گشت و گذار در کارخانه‌ هواپیماسازی بوئینگ در اورت؛ زادگاه غول‌های پرنده

گشت و گذار در کارخانه‌ هواپیماسازی بوئینگ در اورت؛ زادگاه غول‌های پرنده

تأسیسات بوئینگ در شهر اورت ایالت واشنگتن، بزرگ‌ترین کارخانه‌ی جهان است و در آن هواپیماهای نمادینی همچون بوئینگ ۷۴۷، ۷۶۷، ۷۷۷ و بوئینگ ۷۸۷ دریم‌لاینر متولد می‌شوند.

بوئینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ دو هواپیمای پهن‌پیکر پرفروش بوئینگ هستند که جهت سفرهای دوربرد عملا جایگزین بوئینگ ۷۴۷ افسانه‌ای شده‌اند. این دو هواپیما در کنار یکدیگر و در تأسیسات بوئینگ در اورت تولید می‌شوند. البته کارخانه‌ی اورت تنها کارخانه‌ی شرکت بوئینگ نیست؛ برای مثال، بوئینگ ۷۳۷ در تأسیسات این شرکت در رنتون ایالت واشنگتن تولید می‌شود و تولید سری ۱۰ بوئینگ ۷۸۷، به‌طور اختصاصی در کارخانه‌ی این شرکت در کارولینای جنوبی انجام می‌شود.

هرچند کارخانه‌ی اورت تنها تأسیسات تولیدی بوئینگ نیست؛ اما همچنان از آن به‌عنوان معروف‌ترین کارخانه‌ی بوئینگ یاد می‌شود. تأسیسات اورت در سال ۱۹۶۷ برای ساخت بوئینگ ۷۴۷ بنا شد. این تأسیسات از نظر حجم به‌عنوان بزرگترین کارخانه‌ی جهان شناخته می‌شودو طبق ادعای بوئینگ، می‌تواند یک دیزنی‌لند را به‌طور کامل در خود جای دهد؛ درحالی‌که فضایی به‌ مساحت ۴۸۵۰۰ متر مربع به‌عنوان پارکینگ باقی‌ خواهد ماند.

کارخانه بوئینگ در اورت / Boeing Everett Factory

وقتی از دور به این تأسیسات نگاهی می‌اندازید، چندان بزرگ به‌نظر نمی‌رسند؛ اما وقتی به کارخانه نزدیک می‌شوید، عظمت آن پیش چشمان شما خودنمایی می‌کند. حجم فضای داخلی ساختمان اصلی مونتاژ هواپیما بیش از ۱۳ میلیون و ۳۶۰ هزار متر مکعب است که در زمینی به مساحت تقریبی ۳۹۷ هزار متر مربع واقع شده است. طبق آمار ارائه‌شده توسط بوئینگ، تاکنون بیش از ۳۶۰۰ فروند هواپیما در این کارخانه تولید و به مشتریان تحویل داده شده‌اند؛ این هواپیماها شامل مدل‌های ۷۴۷، ۷۶۷، ۷۷۷ و ۷۸۷ می‌شود. در سال جاری، تاکنون بوئینگ ۶۶ فروند بوئینگ ۷۷۷ و ۱۲۵ فروند بوئینگ ۷۸۷ به مشتریان تحویل داده است؛ البته این عدد شامل ۷۸۷ های تولیدشده در کارولینای جنوبی نیز می‌شود. ۳۰ هزار نفر در این تأسیسات مشغول به‌ کار هستند و جالب اینجا است که این کارخانه هیچ‌گاه تعطیل نمی‌شود؛ حتی آخر هفته‌ها نیز کارکنان در این کارخانه مشغول به‌ کار هستند.

در ادامه با تصاویری از خط تولید بوئینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ که توسط بنیامین ژنگ از وب‌سایت بیزنس اینسایدر تهیه شده‌اند، ما را همراهی کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده