نسخه جدید ChatGPT فیلم جنجالی Her را به واقعیت تبدیل می‌کند

سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۷
مطالعه 2 دقیقه
شخصیت اصلی فیلم Her با لباس قرمز
دستیار صوتی جدید OpenAI می‌تواند تعامل و مکالمه‌های بسیار انسان‌گونه‌تری با کاربر داشته باشد.
تبلیغات

OpenAI در رویداد دیشب نشان‌ داد که دستیار صوتی ChatGPT با الهام از فیلم Her، می‌تواند حالات عاطفی چهره‌ی شما را متوجه شود، با لحن پر از احساس قصه بگوید، تعامل کاملاً انسان‌گونه‌ای با کاربر داشته باشد، زبان گفتاری را به‌صورت زنده ترجمه کند و احتمالاً مانند سامانتا (دستیار هوش مصنوعی در فیلم) شما را ترک نخواهد کرد.

میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری OpenAI، به‌همراه دو نفر از مهندسان این شرکت، شب گذشته دور یک گوشی آیفون جمع شده بودند تا قابلیت‌های جدید دستیار صوتی ChatGPT را نمایش دهند. یکی از مهندسان از چت‌جی‌پی‌تی درخواست کرد که قصه‌ی شب را با لحن احساسی بگوید، سپس از آن خواستند که با صدای رباتیک قصه را تعریف کند و در نهایت از آن خواستند که داستان را با آوازخواندن به پایان برساند.

یکی از مهندسان، دوربین گوشی را روشن کرد و به‌صورت زنده معادله‌ی ریاضی را روی کاغذ نوشت و از دستیار صوتی درخواست کرد به او در حل معادله کمک کند. دستیار، او را مرحله‌به‌مرحله به پاسخ درست هدایت کرد.

دستیار صوتی به‌شدت شبیه به شخصیتی است که اسکارلت جوهانسون در فیلم Her بازی می‌کرد. در آن فیلم، مردی وارد رابطه‌ی عاطفی با دستیار هوش مصنوعی خود به اسم سامانتا می‌شود.

پس از رویداد، سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، پستی در صفحه‌ی ایکس خود فقط با کلمه‌ی Her منتشر کرد. او پیش از این اعلام کرده بود که فیلم Her فیلم را بسیار دوست دارد. Her موضوع تنهایی انسان و رابطه با هوش مصنوعی را بررسی می‌کند.

قابلیت‌های جدید، نمایانگر ارتقای قابل توجهی نسبت‌ به ChatGPT فعلی هستند؛ این چت‌بات هم‌اکنون می‌تواند با کاربر صحبت کند، اما با تعامل بسیار محدودتر. به‌عنوان مثال، نسخه‌ی فعلی جمله‌ی خود را با شروع صحبت کاربر متوقف نمی‌کند یا به آنچه در دوربین می‌بیند پاسخ نمی‌دهد.

قابلیت‌های جدید ChatGPT در هفته‌های آینده به‌صورت محدود در دسترس قرار می‌گیرند و در ابتدا برای مشترکان ChatGPT Plus ارائه خواهند شد و بعد از آن به‌صورت گسترده‌تر منتشر می‌شوند.

آلتمن بلافاصله پس از رویداد دیشب گفت: «حالت صوتی و ویدیویی جدید، بهترین رابط کامپیوتری‌ای محسوب می‌شود که تا به حال استفاده کرده‌ام. احساس می‌کنم مثل هوش مصنوعی در فیلم‌ها است و هنوز هم به وقوع پیوستن آن برای من شگفت‌آور به نظر می‌رسد. رسیدن به این سطح از تعامل انسان‌گونه تغییر بسیار بزرگی محسوب می‌شود.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات