چرا نابسامانی در بازار خودروهای وارداتی، ادامه دارد؟

چرا نابسامانی در بازار خودروهای وارداتی، ادامه دارد؟

به گفته بسیاری از فعالان و دست‌اندرکاران خودروهای وارداتی، رکود بی‌سابقه‌ای در این بازار حاکم شده که مهم‌ترین دلیل آن، اختلاف نظر وزارت صنعت و دیوان عدالت اداری است.

در حال حاضر بازار خودروهای وارداتی در شرایط بلاتکلیفی به‌سر می‌برد؛ به‌طوری‌که رأی اجرا نشده‌ی دیوان عدالت اداری از سوی دولت، بسیاری از مشتریان خودروهای خارجی را بلاتکلیف کرده است. در این بین عملکرد وزارت صنعت نیز تردید مشتریان را دو چندان می‌کند؛ چراکه این وزارتخانه اعلام کرده است اگر چه رأی شعبه ۳ دیوان عدالت اداری را نمی‌پذیرد، اما رأی هیات عمومی دیوان از سوی این وزارتخانه قابل اجرا است.

به این ترتیب در صورت رأی هیئت مذکور مبنی بر بازگشت تعرفه‌ها، دولت مجبور به اجرای آن است؛ حال آنکه این حکم، طی ۳ تا ۶ ماه آینده ابلاغ می‌شود. در شرایطی مشتریان از خرید خودرو خارجی به امید کاهش تعرفه‌ها سر باز می‌زنند که بسیاری از وارد‌کنندگان امید داشتند با بازگشایی ثبت‌ سفارش و ورود خودروهای ۲۰۱۸ در روزهای پایانی سال، رونق به این بازار بازگردد.

واردات خودرو

این در حالی است که به گفته بسیاری از فعالان و دست‌اندرکاران خودروهای وارداتی، رکود بی‌سابقه‌ای در این بازار حاکم شده است. در این بین اما برخی از وارد‌کنندگان برای تشویق مشتریان به خرید خودرو اعلام کرده‌اند که با توجه به تحویل خودرو با تعرفه جدید، در صورت اجرای رأی دیوان عدالت اداری از سوی دولت، مابه‌التفاوت وجه اخذشده به مشتریان عودت خواهد شد. در اصل بسیاری از وارد‌کنندگان برای تشویق مشتریان به خرید و افزایش تقاضا، وعده بازگشت مابه‌التفاوت هزینه تعرفه را داده‌اند؛ حال آنکه مشخص نیست این وعده، مشتریان را به سمت بازار سوق دهد یا خیر؟ در این زمینه یک واردکننده خودرو به «دنیای‌ اقتصاد» می‌گوید که دولت اهداف زیادی را برای بازار وارداتی‌ها در کنار افزایش تعرفه دنبال می‌کرد حال آنکه کاهش تقاضا شاید اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف دولت در این مورد بود که به نظر می‌رسد دولت به خواست خود نزدیک شده است.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید