چرا در آینه جذاب هستیم، اما در عکس‌ها زشت دیده می‌شویم؟

شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
زن جوان با لباس نارنجی به آینه لبخند می‌زند
بیشتر افراد تصویری را که از خود در آینه می‌بینند دوست دارند؛ اما از عکسی که با دوربین از خود می‌گیرند، خوششان نمی‌آید. تفاوت در چیست؟
تبلیغات

نحوه دیده شدن ما در آینه در مقایسه با عکس‌ها می‌تواند برای بسیاری از ما ناامید کننده باشد. ممکن است در آینه به خود نگاه کنیم و احساس کنیم ظاهر جذابی داریم، اما وقتی خودمان را در عکس‌ها می‌بینیم، ممکن است از ظاهر خود دلسرد شویم.

تناقض فوق نگرانی رایجی در میان افرادی است که می‌خواهند خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهند. در این مقاله به دلایل این موضوع می‌پردازیم که چرا در آینه جذاب به‌نظر می‌رسیم، اما در عکس‌ها این‌طور نیست و نکاتی برای بهتر به نظر رسیدن در عکس‌ها ارائه می‌کنیم.

چرا در آینه جذاب‌تر به‌نظر می‌رسیم: علم ادراک

وقتی در آینه نگاه می‌کنیم، تصویری معکوس‌شده از خودمان می‌بینیم که مغزمان آن را به‌عنوان نمایشی آشنا و درست از ظاهر ما پردازش می‌کند. درواقع، مغز ما تصویر معکوس درون آینه را به‌عنوان تصویری واقعی از ظاهر ما تفسیر می‌کند. اگرچه وقتی عکسی را می‌بینیم، به نمایش دو بعدی از خودمان نگاه می‌کنیم که معکوس نیست و می‌تواند متفاوت از آنچه در آینه می‌بینیم، به‌نظر برسد و ما به چهره برعکس‌شده خود در عکس عادت نداریم.

ما صورت متقارنی نداریم که اگر معکوس شود، فرقی نکند. این امر می‌تواند موجب شود ظاهر ما برای مغز ما ناآشنا یا حتی اشتباه جلوه کند. این امر ناشی از چیزی است که آن را «اثر مواجهه» می‌نامیم.

اثر مواجهه صرف

زن جوان و انعکاس تصویر وی در آینه

اصل آشنایی یا اثر مواجهه صرف پدیده‌ای رواشناختی است که در آن افراد معمولاً چیزهایی را ترجیح می‌دهند که برایشان آشنا است.

نه انعکاس آینه و نه عکس، تفسیر کاملاً دقیقی از ظاهر فرد نیستند

هر بیشتر در معرض چیزی قرار بگیریم، معمولاً بیشتر آن را دوست داریم. این اثر در زمینه‌های مختلفی ازجمله ادراک چهره‌ها، موسیقی و حتی لوگوی برندها مشاهده شده است.

اثر مواجهه صرف پیامدهای مهمی برای ادرک ما از جذابیت دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است جذب افرادی شویم که بیشتر آن‌ها را ببینیم یا کسانی که در گذشته با آن‌ها تعاملات مثبتی داشته‌ایم. به‌طور مشابه، ممکن است مدل‌های خاص لباس یا مو را ترجیح دهیم، فقط به این خاطر که به دیدن آن‌ها عادت کرده‌ایم.

برای تفسیر ظاهر فرد، انعکاس آینه دقیق‌تر است یا عکس؟

هم آینه‌ها و هم عکس‌ها بسته به عوامل مختلفی نظیر نورپردازی، زوایا و فاصله ظاهر ما را تحریف می‌کنند. وقتی در آینه نگاه می‌کنیم، تصویر معکوسی از خود را می‌بینیم که می‌تواند به ما دیدگاه متفاوتی نسبت‌ به ظاهر واقعی‌مان بدهد. علاوه‌براین، آینه‌ها بسته به زاویه و فاصله‌ای که از آن‌ها داریم، تصویر متفاوتی از ما نشان می‌دهند. از سوی دیگر، عکس‌ها نمایشی دو بعدی از ما هستند که بسته به زاویه دوربین، فاصله، نوردهی و عوامل دیگر می‌توانند ویژگی‌های ما را به شکل‌های مختلفی نشان دهند.

هرچه دوربین به صورت ما نزدیک تر باشد، ظاهر ما بیشتر تحریف می‌شود. زاویه دوربین همچنین می‌تواند بر نحوه دیده شدن ویژگی‌های چهره ما تأثیر بگذارد و می‌تواند ما را متفاوت‌تر از آنچه در آینه می‌بینیم، نشان دهد.

اثر صورت یخ زده

اثر صورت یخ‌زده پدیده‌ای است که در آن حالت چهره فرد ثابت یا منجمد می‌شود. وقتی عضلات صورت قادر به حرکت یا ابراز احساسات نباشد، می‌تواند حالت بی‌روحی از ما ایجاد کند.

اثر صورت منجمد به این دلیل رخ می‌دهد که ماهیچه‌های صورت نقش مهمی در انتقال احساسات و نشانه‌های اجتماعی دارند.

وقتی به عکسی نگاه می‌کنیم که فقط یک لحظه از حالات چهره ما را ثبت می‌کند، این امر می‌تواند ناسازگاری ادراکی بین حالت چهره فرد و ارتباط کلامی یا غیرکلامی او ایجاد کند و باعث شود دیگران آن‌ بی‌احساس‌تر درک کنند، بنابراین صورت ممکن است زشت‌تر از آنچه واقعاً هست، به‌نظر برسد.

درحالی‌که ممکن است از ظاهر خود در عکس‌ها انتقاد کنیم، باید به خاطر داشته باشیم زیبایی بسته به نظر هر فرد متفاوت است. آنچه ما آن را به‌عنوان نقص درخود تصور می‌کنیم، ممکن است مورد توجه دیگران قرار نگیرد و آنچه ما آن را جذاب در نظر می‌گیریم، ممکن است با چیزی که دیگران آن را جذاب می‌دانند، یکسان نباشد.

یاد بگیرید ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود را ارزشمند بدانید

به‌جای تمرکز بر دستیابی به استاندارد خاصی از زیبایی، مهم است روی ایجاد تصویر مثبتی از خود تمرکز کنیم و یاد بگیریم ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود را ارزشمند بدانیم.

سلفی گرفتن

چگونه در عکس‌ها خوب به‌نظر برسیم؟

درحالی‌که فرمول واحدی برای خوب به‌نظر رسیدن در عکس‌ها وجود ندارد، چندین نکته کاربردی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند در عکس‌ها ظاهر بهتری داشته باشید. برخی از نکاتی که باید برای خوش عکس بودن در نظر بگیرید، شامل موارد زیر می‌شود:

روشنایی مناسب را پیدا کنید: نور نقش مهمی در ظاهر ما در عکس‌ها دارد. روشنایی‌ها و زوایای متفاوت را آزمایش کنید تا بهترین حالت را برای ویژگی‌های صورت و رنگ پوست خود پیدا کنید. این امر ممکن است به معنای پیدا کردن نقطه‌ای نزدیک پنجره با نور طبیعی یا استفاده از نور مصنوعی خاص ‌باشد.

طوری ژست بگیرید که ویژگی‌های جذابتان را برجسته کند: مثلاً سعی کنید کمی به بدنتان زاویه بدهید تا بُعد و عمق بیشتری در ویژگی‌های خود ایجاد کنید. از ژست‌های خشک خودداری کنید، زیرا می‌تواند ظاهری غیرجذاب ایجاد کند.

از آرایش برای بهبود ظاهر خود استفاده کنید: برای برجسته کردن بهترین ویژگی‌های خود از آرایش استفاده کنید، مثلاً به کمک ریمل یا خط چشم بر چشم‌های خود تأکید کنید یا از رژلب با رنگ مناسب روی لب‌های خود استفاده کنید. مطمئن شوید از آرایشی استفاده می‌کنید که با رنگ پوست شما مطابقت دارد و خطوط یا لکه‌های ناخوشایند ایجاد نمی‌کند.

لباسی بپوشید که به شما احساس اعتماد به نفس می‌دهد: پوشیدن لباس‌های متناسب می‌تواند به شما کمک کند دربرابر دوربین حس اطمینان و راحتی بیشتری داشته باشید. از لباس‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد بپرهیزید، زیرا می‌توانند به شما ظاهری نامطلوب بدهند.

وضعیت بدنی خوبی انتخاب کنید: صاف بایستید و گردن خود را خم نکنید تا ظاهری مطمئن‌تر و جذاب‌تر در عکس‌ها ایجاد شود. از خم شدن اجتناب کنید که می‌تواند ظاهری ناخوشایند ایجاد کند.

با در نظر گرفتن نکات مذکور در عکاسی خود می‌توانید خود را به بهترین نحو ممکن نشان دهید و درمورد ظاهر خود احساس اطمینان و راحتی بیشتری کنید.

خلاصه

بحث آینه و دوربین یکی از دغدغه‌های رایج بسیاری از افرادی است که ظاهرشان برایشان خیلی اهمیت دارد.

با درک علم ادراک، نقش نورپردازی و روانشناسی تصویر ذهنی از خود، می‌توانیم یاد بگیریم در مقابل دوربین اعتماد به نفس و راحتی بیشتری داشته باشیم. به یاد داشته باشید، جذاب به‌نظر رسیدن پدیده‌ای ذهنی است و فرمول واحدی برای بهترین ظاهر در عکس‌ها و سلفی‌ها وجود ندارد. زیبایی واقعی از درون سرچشمه می‌گیرد و با ارزشمند شمردن ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود می‌توانید احساس اعتمادبه‌نفس و راحتی بیشتری داشته باشید.

دفعه بعد که عکس یا سلفی می‌گیرید، به یاد داشته باشید، نورپردازی مناسب را پیدا کنید، به گونه‌ای ژست بگیرید که ویژگی‌های شما را برجسته کند و از آرایش و لباس برای زیبایی ظاهر خود استفاده کنید. اما مهم‌تر از همه اینکه به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود اهمیت بدهید و یاد بگیرید صرف‌نظر از اینکه خود را درون آینه و دوربین چگونه می‌بینید، حس اعتمادبه‌نفس و راحتی داشته باشید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات