شکایت از اپل به دلیل حقوق زیاد تیم کوک

پنج‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل در حال حرف زدن با یک خانم
به ادعای یک اتحادیه‌ی کارگری، حقوقی که اپل به تیم کوک پرداخت می‌کند، بیشتر از آن چیزی است که باید باشد.
تبلیغات

بر اساس گزارش رویترز، اتحادیه‌ای کارگری از اپل به اتهام پرداخت حقوق بیش‌ از حد به تیم کوک و دیگران مدیران ارشد شکایت کرد اما یک قاضی فدرال، پرونده را بدون جریمه‌کردن اپل بست.

شاکی پرونده، صندوق بازنشستگی اتحادیه‌ی بین‌المللی برادری تیمسترز است که به عنوان یک اتحادیه‌ی کارگری در آمریکا فعالیت می‌کند و طبق آخرین آمار، بیش از ۱٫۳ میلیون نفر عضو آن هستند.

اتحادیه‌ی بین‌المللی برادری تیمسترز معتقد است که کمیته‌ی محاسبه‌ی دستمزد اپل در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ پاداش سهام تیم کوک و چهار مدیر دیگر را به اشتباه محاسبه کرده و ۹۲٫۷ میلیون دلار و ۹۴ میلیون دلار را به آن‌ها اهدا کرده است؛ درحالی که اپل باید ۷۷ میلیون دلار پاداش سهام به مدیران خود اهدا می‌کرد.

سهامداران می‌توانند با استفاده از رأی Say on Pay میزان دستمزد مدیران را مشخص کنند؛ اما اتحادیه‌ی بین‌المللی برادری تیمسترز معتقد است که اشتباه کمیته‌ی محاسبه‌ی دستمزد، باعث شده است که سهامداران نیز در رأی‌دادن گمراه شوند.

جنیفر روچون، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، با ادعاها مخالفت کرد و به این موضوع اشاره کرد که اپل پیش‌تر در نیابت‌نامه‌ی سال ۲۰۲۳ جزئیات دستمزد‌ها را به‌طور دقیق و مطابق با قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلام کرده است.

قاضی دادگاه منهتن هیچ مدرکی مبنی بر وارد بودن این شکایت به هیئت‌مدیره‌ی اپل پیدا نکرد و معتقد است که شاکی قبل از شکایت به هیئت‌مدیره، زمان کافی برای بررسی اعتراضات را به این شرکت نداده است.

نیابت‌نامه‌ی اپل نشان می‌دهد که دستمزد تیم کوک در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شامل ۹۹ میلیون دلار در هر سال بوده است که ۸۲ میلیون دلار آن را پاداش سهام تشکیل می‌دهد. مجموع دستمزد کوک در سال ۲۰۲۳ به ۶۳٫۲ میلیون دلار کاهش یافت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات