اریکسون به دلیل نقض ۱۲ پتنت مرتبط با 5G از اپل شکایت کرد

چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
اریکسون از اپل به‌دلیل ادامه‌ی استفاده از پتنت‌های مرتبط با فناوری 5G پس از انقضای مجوزها شکایت کرد.
تبلیغات

مدتی است که اتهام نقض پتنت‌های مرتبط با نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) گریبان‌گیر اپل و به‌تبع آن، گوشی‌های آیفون شده است. حال در جدیدترین مورد اریکسون نیز شکایتی را علیه غول دنیای فناوری تنظیم کرده که مجموعاً ۱۲ اختراع جداگانه را شامل می‌شود شکایت یادشده در ‌حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات دو شرکت در رابطه با تمدید مجوزها بی‌نتیجه باقی می‌ماند.

گفته می‌شود این شکایت‌ها در ناحیه‌ی غربی تگزاس و همچنین در حداقل یک حوزه‌ی قضایی ناشناخته در خارج از ایالات متحده آمریکا ثبت شده است. جالب است بدانید که اپل برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ مجوز ثبت اختراعات فناوری‌های مرتبط با 2G و 3G اریکسون را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۵ نیز دو‌ شرکت تفاهم‌نامه‌ی دیگری را امضاء کردند که پتنت‌های هر دو طرف مربوط به استانداردهای سلولار 2G، 3G و 4G را پوشش می‌داد.

اکنون به‌نظر می‌رسد که این مجوزها منقضی شده‌اند و اپل دیگر مجوز اختراع Essential Ericsson را ندارد. در گزارشی از اپل‌اینسایدر آمده است که نخستین طرح دعوی شامل چهار پتنت، از جمله «اختراع 355» است و در‌ واقع به انتقال اطلاعات سیستم در یک کانال اشتراکی downlink مربوط می‌شود که سیگنال ارسال‌شده از یک دکل مخابراتی را به موبایل کاربران منتقل می‌کند.

هشت پتنت دیگر نیز در شکویه‌ی دوم گنجانده شده‌اند و ظاهراً یک از مهم‌ترین آن‌ها «اختراع 454» است که به رومینگ WAN و LAN مربوط می‌شود. در ‌حقیقت، شکایت یادشده نخستین دعوی اپل و اریکسون محسوب نمی‌شود. برای مثال، در اکتبر سال گذشته میلادی، اریکسون با هدف جلوگیری از تشکیل شکایتی غافلگیرکننده از سوی اپل، از این شرکت شکایت کرد. اپل در آن مقطع قصد داشت مجوزهای حق ثبت اختراع را با اثبات اینکه آن‌ها ضروری نیستند، کاهش دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات