۹۵ درصد از کارمندان OpenAI تهدید به استعفا کردند

سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴
مطالعه 2 دقیقه
سم آلتمن / Sam Altman مدیرعامل سابق OpenAI در حال خداحافظی
۷۴۷ نفر از ۷۷۰ کارمند OpenAI تهدید کرده‌اند که اگر سم آلتمن بازنگردد، استعفا می‌دهند و به مایکروسافت ملحق می‌شوند.
تبلیغات

به‌روزرسانی (۳۰ آبان ۱۴۰۲): خبرگزاری فایننشال تایمز می‌گوید تعداد کارمندان OpenAI که نامه‌ی تهدید به استعفا را امضا کرده‌اند، به ۷۴۷ نفر رسیده است.

پیش‌تر گفته شده بود OpenAI مجموعا ۷۰۰ کارمند دارد، اما ظاهرا ۷۷۰ نفر در این شرکت مشغول به کارند. بدین ترتیب بیش‌از ۹۵ درصد از کارمندان OpenAI تهدید کرده‌اند که درصورت کنارنرفتن هیئت‌مدیره، استعفا می‌دهند و به مایکروسافت می‌روند.

خبر اصلی (۲۹ آبان ۱۴۰۲): وب‌سایت وایرد می‌نویسد اکثر کارمندان OpenAI تهدید کرده‌اند که درصورت استعفاندادن اعضای هیئت‌مدیره‌، این شرکت را ترک می‌کنند و به مایکروسافت می‌پیوندند. مایکروسافت صبح امروز در بیانیه‌ای غیرمنتظره گفت سم آلتمن و گرگ بروکمن، به‌ترتیب مدیرعامل و رئیس سابق هیئت‌مدیره‌ی OpenAI را استخدام کرده است تا «تیم تحقیقات هوش مصنوعی پیشرفته» را رهبری کنند.

بیش‌ از ۵۰۰ نفر از کارمندان فعلی OpenAI در نامه‌ای خطاب به هیئت‌مدیره نوشتند مایکروسافت اطمینان داده است که در واحد تجاری جدیدش برای همه‌ی آن‌ها موقعیت شغلی دارد. کارمندان می‌گویند اگر سم آلتمن و گرگ بروکمن برنگردند و هیئت‌مدیره استعفا ندهد، آن‌ها OpenAI را ترک می‌کنند.

با درنظر‌گرفتن‌ این‌ موضوع که هیئت‌مدیره‌ی OpenAI قصد ندارد استعفا بدهد و مدیرعامل جدید نیز انتخاب شده است، احتمالاً به‌زودی استعفای دسته‌جمعی کارمندان OpenAI را شاهد خواهیم بود. این افراد مستقیماً به مایکروسافت می‌روند و با شخص سم آلتمن کار خواهند کرد.

کارمندان OpenAI می‌گویند که تصمیم ناگهانی هیئت‌مدیره‌، موقعیت شغلی آن‌ها را به‌خطر انداخته و به شرکت و اهدافش آسیب زده است. در بخشی از نامه می‌خوانیم: «کار ما روی ایمنی و قانونمندی هوش مصنوعی، هنجارهای جهانی را شکل می‌دهد.»

بر‌اساس گفته‌ی وایرد، OpenAI در‌حال‌حاضر ۷۰۰ کارمند دارد و تعداد امضاکنندگان نامه به‌مرور‌زمان در حال افزایش است. ظاهراً نامه‌ی یادشده قبل از رویدادهای صبح امروز و قطعی‌شدن جدایی سم آلتمن نوشته شده است.

ایلیا سوتسکیور، دانشمند ارشد OpenAI، نقش پررنگی در اخراج آلتمن ایفا کرد. وی امروز در ایکس (توییتر سابق) پشیمانی خود را از هرج‌و‌مرج ایجادشده در شرکت ابراز کرد: «عمیقاً بابت مشارکتم در اقدامات هیئت‌مدیره پشیمانم. هرگز نمی‌خواستم به OpenAI آسیب بزنم.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات