باتری جدید از گرافن برای افزایش سرعت شارژ استفاده می‌کند

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
سامسونگ باتری‌های جدیدی با استفاده از گرافن توسعه داده است که می‌تواند تحولی در فناوری باتری‌ محسوب شود.
تبلیغات

انستیتوی پیشرفته فناوری سامسونگ (SAIT) ماده‌ای جدید برای استفاده در باتری‌ها توسعه داده است که از توپ‌های گرافنی (گرافن بال) ساخته شده است. این ماده سرعت شارژ باتری را تا پنج برابر نسبت به باتری‌های لیتیوم یونی معمول افزایش می‌دهد. در واقع از نظر تئوری، این باتری گرافنی در ۱۲ دقیقه، صد درصد شارژ می‌شود.

تعجبی ندارد که این باتری از گرافن ساخته شده است. گرافن، این ماده‌ی دوبعدی، به سبب ترکیبی از خواص منحصربه‌فرد به‌عنوان ماده‌ای جالب و عجیب در مرکز توجه‌ قرار دارد. گرافن، مستحکم و پایدار و به‌شدت رسانا است.

پژوهشگران SAIT به مدیریت سون این هیوک، مکانیزمی توسعه داده‌اند که به آن‌ها امکان می‌دهد گرافن را با استفاده از سیلیکا (SiO2)، در فرمی سه‌بعدی (مانند پاپ کورن) سنتز کنند.

در این تکنیک، گرافن به لایه‌های محافظ آند و مواد کاتد در باتری‌های لیتیوم یونی اضافه می‌شود.

ماده‌ی جدید سامسونگ می‌تواند کشفی بزرگ در فناوری باتری باشد که بسیاری مدت‌ها است که در انتظار آن هستند؛ چرا که برای دهه‌ها است که فناوری باتری تغییر چندانی نداشته است.

باتری‌های لیتیوم یونی، انرژی مورد نیاز بسیاری از وسایل ما، از گوشی‌های هوشمند گرفته تا وسایل نقلیه الکتریکی را تأمین می‌کنند. باتری‌ها نقشی اساسی در بازسازی شبکه‌ی انرژی دارند.

ظرفیت بیشتر و شارژ سریع‌تر، دو مشخصه‌ای هستند که برای بهبود باتری‌های کنونی نیاز داریم.

باتری‌هایی که از گرافن ساخته می‌شوند، به‌غیر از شارژ سریع‌تر، می‌توانند در دماهایی مانند ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد پایدار باقی بمانند. این موارد در مقاله‌ای که پژوهشگران SAIT در ژورنال Nature Communications  منتشر کرده‌اند، ذکر شده است. سامسونگ می‌گوید این پایداری دمایی برای وسایل نقلیه‌ی الکتریکی ضروری است.

این هیوک می‌گوید:

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات