گردوغبار زدایی فن خنک‌کننده‌ی لپ‌تاپ

پنج‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۴
مطالعه 2 دقیقه
لپ‌تاپ‌ها هم درست مانند رایانه‌های رومیزی می‌توانند گردوغبار فراوانی را به خود جذب کنند. بدون شک انسداد ورودی و خروجی‌ هوای لپ‌تاپ، آسیب جبران ناپذیری را به آن وارد می‌کند. همراه زومیت باشید.
تبلیغات

 به سبب اینکه همه‌ی قطعات سخت‌افزاری لپ‌تاپ به صورت فشرده در کنارهم قرار گرفته‌اند، وجود گردوغبار خطر بیشتری نسبت به رایانه‌های رومیزی دارد. درصورت وجود گردوغبار، حتی زمانی هم که فن خنک کننده‌ی لپ‌تاپ به طور مداوم عمل خنک ‌سازی را انجام می‌دهد، امکان داغ شدن بیش‌ از حد دستگاه وجود دارد. اگر این اتفاق رخ دهد، سیستم قفل کرده و ممکن است دیگر کاری از دستان شما برنیاید. یا حتی امکان دارد قطعات سیستم آسیب ببینند؛ به‌گونه‌ای که لپ‌تاپ خود را برای همیشه از دست بدهید!

خوشبختانه رفع این مشکل به آسانی قابل انجام است. همه‌ی ابزارهای مورد نیاز شما، یک پیچ‌گوشتی کوچک متناسب با پیچ‌های دستگاه و دمنده‌ی قدرتمند هوا است. برای رفع این مشکل، با احتیاط کامل طبق راهنمای ادامه‌ی مطلب پیش بروید.

Blower

لپ‌تاپ را خاموش کنید، پشت و رو کرده و درصورت امکان باتری آن را خارج کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم، شارژر دستگاه را هم جدا کنید. خروجی هوای واقع در لبه‌ی بیرونی لپ‌تاپ را نگاه کنید. باید در نزدیکی و پایین آن، پنل دسترسی به فن دستگاه وجود داشته باشد. پیچ‌های آن را بازکرده و پنل را بردارید. باید فن واقع در سمت راست زیرین پانل را ببینید. محل قرارگیری آن در لپ‌تاپ‌های مختلف، می‌تواند متفاوت باشد.

حالا زمان آن است که گردوغبار را بزدایید؛ کاری که باید در بیرون از خانه انجام گیرد. دمنده‌ی هوا را به صورت مکرر و از تمامی زاویه‌ها، در جهت خروجی هوای لپ‌تاپ روی فن خنک‌کننده بگیرید. به یاد داشته باشید که فشار هوا نسبتاً پایین باشد و لوله‌ی دمنده را بیش از حد به قطعات دستگاه نزدیک نکنید تا برخوردی با آنها نداشته باشد. عدم رعایت این موارد باعث آسیب‌رسانی به فن یا قطعات دیگر دستگاه خواهد شد.

پس از اینکه همه‌ی گردوغبار را خارج کردید، پنل دسترسی و باتری را سرجای خود قرار داده؛ سپس سیستم را روشن کنید. بدون شک لپ‌تاپ خنک‌تر و بی‌صداتر از قبل کار خواهد کرد.

اگر بیش‌از یک یا دو سال است که دستی به سر و روی لپ‌تاپ نکشیده بودید، بدانید که خیلی دیر برای این کار اقدام کرده‌اید. منتظر نمانید که تا این حد دیر شود. برای همین، بهتر است تاریخ انجام پاک‌سازی لپ‌تاپ را در تقویم علامت بزنید و هردو ماه این کار را تکرار کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات