توصیه‌های مدیر بی ام و به خودروسازان ایرانی

چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۵
مطالعه 5 دقیقه
مایکل هاشل، از مدیران زنجیره تأمین بی‌ام‌و، به ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت فعلی صنعت خودروی ایران و رمزهای موفقیت خودروسازان آلمانی پرداخته است.
تبلیغات

پروفسور مایکل هاشل یکی از مدیران بی‌ام‌و است که مربی آکادمی آموزشی کارخانه‌ی این برند نیز محسوب می‌شود. او در مصاحبه‌ای با ویژه‌نامه روزنامه ایران به ارائه راه‌کارهایی برای پیشرفت خودروسازی در کشورمان پرداخته است. هاشل معتقد است، تنها شانس این صنعت در ایران، حضور در بازارهای چین، هند و روسیه نیست و باید به بازارهای بزرگتر نگاه کرد. بازاری که برندهای بنام جهانی در آن رقابت می‌کنند.

در ادامه‌ی مطلب، متن پرسش و پاسخ با مایکل هاشل، آمده است:

چه عواملی در جهانی شدن برند بی‌ام‌و مؤثر بوده است؟

مهم ترین عاملی که باعث شد این برند جهانی شود حضور در کشورهای مختلف بود.این مجموعه پس از آنکه جان گرفت تولیداتش را در خارج از کشور آغاز کرد. اولین کشور آمریکا بود و بعدها هم در چین فعالیت بی‌ام‌و آغاز شد.ما بی‌ام‌و را هر کجا که بازار مصرف داشته باشد تولید می‌کنیم. اکنون در کشورهای آمریکا وچین بزرگترین کارخانه‌های بی‌ام‌و فعالیت می‌کند. در این میان قرار است به زودی در مکزیک کارخانه احداث کنیم. نکته مهم دیگری که به جهانی شدن یک برند کمک می‌کند مونتاژ خودرو در کشورهای مختلف است. بدین جهت در کشورهای مالزی، هند، روسیه و برزیل کارخانه مونتاژ احداث کردیم. هر چند کارخانه کاملی نیستند و بخش رنگ کاری ندارند، ولی همین امر هم  به توسعه حضور در بازارهای مختلف کمک می‌کند.
BMW Factory

در بخش آموزش پرسنل خود به چه مواردی توجه می‌کنید؟و این امر در مورد کارخانه‌های که در کشورهای مختلف احداث کردید هم اتفاق می‌افتد؟

ما امکانات آموزشی زیادی داریم. در حقیقت یک سال پیش ازتولید خودرو، آموزش را شروع می‌کنیم. ما افراد جویای آموزش را به مدت سه تا چهار هفته به آلمان دعوت می‌کنیم تا همراه با آلمانی‌ها کار کنند و چگونگی تولید خودرو را بیاموزند. از سویی به صورت متناوب تمام موارد آموزشی برای مدیران و کارگران انجام می‌شود و در این زمینه در سطح بالای جهانی قرارداریم. اگر در این زمینه از رقبا عقب بمانیم، قطعاً تأثیر آن بر کیفیت، فروش و بازاریابی محصولات بی‌ام‌و است. در بخش تحقیق و توسعه هم همواره استانداردهای شرکت را حفظ کردیم. در حال حاضر، تا حدودی موضوع تحقیق و توسعه در کارخانه‌های چین انجام می‌شود، در حالیکه ۹۸ درصد از موارد در آلمان انجام می‌شود. همیشه شرکت اصلی باید سطحش بالاتر و قویتر باشد.

خودروهای ایرانی را می‌شناسید؟

تنها ایران خودرو را می‌شناسم و در مورد خودروهای ایرانی اطلاعات زیادی ندارم، جز خودروهایی که در سفرم به ایران تجربه کردم. به نظرم خودروسازان ایرانی به دنبال تولید خودروهای ارزان قیمت هستند و افق صادراتی آنها به بازارهایی چون چین، هند و روسیه ختم می‌شود. من می‌گویم« خودروساز ایرانی تنها شانس تو حضور در بازارهای یاد شده نیست». اگر می‌خواهید موفق شوید به بازارهای بزرگ‌تر نگاه کنید. بازاری که برندهای به‌نام جهانی در آن رقابت می‌کنند. در این صورت توسعه محصول، صادرات و محصول با کیفیت به نتیجه می‌رسد. رقابت در بین خودروسازی‌ها بسیار زیاد است و همه برای گرفتن بازار در تلاش هستند .در این بازار خودروهای آلمانی،آمریکایی و حتی آسیایی(کره) بسیار خوب هستند؛ لذا ایران هم می‌تواند در این لیست رقابت قرار گیرد، به شرط آنکه آنقدر خودش را کوچک و محدود نبیند. شرکت‌های ایرانی باید به سمت خودروهای جدید و به روز بروند.

چه پیشنهادهایی برای خودروسازان ایرانی دارید؟ راهکار شما برای افزایش فروش خودرو چیست؟

تولید خودروهای ارزان قیمت و فروش آن‌ها در بازارهای چین و هند و روسیه می‌تواند در کوتاه مدت مثلاً سالهای آتی راه حلی برای خودروسازان ایرانی باشد. اما در درازمدت، خودروسازان ایرانی باید همانند خودروسازان آلمانی و چینی عمل کنند. آن‌ها باید به دلیل معضل آلودگی هوا خودروهای الکتریکی را توسعه دهند. ما توسعه خودروهای الکتریکی را در شهرهای آلمان و در مقیاس بیشتر در شهرهای چین داریم.گاهی اوقات به خودروها به دلیل معضل آلودگی هوا اجازه تردد در شهرها داده نمی‌شود. بنابراین شما باید از گزینه‌های دیگر حمل و نقل استفاده کنید. خودروهای الکتریکی به دلیل آنکه هوا را آلوده نمی‌کنند، اجازه تردد در شهرها را دارند. لذا توصیه می‌کنم خودروساز ایرانی به سمت تولید خودروهای برقی برود. اگر وقت خود را در این زمینه صرف کند از خیلی از شرکت‌های خارجی می‌تواند جلو بزند.

کارخانه‌های ایرانی چگونه شبکه بازاریابی خود را گسترش دهند؟

کارخانه‌های ایرانی باید در مرحله تولید خیلی خلاق باشند. اگر شما بخواهید یک روش کم هزینه و اقتصادی داشته باشید، نیاز به فرایند تولید ارزان قیمت و بدون ضایعات دارید. این امر می‌تواند یک نکته کلیدی در رقابتی بودن محصول شود.

چه توصیه‌ای برای بخشهای فروش ، تولید و صادرات خودرو دارید؟

در بخش تولید، من تولید ناب را توصیه می‌کنم که شامل کاهش ضایعات و به صفر رساندن تعداد محصولات معیوب است.در بخش صادرات، من صادرات خودروهای ارزان قیمت به کشورهایی که نیاز به این خودروها را دارند و قدرت خرید خودروی لوکس را ندارند، توصیه می‌کنم. در دراز مدت، شما باید به خودروهای الکتریکی فکر کنید که در آنها تولید باتری مسأله اصلی است. من همکاری با شرکت هایی که در زمینه تولید باتری تجربه دارند را توصیه می‌کنم.

مجموعه بی‌ام‌و از چه روش‌هایی برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کند؟

اگر فکر کنید محصول شما جهانی است و دیگر نیاز به تبلیغ ندارد کاملاً اشتباه فکر کرده اید. ما از تمام ابزارهای تبلیغاتی چون تلویزیون، روزنامه، نمایشگاه‌های خودرو و شبکه‌های اینترنتی استفاده می‌کنیم. از طرف دیگر، مشتریان ما می‌توانند با مراجعه به اینترنت، رنگ و مدل خودروی مورد نظر را انتخاب کنند. آن‌ها می‌توانند عکس‌های خودرو را تماشا کنند و جزئیات مربوطه را هم بخوانند. آن‌ها می‌توانند ماشین‌های بی‌ام‌و را بدون آنکه خریداری کنند آخر هفته‌ها بیرون ببرند و امتحان کنند. این روش خوبی برای متقاعد کردن مشتریان جهت خرید خودرو است.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات