رقابت شدید کره‌ای‌ها برای پیوستن به زنجیره تأمین خودرو خودران اپل

پنج‌شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
گفته می‌شود تولیدکنندگان قطعات خودرو مستقر در کره جنوبی در‌ ‌حال رقابت برای پیوستن به زنجیره‌ی تأمین اپل به‌منظور تولید خودرو الکتریکی/خودران هستند.

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که اپل احتمالاً در سال ۲۰۲۲ یک شراکت استراتژیک در زمینه خودروهای الکتریکی را اعلام خواهد کرد تا زمینه را برای عرضه‌ی نخستین وسیله‌ی نقلیه‌اش در سال ۲۰۲۵ فراهم کند. حال گزارشی منتشر شده است که نشان می‌دهد تأمین‌کنندگان کره‌ای در‌ حال رقابت برای پیوستن به زنجیره‌ی تأمین خودرو مورد انتظار اپل هستند.

در این گزارش آمده است که نمایندگان اپل در دسامبر سال گذشته میلادی از کره جنوبی بازدید کرده‌اند و ظاهراً هدف از این بازدید انتخاب تعدادی از تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی خودرو با تجربه به‌‌ منظور تولید انبوه قطعات مورد نیاز خودرو خودران اپل بوده است. از قرار معلوم، تمایل اپل به همکاری با تولیدکنندگان کره‌ای منجر به نبردی جدی برای تضمین جایگاه در زنجیره تأمین اپل شده است و حتی برخی از تأمین‌کنندگان گروهی ویژه برای پاسخ به نیازهای تولیدی اپل تشکیل داده‌اند.

منابع می‌گویند که اپل در ازای دو برابر شدن ظرفیت تولید، به تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی سرمایه‌گذاری در سهام را پیشنهاد کرده و طبق سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی اپل، به تأمین‌کنندگان اطلاعات دقیقی در‌ مورد مشخصات خودرو داده نشده است. گفته می‌شود که تأمین‌کنندگان از نیاز به محرمانه بودن پروژه‌ی خودروی اپل آگاه هستند و می‌دانند که نشت احتمالی منجر به حذف آن‌ها از زنجیره‌ی تأمین می‌شود.

گزارش شده که اپل علاقه‌ی خاصی به قابلیت‌های تولید باتری کره دارد و در مورد باتری خودروهای الکتریکی با ال‌جی و SK مذاکره کرده است. به‌نظر می‌رسد که کوپرتینویی‌ها اصرار دارند که مواد باتری خودرو را با فناوری اختصاصی خود تولید کنند و این مستلزم قراردادهای بسیار محرمانه است. همچنین گفته می‌شود برخی از تأمین‌کنندگان به‌دلیل سطح بالای کنترل اپل، از فرصت همکاری با این شرکت صرف‌نظر کرده‌اند.

طبق گزارش‌های قبلی، باتری یادشده مبتنی بر طراحی «تک سلولی» خواهد بود و این امکان را به مهندسان می‌دهد که سلول‌های منفرد را در یک باتری جمع و فضای بسته و غیر قابل استفاده در باتری را آزاد کنند. این طراحی به معنای ماده‌ای فعال‌تر است که می‌تواند پیمودن مسافت بیشتر را به ارمغان آورد. همچنین گفته می‌شود اپل در‌ حال ساخت یک مخلوط شیمیایی جدید برای استفاده در باتری، به نام لیتیوم فسفات آهن (LFP) است که ایمنی بیشتری دارد و احتمال گرم شدن آن کمتر است.

به نظر می‌رسد غول فناوری کوپرتینو در‌ حال دستیابی به یک فرمول باتری انقلابی است که می‌توان آن را سطح بعدی باتری‌ها نامید و به انقلاب نسل اول آیفون تشبیه کرد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود