایش PureMotion HD+ تا حدی میزان اختلاف ولتاژ را از آن چیزی که باید باشد،در بازه زمانی تغییر فریم بیشتر می‌کند و اصطلاحا Overdrive انجام می‌دهد تا پیکسل سریع‌تر به وضعیت بعدی خود برسد.

همین موضوع باعث می‌شود که زمان تغییر وضعیت پیکسل در اختلاف ولتاژهای متفاوت نتیجه‌ای متفاوت ندهد و در تمام وضعیت‌ها با زمانی یکسان پیکسل‌ ها به حالت بعد بروند. به بیان دیگر در تصویر متحرک همه پیکسل ها با هم و یکدست تغییر می‌کنند و تصویری شفاف ارایه می‌دهند.

در زیر می‌توانید به‌راحتی تأثیر این تکنولوژی را در کاهش سرعت پاسخگویی و یکدست بودن زمان تغییر پیکسل‌ها مشاهده کنید، به عبارتی: OverDrive کردن پیکسل و سرعت بخشیدن به زمان پاسخگویی پیکسل و یکدست شدن آن‌ها بدون وابستگی به میزان تغییر وضعیت آن‌ها، این عکس زمان پاسخگویی و میزان ناهماهنگی یک پنل IPS معمولی را نشان می‌دهد:

pureview 02

و این عکس زمان پاسخگویی پنل PureMotion HD+ لومیا 920 را نشان می‌دهد:

pureview 03

به‌راحتی این تغییر قابل مشاهده است. این امکان به معنای تصویری بی‌نظیر به هنگام مرور کردن متون، دیدن فیلم و کارکردن در سیستم عامل است.

در واقع پیور ویو زمان پاسخ‌گویی پیکسل‌ها را در همان نمایشگر IPS که همه شرکت‌ها استفاده می‌کنند به ۹ میلی‌ ثانیه کاهش می‌دهد، حال این زمان پاسخگویی ۹ میلی ثانیه‌ای در واقعیت چه تفاوتی با زمان پاسخگویی حدود ۲۳ میلی‌ثانیه پنل‌‌های بدون PureMotion دارد؟ پاسخ این است که تصویر در حالت 60 فریم در ثانیه تنها 16.7 میلی ثانیه فرصت دارد که کاملاً تغییر کند. در PureMotion این تغییر سریع انجام می‌شود و شما هیچ اثری از فریم قبل را نمی‌بینید، در صورتی که در پنل معمولی IPS در تغییرات سریع اثرات فریم قبل باقی مانده است و هنوز تغییر کامل پیکسل اتفاق نیافتاده است. در شکل زیر این تفاوت را می‌توانید مشاهده کنید.

PureMotion HD+

pureview 04

صفحه IPS معمولی

pureview 05

همان‌طورکه در تصویر مشاهده می‌کنید به دلیل عقب افتادن فریم‌ها ، آن‌ها روی یکدیگر قرار می‌گیرند و تصویر سایه‌ی فریم قبل را نشان می‌دهد. تازه این مشکل در دمای پایین‌تر بد‌تر هم می‌شود و سرعت پاسخگویی پنل معمولی بازهم کمتر و درنتیجه سایه تصویر فریم قبل بیشتر دیده می‌شود.

روشن‌ترین صفحه‌نمایش موبایل

امروزه بسیاری از موبایل‌ها برای انجام هر کاری وابسته به صفحه‌نمایش لمسی خود هستند. بیشتر این صفحه‌نمایش‌ها زیر نور آفتاب بسیار ناخوانا و غیر‌قابل استفاده می‌شوند. مرور صفحات وب، خواندن متن، ایمیل و حتی تماس گرفتن با موبایل در این حالت غیرممکن است. برای مصرف‌کنندگان این موضوع یک مشکل بزرگ و ملموس به شمار می‌رود.

نوکیا بر پایه تکنولوژی ClearBlack تکنولوژی PureMotion HD+ را برای کارکرد بهتر زیر نور آفتاب طراحی و بهینه‌سازی کرده است.

در DisplayMate، وب‌سایت تخصصی نمایشگر، می‌توانید تأثیر شگفت‌انگیز تکنولوژی ClearBlack را روی شدت روشنایی و انعکاس نور مشاهده کنید و ببینید که صفحه OLED حتی با روشنایی کمتر نسبت به LCD بازهم عملکرد بهتری در زیر نور آفتاب داشته است. حال تصور کنید که نوکیا این تکنولوژی را بازهم با استفاده از مواردی دیگر بهبود داده و شدت روشنایی را به 600nit افزایش داده است. توضیحات کامل در مورد فناوری ClearBlack نوکیا را در این مقاله مطالعه کنید.

Clear Black

تکنولوژی PureMotion HD+ تنها با افزایش میزان روشنایی این مشکل را برطرف نمی‌کند، بلکه موارد زیادی برای بهبود بی‌نظیر میزان کیفیت تصویر زیر نور آفتاب انجام شده است.در کنار ضریب انعکاس بسیار کم برای بهبود تصاویر تاریک زیر نور شدید، PureMotion HD+ از سیستم روشنایی بالا (High Luminance Mode) برای نور پس‌زمینه LED خود استفاده می‌کند و هم‌زمان کنتراست تصویر را براساس روشنایی بهبود می‌دهد. تمام این اتفاقات در کنار تکنولوژی ClearBlack تجربه‌ای بی‌رقیب را زیر نور آفتاب رقم می‌زند.

مشخصه‌های بیشتری در کنار میزان روشنایی برای قابل استفاده بودن صفحه‌نمایش زیر آفتاب باید در نظر گرفته شود ، PureMotion HD+ همه جوانب را در کنار هم قرار داده است.

سیستم روشنایی بالا از اطلاعات سنسور نوری موبایل استفاده می‌کند و بهترین روشنایی را برای تصویر انتخاب می‌کند. سیستم تنظیم کنتراست نیز براساس همین اطلاعات، کنتراست از دست رفته به دلیل انعکاس نور را از میان برده و جزییات بیشتری را در تصویر حتی در نواحی تارک صفحه‌نمایش نشان می‌دهد. در تصویر زیر می‌توانید این تفاوت کنتراست را بین دو مدل لومیا 920 و لومیا 900 مشاهده کنید:

pureview 06

همان‌طورکه می‌بینید PureMotion نسبت به تکنولوژی بسیار کاربردی ClearBlack در سمت چپ (لومیا 900) بهبود یافته و کنتراست بهتری را نشان می‌دهد.

حساس‌ترین صفحه‌نمایش لمسی

برخی از افراد به دلیل داشتن ناخن بلند نمی‌توانند با صفحه‌نمایش لمسی به‌راحتی کار کنند، بعضی نیز تمایل دارند به جالی لمس صفحه با نک انگشت از ناخن استفاده کنند. برای رفع این مشکل همیشه باید انگشت را در حالات مختلف تغییر وضعیت داد تا حتماً سطح انگشت با صفحه برخورد کند و ناخن تماسی با آن نداشته باشد. بسیاری از افراد نیز در آب و هوای سرد دستکش می‌پوشند و در آن حالت با موبایل خود نمی‌توانند کار کنند. جالب اینجا است که بعضی از افراد یاد گرفته‌اند که تماس را در سرمای شدید با دماغ خودشان پاسخ دهند و نیازی به در آوردن دستکش نداشته باشند.

Puremotiuon 7

اما این مشکلات را PureMotion HD+ حل کرده است. حالا دیگر انتخاب‌های شما برای کارکردن با صفحه‌نمایش زیاد شده است و تجربه استفاده از موبایل بازهم راحت‌تر شده است. صفحه لمسی نمایشگرهایی که مجهز به فناوری پیورموشن هستند آنقدر حساس است که حتی زمانی که دستکش به دست دارید بازهم می‌توانید از صفحه لمسی تلفن خود استفاده کنید.

همان‌طورکه مشاهده کردید در صفحه‌نمایش معمولی تنها انگشتان دست و قلم‌های خازنی با سطح تماس زیاد(و عملکرد بسیار بد) می‌توانستند با سیستم لمسی ارتباط برقرار کنند، اما در سیستم جدید شما به این موارد محدود نخواهید بود.

مورد آخر در باره این صفحه‌نمایش عبارت HD+ است که به رزولوشن 1280 در 768 اشاره می‌کند. توجه داشته باشید که رزولوشن HD برابر 1280 در 720 پیکسل است. بنا به ادعای نوکیا، نسبت تصویر HD+ تجربه بهتری نسبت به نسبت تصویر 16:9 ارایه می‌دهد. نسبت تصویر در این حالا 15:9 است و تراکم پیکسل این صفحه‌نمایش نیز از رتینای آیفون بیشتر است (332 پیکسل در اینچ درمقابل 326ppi آیفون).

مشخصات صفحه‌نمایش لومیا ۹۲۰ نوکیا به‌طور خلاصه در زیر آمده است:

  • اندازه 4.5 اینچ
  • تراکم پیکسل: 332ppi و رزولوشن: 1280 در 768 (WXGA HD+)
  • تنظیم میزان روشنایی در 256 حالت
  • میزان پاسخگویی خاکستری به خاکستری 9 میلی ثانیه (بیش از 20 ثانیه در IPS معمولی)
  • معماری صفحه‌نمایش : پنل IPS یا In-Plane Switiching
  • سیستم Overdrive برای افزایش سرعت پاسخگویی
  • نور پس‌زمینه LED و حالت روشنایی بالا (High Luminance Mode)
  • تکنولوژی ClearBlack
  • سیستم لمسی خازنی بسیار حساس

تمامی این موارد نوید یک انقلاب را در کیفیت تجربه کاربر از مشاهده و کارکردن با صفحه‌نمایش می‌دهند. دیگر تبلیغ صفحه‌نمایش موبایل تنها به رزولوشن، کنتراست و روشنایی ختم نمی‌شود. بلکه به مواردی قابل لمس و بسیار پیشرفته‌تر نیاز دارد که واقعا به کاربر در استفاده راحت‌تر و بهتر از موبایل یاری برساند. اعداد و ارقام اندازه‌گیری شده در شرایط خیلی خاص به کار کاربران نمی‌آید. اینجا است که نوکیا واقعا همه را شگفت زده کرده است و با اینکه تولید کننده صفحه‌نمایش نیست و پنل OLED را از سامسونگ و IPS را از ال جی می‌گیرد، تجربه‌ای بهتر از هر دوی این شرکت‌ها ارایه می‌کند.

در واقع نوکیا خود پنل صفحه‌نمایش را تولید نکرده است و همان پنل نمایشی که دیگران در ابزارهای موبایل خود استفاده می‌کنند را با اضافه کردن یک لایه برای روی آن و کنترل نرم‌افزاری مناسب به یک صفحه‌نمایش بهتر و کارآمدتر تبدیل کرده است. نوکیا مجموعه تغییرات اعمال شده که شامل صفحه لمسی حساس‌تر، لایه ClearBlack برای کنترل انعکاس نور و افزایش روشنایی در محیط‌های پرنور و کاهش زمان پاسخ‌گویی پیکسل‌ها با کنترل دقیق ولتاژ نمایشگر را Puremotion HD+ نامیده است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده