۲۴ آزمایش علمی عجیب که واقعا انجام گرفته‌اند

۲۴ آزمایش علمی عجیب که واقعا انجام گرفته‌اند

طلب همیشگی علم و دانش فواید بی‌شماری برای بشریت داشته، ولی در عین‌حال، همین موجب شده تا شاهد برخی از عجیب‌ترین آزمایش‌ها و تحقیقات نیز داشته باشیم.

هر روز اخبار بیشتر و بیشتری در مورد تحقیقات علمی پیشگامانه و محققانی به تیتر رسانه‌ها تبدیل می‌شود که گام‌های عظیم علمی برداشته‌اند. ولی آیا تا به‌حال از خودتان سؤال کرده‌اید سر تحقیقات غیرمتعارف‌تر و تخیلی‌تری که رسانه‌ها وقعی به آن‌ها نمی‌گذارند، چه می‌آید؟

۱. محققی در سال ۲۰۱۰ کبوتران را آموزش داد تا فرق بین نقاشی‌های خوب و بدی که کودکان می‌کشیدند را مشخص کند. کبوترها در این آزمایش به وسیله «یادگیری تقویتی» آموزش دیده بودند تا به نقاشی‌های خوب نوک بزنند. یعنی محققان هر بار که کبوترها به نقاشی‌های خوب نوک می‌زدند، به آن‌ها پاداشی مانند دانه می‌دادند تا این رفتار را در آن‌ها تقویت کنند. به این ترتیب، کبوترها توانستند تشخیص دهند کدام نقاشی خوب و کدام بد است. کبوترها حتی قادر به تشخیص نشان‌های رنگی و الگوهایی سابقا دیده نشده در نقاشی‌ها شدند.

و این اولین آزمایش علمی از فهرست ۲۴ آزمایش عجیب بود. در این مطلب زومیت نگاهی به برخی از آزمایش‌ها و تحقیقات عجیب‌ و نامتعارف و گاها مضحک می‌اندازیم، با ما همراه باشید:

۲. پژوهشگران مؤسسه بابراهام در کمبریج تحقیقی انجام دادند تا مشخص شود که آیا گوسفندان می‌توانند چهره سایر گوسفندان را شناسایی کنند. هنگامی که این آزمایش در سال ۲۰۰۱ به پایان رسید، محققان به این نتیجه رسیدند که گوسفندان می‌توانند چهره‌ی ۵۰ گوسفند را در ۸۰ درصد مواقع تشخیص دهند و این چهره‌ها تا ۲ سال هم در خاطرشان می‌ماند.

عکسی از آزمایش‌ بوقلمون‌ محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

عکسی از آزمایش‌ بوقلمون‌ محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا

۳. در سال ۲۰۱۱ ، محققان در کالج پزشکی آلبانی در نیویورک، آهنگ‌های بتهوون و مایلز دیویس (موسیقی‌دان سبک جاز) را برای موش‌ها پخش کردند. این محققان در تحقیقات خود متوجه شدند که موش‌ها بیش از هر چیزی سکوت را ترجیح می‌دهند، ولی اگر مجبور شوند، ترجیحشان بیشتر بتهوون است. بعدا به دلیلی که دانسته نمی‌شود، محققان به برخی موش‌ها در هنگام گوش دادن به آهنگ‌های مایلز دیویس کوکائین تزریق کردند. درنتیجه این آزمایش عجیب محققان به این نتیجه رسیدند، موش‌هایی که در هنگام گوش دادن به موسیقی جاز کوکائین مصرف کرده‌اند، حتی وقتی که اثر کوکائین از بین می‌رود باز هم موسیقی جاز را به سایر آهنگ‌ها ترجیح می‌دهند.

۴. دکتر آلن واکربلر، استادیار آسیب‌شناسی و باکتری‌شناسی از دانشگاه آلاباما در دهه ۱۹۳۰ در یک آزمایش علمی عجیب، اجازه داد یک عنکبوت بیوه سیاه او را نیش بزند. در آن زمان تحقیقات کمی در مورد این عنکبوت‌ها انجام گرفته بود و دکتر واکربلر هم می‌خواست تجربه نیش مهلک این عنکبوت را به دقت هرچه تمام‌تر ثبت کند. او متوجه شد که نیش عنکبوت بیوه سیاه درست همان‌طور که شنیده بود، «درد بسیار مهلکی» دارد. دکتر واکربلر از اثر نیش عنکبوت جان سالم به دربرد، ولی ۱۰ سال بعد بر اثر ایست قلبی که احتمالا ارتباطی به این آزمایش عجیب داشت جان سپرد.

۵. حال که بحث آزمایش کردن روی خود به میان آمد، اجازه دهید این مورد را بگوییم. در دهه ۱۹۹۰، دامپزشکی به‌نام رابرت لوپز کنه‌هایی را از گوش گربه خود برداشت و در گوش خودش گذاشت. او در این آزمایش تلاش داشت بفهمد آیا امکان دارد انسان از گربه کنه بگیرد یا خیر. نتیجه آزمایش هم آن‌طور که معلوم شد این بود که بله امکان انتقال کنه وجود دارد. ولی بااین‌حال او دو بار دیگر نیز این آزمایش را تکرار کرد و سپس نتایج یافته‌های خود را در «انجمن دامپزشکی آمریکا» منتشر کرد.

۶. محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در دهه ۱۹۶۰ آزمایشی را انجام دادند تا در آن تحریک‌پذیری بوقلمون‌های نر را در هنگام جفت‌گیری آزمایش کنند. در این آزمایش محققان شروع به برداشتن قسمت‌های بدن یک بوقلمون ماده‌ی تاکسیدرمی‌شده کردند تا اینکه تنها یک سر و یک چوب باقی ماند، ولی بااین‌حال هم بوقلمون نر تلاش داشت جفت‌گیری کند.

۷. محققان در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت نشان دادند که سطح تستوسترون بزاق در هنگام اجرای حرکت اسکات در ورزشکاران مرد پس از تماشای ویدئوهای کوتاهی با محتوای اروتیک، طنز یا خشن افزایش پیدا می‌کند.

۸. محققان در سال ۱۹۷۶ آزمایشی را انجام دادند تا نشان دهند آیا نزدیکی سایر مردان در سرعت و جریان ادرار تأثیر دارد یا خیر. این محققان برای انجام این کار، ناظری را به‌همراه یک دوربین مخصوص در یک سرویس بهداشتی عمومی گذاشتند. محققان در جریان این تحقیق متوجه شدند، هر چقدر مرد دیگری به شخص نزدیک باشد، شروع ادرار بیشتر طول می‌کشد. همچنین اگر کسی درکنار شخص ایستاده باشد، میانگین حجم ادرار او نیز کاهش پیدا می‌کند.

۹. در تحقیق دیگری پیتر اسنایدر، استاد مغز و اعصاب در دانشگاه براون، متوجه شد که وقتی به‌شدت نیاز به ادرار کردن داشته باشید، سطح اختلال شناختی در شما افزایش پیدا می‌کند. اسنایدر این تحقیق را روی ۸ داوطلب انجام داد و جالب آنکه، در مجموع کل تحقیق او کمتر از ۲ دلار هزینه در برداشت. و جالب‌تر آنکه با وجود مضحک بودن این آزمایش، توجهات زیادی به آن شد.

استیو بوشمی در نقش ناکی تامپسو در سریال امپراتوری بوردواک

استیو بوشمی در نقش ناکی تامپسو در سریال امپراتوری بوردواک

۱۰. در سال ۲۰۱۲ گروهی از روانشناسان دریافتند که انحراف به سمت چپ باعث می‌شود که برج ایفل کوچکتر به‌نظر برسد. اساسا وقتی که شخصی به یک سمت متمایل می‌شود، توانایی تخمین متغییرهایی مانند کمیت و اندازه تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد، چرا که تصور می‌شود اشیای کوچکتر در سمت چپ و اشیای بزرگ‌تر در سمت راست قرار می‌گیرند. البته این ممکن است که نتیجه سوگیری در بین افرادی باشد که از چپ به راست می‌خوانند. البته از آن سو، همین محققان باید آزمایش دیگری را روی افرادی که از راست به چپ می‌خوانند انجام می‌دادند تا صحت این فرضیه را اثبات کنند. اینهم ایده‌ خوبی برای یک آزمایش جدید!

۱۱. مقاله‌ای در سال ۲۰۰۴ از سوی محققان مؤسسه جانورشناسی دانشگاه استکهلم در سوئد منتشر شد که عنوان آن گواه همه‌چیز است: «مرغ‌و‌خروس‌ها آدم‌های خوشگل را ترجیح می‌دهند» به‌نظر می‌رسد که مرغ‌و‌خروس‌ها در این آزمایش به عکس‌هایی که داوطلبان آزمایش هم عقیده داشتند خوشگل هستند، نوک می‌زدند.

۱۲. دکتر آنا ویلکینسون از دانشگاه لینکلن در انگلستان به یک لاک‌پشت پاقرمز یاد داده بود تا خمیازه بکشد تا بتواند به این طریق شناخت اجتماعی لاک‌پشت‌ها را مورد مطالعه قرار دهد. او و همکارانش در سال ۲۰۱۲ شش ماه را صرف آموزش خمیازه به لاک‌پشت‌ کردند، ولی متوجه شدند که وقتی لاک‌پشت در حضور سایر لاک‌پشت‌ها خمیازه می‌کشد، این خمیازه تأثیری در دیگران ندارد و اصطلاحا خمیازه او خاصیت مسری ندارد.

۱۳. در سال ۲۰۰۳ مقاله‌ای در نشریه علمی پولار بیولوجی در مورد مدفوع پرتابه‌ای پنگوئن‌ها منتشر شد. ظاهرا ماجرا از این قرار بود که پنگوئن‌ها به دلیل فشار دستگاه گوارش به این طریق مدفوع می‌کنند. درواقع، پنگوئن‌ها به‌طور متوسط مدفوع خود تا ۴۰ سانتی‌متر دورتر پرت می‌کنند.  

۱۴. در اوایل قرن بیستم یک دانشمند رومانیایی به‌نام نیکلای مینویچی، خودش را ۱۲ بار حلق‌آویز کرد. هر کدام از این جلسات حلق‌آویز کردن ۲۵ ثانیه طول کشید و دستیاری نیز نزدیک او حضور داشت. او توانست بسیاری از علائم دسته اول حلق‌آویز شدن مانند مشکلات بینایی و وزوز گوش را خودش تجربه کند.

نیکلای مینویچی مردی که دوازده بار خود را دار زد

نیکلای مینویچی مردی که دوازده بار خود را دار زد

۱۵. محققان دانشگاه مینه‌سوتا در سال ۲۰۰۴ متوجه شدند که شنا در شربت به همان راحتی شنا در آب است. آن‌ها برای انجام این آزمایش، یک استخر ۲۵ متری را با گوارگام که غلظتی دو برابر آب دارد پر کردند و معلوم شد که می‌توان درون این مایع هم به‌راحتی شنا کرد. البته به درستی دانسته نمی‌شود که فایده این آزمایش دقیقا چه بوده است!

۱۶. در سال ۱۹۸۶ یازده مرد روسیه‌ای ۳۷۰ روز در تخت دراز کشیدند. این آزمایش به پژوهشگران کمک می‌کرد تا تأثیر سفرهای فضایی در آینده را بررسی کنند؛ چون به عقیده پژوهشگران روسیه‌ای گذراندن یک سال در رختخواب همان شرایط بی‌وزنی در فضا را شبیه‌سازی می‌کرد!

۱۷. آمریکایی‌ها هم آزمایش‌های عجیب‌وغریبی در مورد خواب انجام داده‌اند. در اوایل قرن بستم دکتر ناتائیل کلیتمان، در آزمایشی برای مشاهده علائم بیداری زیاد، سعی کرد که ۶ داوطلب را به مدت چندین روز متوالی بیدار نگه دارد. در موردی او خودش را تا ۱۱۵ ساعت از خواب محروم کرد به‌حدی که دچار توهم شد. دکتر کلیتمان در مورد دیگری برای آزمایش حالت شبانه‌روز ۲۸ ساعته، ۶ هفته در یک زیرزمین زندگی کرد.

مقاله‌های مرتبط:

۱۸. در اوایل سال ۲۰۰۰ دو محقق بر سر باحال بودن استیو بوشمی، بازیگر هالیوودی با هم جروبحث‌شان شد. همین بحث یان دارنیمرود و ایان هانسن را واداشت تا تحقیقی در مورد خصوصیاتی که باعث می‌شود فرد باحال تلقی شود انجام دهند. آن‌ها به این منظور پرسش‌نامه‌ای را دراختیار ۳۵۳ دانشجو قرار داده و در آن در مورد برخی خصوصیات باحالی مانند خوش‌تیپی، خوش‌مشربی، موفق بودن یا ستاره سریال «امپراتوری بوردواک» (که آقای بوشمی نقش اول آن بود) از دانشجویان سؤال کردند. به هر حال، با وجود نتایج تحقیقات دارنیمورد همچنان سر حرفش است و فکر می‌کند، بوشمی آدم باحالی نیست!

۱۹. در سال ۲۰۱۳ گروهی از محققان به میخانه‌ها رفتند و از مشتریان در مورد جذابیتشان سؤال کردند. نتایج این تحقیق نشان داد که هر چقدر غلظت الکل در خون فرد بیشتر باشد، به لحاظ جذابیت ظاهری به خود نمره بالاتری می‌دهد.

معیارهای زیبایی مرغ‌وخروس‌ها

معیارهای زیبایی مرغ‌وخروس‌ها 

۲۰. در پژوهشی که در سال ۱۹۹۰ انجام گرفت، پژوهشگران تحقیق کردند که آیا بیماران نخ دندان مومی یا بدون موم را ترجیح می‌دهند. حدود ۷۹ درصد شرکت‌کنندگان در این تحقیق اعلام کردند که نخ دندان مومی و حدود ۲۱ درصد نیز گفتند که ترجیحشان همان نخ دندان بدون موم است.

۲۱. در دانشگاه ملی کوئیلمز در سال ۲۰۰۷ دانشمندان متوجه شدند که همسترها با مصرف ویاگرا سریع‌تر با تغییراتی که در چرخه‌های زمانی روزانه‌شان به وجود آمده تطبیق پیدا می‌کنند. بله درست متوجه شدید، نتایج این تحقیق به‌طور ضمنی نشان می‌دهد که مصرف ویاگرا احتمالا می‌تواند به افرادی که دچار پروازدگی شده‌اند کمک کند.

۲۲. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ استادان دانشگاه ایالتی فلوریدا واکنش زنان و مردان مختلف را در مواجه با افراد غریبه‌ای که ناگهان سر راهشان سبز می‌شدند و به آن‌ها پیشنهاد همخوابگی می‌کردند بررسی کردند. پاسخ اکثر مردان شرکت‌کننده در آزمایش به این سؤال «چرا که نه» بود. در مقابل تمام زنان شرکت‌کننده در آزمایش دست رد به سینه پیشنهادکنندگان زدند. البته که به‌نظر می‌رسد، زنان در آزمایش با درنظرگرفتن احتمالاتی مانند بیماری‌های مقاربتی سنجیده‌تر عمل کرده‌اند.

و شاید هم ما آدم‌ها همدمانی شبیه به خود را انتخاب می‌کنیم!

و شاید هم ما آدم‌ها همدمانی شبیه به خود را انتخاب می‌کنیم!

۲۳. چندین مطالعه در مورد اینکه آیا صاحبان سگ‌ها شبیه به سگ‌های خودشان هستند انجام گرفته است. در سال ۲۰۰۴، دو محقق به‌نام‌های مایکل روی و نیکلاس کریستنفلد شرکت‌کنندگان را وادار کردند که تصاویر صاحبان سگ‌ها را با تصاویر سگ‌هایشان مطابقت دهند و شرکت‌کنندگان در ۶۴ درصد مواقع تشخیص درستی دادند. روی و کریستنفلد همچنین دریافتند که شرکت‌کنندگان در مطابقت سگ‌های نژاد اصیل نسبت به سگ‌های دو رگه بهتر عمل می‌کنند!

۲۴. حال که بحث شباهت شد. در دهه ۱۹۸۰ روانشناسی به رابرت زیونز دریافت که زن‌وشوهرها با گذشت زمان به یکدیگر شبیه می‌شوند. برای اثبات این موضوع، او به شرکت‌کنندگان یک دسته عکس داد. ۲۴ عکس مربوط به کسانی بود که تازه ازدواج کرده بودند و ۲۴ عکس هم از همان افراد منتهی ۲۴ سال بعد بود. سپس از شرکت‌کنندگان خواسته شد که عکس مردان و زنانی که به هم بیشتر شباهت دارند را درکنار یکدیگر قرار دهند. بله، درست متوجه شدید، او متوجه شد که شباهت بین زن‌وشوهرها پس از ۲۵ سال بیشتر می‌شود.

منبع mentalfloss

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید