نگاه عمیق به مک لارن X2 و خودروهای آینده در فرمول یک

جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۰
مطالعه 6 دقیقه
مک‌لارن از خودروی مفهومی و مسابقه‌ای X2 رونمایی کرده است که برخی از ویژگی‌های آن احتمالا در خودروهای فرمول یک آینده، استفاده خواهد شد.
تبلیغات

هنگامی که مک‌لارن در سال ۲۰۱۵ از خودروی مفهومی MP4-X رونمایی کرد، در حقیقت آینده خودروهای مسابقه‌ای فرمول یک را به تصویر کشید. به تازگی الزام استفاده از حفاظ ایمنی هیلو (Halo) باعث شد تا چنین طرح مفهومی رنگ واقعیت به خود بگیرد. حالا پس از گذشت ۳ سال و پیشرفت فناوری، مک‌لارن با انجام تغییراتی در خودروی مفهومی MP4-X به کانسپت جدید X2 رسیده است؛ عضو پرسابقه مسابقات فرمول یک اکنون معتقد است که خودروی مفهومی جدید مک‌لارن X2، آینده خودروهای فرمول یک را پیش‌بینی می‌کند.

McLaren MP4-X / خودروی مفهومی مک‌لارن MP4-X

چند سال پیش ردبول پیش‌بینی کرد که در سال‌های آتی خودروی مفهومی مک‌لارن X2 هم از کاکپیت بسته و گلگیر پوشیده برای چرخ‌ها بهره می‌برد و به نظر می‌رسد که دیر یا زود، شاهد چنین تغییراتی در مسابقات فرمول یک باشیم. نتیجه این تغییرات، آیرودینامیک بهتر خودرو و راحتی بیش‌تر برای راننده است. خودروی مفهومی مک‌لارن X2 در حقیقت یک خودروی الکتریکی مسابقه‌ای است و باتری‌های بسیار باریک آن در کف بدنه قرار گرفته‌اند؛ باتری‌ها توسط سیستم بازیابی انرژی ترمز و صفحات خورشیدی شارژ خواهند شد، که با بدنه خودرو یکپارچه می‌شوند. 

طراحی خودروی مفهومی مک‌لارن X2 فقط جنبه زیبایی ندارد بلکه هر خط و برجستگی یا فرورفتگی در سطح بدنه به نحوی شکل گرفته است، تا بتواند عبور جریان هوا از روی بدنه را بهبود ببخشد. با این تفاسیر، مفهومی X2 می‌تواند نیروی رو به پایین قابل توجهی در سرعت‌های بالا ایجاد کند.

در کابین خودروی مفهومی نیز نمایشگرهای هولوگرافیک و بهره‌گیری از کنترل‌هایی که با اشاره دست راننده عمل می‌کنند، تجربه جدیدی را برای راننده مسابقات فرمول یک به همراه دارد. حسگرهای متعدد می‌توانند خستگی راننده را زیر نظر بگیرند و شرایط محیطی و اکوسیستم او را لحظه به لحظه بررسی کنند. صندلی خودروی مفهومی مک‌لارن X2 نیز از مواد حافظه‌دار ساخته شده است که می‌تواند فرم بدن راننده را به خودش بگیرد تا علاوه بر راحتی، ایمنی بیش‌تری نیز به همراه داشته باشد.

McLAREN X2 concept car / خودروی مفهومی الکتریکی مک‌لارن X2

این خودروساز می‌گوید که شاید خودروی الکتریکی مک‌لارن X2 تا ابد یک کانسپت باقی بماند؛ اما شاید برخی از جزئیات طراحی و فناوری‌های آن، طی فصل‌های بعدی در خودروهای مسابقه‌ای فرمول یک مک‌لارن استفاده شوند. در این مقاله سعی داریم تا نگاهی دقیق به خودروی مفهومی مک‌لارن X2 و برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن بیاندازیم. با زومیت همراه باشید.

۱. سیستم محرکه پیشرفته

خودروهای مسابقه‌ای با کارایی بالا، همیشه به دنبال توسعه فناوری‌های جاده‌ای آینده‌محور هستند. خودروی مفهومی مک‌لارن X2 نیز با استفاده از اتصال القایی (inductive coupling) ساخته شده است که باعث می‌شود در پیست بتواند شارژ اضافی دریافت کند. این ویژگی می‌تواند منجر به مسابقه پایدارتر شود، بلکه حتی قادر است به عنوان کاتالیزوری برای تغییر به سمت معماری جدید سیستم محرکه و پیشرانه در خودروهای مخصوص مسابقات فرمول یک مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری می‌تواند در دیگر خودروهای معمول نیز به کار گرفته شود تا پیشرفت قابل ملاحظه‌ای حاصل آید.

McLAREN X2 concept car / خودروی مفهومی الکتریکی مک‌لارن X2

۲ . ذخیره انرژی

به جای ذخیره انرژی در مناطق متمرکز، خودروی الکتریکی مک‌لارن X2 از "باتری‌های نازک" در ساختار داخلی شاسی بهره می‌برد که انرژی بدست آمده از سیستم هیبریدی و خورشیدی را در خود ذخیره می‌کند. در نتیجه انرژی الکتریکی در شاسی و بدنه خودرو ذخیره و توزیع می‌شود و مسیر تولید به مصرف انرژی برق نیز کوتاه خواهد شد.

۳. سقف محافظ فوق‌العاده

سقف محافظ خودروی الکتریکی مک‌لارن X2 نه تنها با شاسی یکپارچه شده است، بلکه به سرنشین اجازه می‌دهد که هنگام تصادف یا غلت‌زنی به راحتی خارج شود. البته برای بهینه شدن نیاز به افزایش و بهبود دید راننده دارد. چنین طراحی می‌تواند انطباق بیش‌تری با نیازهای راننده داشته باشد. به علاوه تماشاگران می‌توانند به راحتی راننده را در پیست تماشا کنند و دید راننده نیز در نور کم یا شدید خورشید بهبود می‌یابد.

۴. جذب و افزایش انرژی سلول خورشیدی

خودوی مفهومی مک‌لارن X2 در کنار رنگ بدنه درخشان آکزونوبل (AkzoNobel)، از سلول‌های خورشیدی در سطح خود بهره می‌برد که می‌توانند به عنوان منبعی برای بازیابی انرژی استفاده شوند. انرژی بازیافتی توسط این سیستم می‌تواند برای برخی سیستم‌های موجود در کابین یا به عنوان گزینه‌ای جهت تقویت توان مورد استفاده قرار بگیرد. هنگامی که خودروی مفهومی در طول روز روشن شود، نور خورشید به عنوان منبع انرژی قابل استفاده خواهد بود. بنابراین چرا از انرژی پاک و بدون آلایندگی خورشید برای هماهنگی با فناوری‌های موجود بهره‌گیری نشود؟ اگر این فناوری به خوبی در صنعت خودرو توسعه یابد، قطعا می‌تواند مزایای زیادی برای رانندگان و حتی محیط زیست به دنبال داشته باشد. 

McLAREN X2 concept car / خودروی مفهومی الکتریکی مک‌لارن X2

۵. آیرودینامیک فعال

الکترودهای (قطب‌های الکتریکی یا مغناطیسی) نصب شده در سطح بال عقب خودرو، می‌توانند بدنه را به صورت الکترونیکی کنترل کنند. به این ترتیب نیروی کمتری برای چرخش و پیچیدن در مسیر پیست به کار گرفته می‌شود و در مسیرهای مستقیم نیز به حالت اول برمی‌گردد. با استفاده از چنین الکترودهای شارژ قدرتمندی می‌تواند هوای موجود در اطراف بال خودرو را هنگام حرکت به پلاسما تبدیل کرد. علاوه بر این، خودروی الکتریکی و مفهومی مک‌لارن X2 با آلیاژهای پیشرفته و انعطاف‌پذیر حافظه شکلی تجهیز شده است که به آن اجازه می‌دهد جریان الکتریسیته از طریق آن‌ها عبور کند؛ بنابراین مواد حافظه شکلی تحت بارهای خاص یا شرایط مشخص تغییر شکل خواهند داد و به گونه‌ای آرایش می‌گیرند که آیرودینامیک خودرو بهبود یابد.

۶. سیستم کنترل مغزی

خودروی مفهومی مک‌لارن X2 می‌تواند از طریق نظارت بر سیگنال‌های الکتریکی در مغز راننده کنترل شود. این خودروی مسابقه‌ای با سیستم‌های کنترل ژست بصری و پنل‌های هولوگرافیک در صفحه داشبورد مجهز خواهد شد. در نتیجه حالات راننده به طور مداوم اندازه‌گیری و نظارت می‌شود. چنین سیستمی برای کمک به سطوح هیدراسیون (آبرسانی)، تمرکز مطلوب و مراقبت به کار گرفته خواهد شد و همچنین روش منحصربفردی برای اندازه‌گیری، درک عملکرد و سطح انرژی در دوره‌های مختلف تنش ارائه می‌دهد.

McLAREN X2 concept car / خودروی مفهومی الکتریکی مک‌لارن X2

۷. نظارت بر عملکرد لحظه‌ای

یک سیستم تحلیلی، حرکات و سطح خستگی راننده را کنترل کرده و تنظیمات اتوماتیک خودرو را فعال می‌کند تا از حوادث آینده پیشگیری کند. یک سیستم جداگانه نیز می‌تواند بر سایش تایر نظارت کند، که مهندسین فنی تیم را قادر می‌سازد تا داده‌های تایر را به صورت زنده بررسی کنند. به کمک بررسی تصاویر و اطلاعات لحظه‌ای، شرایط و سلامت تایر آنالیز خواهد شد تا قبل از وقوع تصادف و سانحه اقدام مناسب صورت بگیرد. همچنین خودروی مفهومی مک‌لارن X2 دارای سیستمی برای نظارت بر وضعیت شاسی خودرو است. در صورت شکستن یا دریافت ضربه شدید، این سیستم قادر خواهد بود اطلاعات را به مهندسان تیم انتقال دهد تا تصمیمات لازم گرفته شود. 

۸. کف آیرودینامیکی خودرو

در زیر خودروی الکتریکی مک‌لارن X2، دریچه‌های و تونل‌های بزرگی قرار دارد که باعث بهبود ویژگی‌های آیرودینامیکی خودرو می‌شود و به آن کمک می‌کنند در سبقت‌ها عملکرد بهتری داشته باشد. 

۹. فناوری جذب انرژی پیشرفته

مناطق تاثیرگذار و حساس در ایمنی خودرو، از مواد پیشرفته‌ مانند ساختارهای ماده دارای سختی منفی استفاده می‌کنند. این مواد توانایی کاهش انرژی منتقل شده را در هنگام برخورد دارند. چنین موادی به طور دائمی تغییر شکل نمی‌دهند، بلکه انعطاف‌پذیری بالای آن‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی شکل و خواص اصلی خود را بازیابند. بهره‌گیری از چنین مواد پیشرفته‌ای علاوه بر حفاظت از راننده و افزایش ایمنی خودرو، می‌تواند نقش مهمی در کاهش اثرات جانبی سوانح رانندگی داشته باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات