جمع بندی کنفرانس بیلد 2020 مایکروسافت

شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
مطالعه 11 دقیقه
همایش بیلد 2020 سرانجام به‌پایان رسید و مایکروسافت چندین خبر مهم به‌ویژه برای توسعه‌دهندگان اعلام کرد که درادامه، آن‌ها بررسی را می‌کنیم.
تبلیغات

دنیاگیری ویروس کرونا باعث ایجاد مشکلات جدی در تمامی صنعت‌ها شد و صنعت فناوری را نیز تحت‌تأثیر قرار داد؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از نهادها مجبور شدند برگزاری همایش‌های بزرگ را در پی دستور مقام‌های دولتی لغو کنند. با‌این‌حال، مایکروسافت همچنان روی برگزاری بیلد مصر بود و درنهایت، همایش بیلد ۲۰۲۰ (Microsoft Build 2020) را به‌شکلی نوآورانه برگزار کرد که با استقبال افراد زیادی مواجه شد. کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ سرانجام به‌پایان رسید و ردموندی‌ها اخبار مهمی در آن اعلام کردند.

بیلد را می‌توان نخستین کنفرانس سالانه‌ به‌حساب آورد که با محوریت توسعه‌دهندگان برگزار می‌شود. البته در طول سال، مراسم‌های مهم دیگری نیز با تمرکز ویژه بر توسعه‌دهندگان برگزار می‌شوند که از بین آن‌ها می‌توانیم به گوگل I/O و کنفرانس توسعه‌دهندگان جهانی اپل (WWDC) اشاره کنیم. روند برگزاری هر سه مراسم به‌علت شیوع کروناویروس تغییر کرده است. گوگل تصمیم گرفت برگزاری I/O 2020 را کاملا لغو کند. این شرکت اعلام کرد به‌منظور رعایت قوانین جدید و برای برداشتن قدمی مثبت به‌منظور مهار کووید ۱۹ ترجیح می‌دهد به‌طورکلی I/O را برگزار نکند. با‌این‌حال، اپل رویکردی مشابه مایکروسافت اتخاذ کرد و از آنلاین‌شدن WWDC خبر داد

گوگل می‌خواهد اخباری که اعلام آن‌ها را برای کنفرانس I/O برنامه‌ریزی کرده بود، به‌طورمجزا ازطریق رویدادهای آنلاین دیگر دردسترس رسانه‌ها قرار دهد؛ به‌‌ویژه اخبار مربوط‌ به نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل اندروید. در ابتدا برخی کارشناسان از لغو احتمالی WWDC خبر می‌دادند؛ اما اپل درنهایت ازطریق بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد WWDC را نخستین‌بار در ۳۳ سال اخیر کاملا آنلاین برگزار می‌کند. گرچه برنامه‌های اپل به‌طورکلی ‌پیش‌بینی‌شدنی نیستند، انتظار داریم این شرکت در WWDC نسخه‌ی جدید سیستم‌‌عامل‌های اختصاصی خود، یعنی iOS و iPadOS و macOS و watchOS و tvOS را معرفی کند. 

Satya Nadella / ساتیا نادلا / مدیرعامل مایکروسافت

مایکروسافت نطق اصلی بیلد ۲۰۲۰ را بسیار سرگرم‌کننده برگزار کرد

مایکروسافت کنفرانس توسعه‌دهندگان امسال را کاملا آنلاین برگزار کرد. ردموندی‌ها معمولا در سالنی بزرگ مراسم بیلد را برگزار می‌کنند و همه‌ساله افراد بسیار زیادی به آمریکا می‌روند تا از این همایش دیدن کنند. با‌این‌حال، وضعیت فعلی باعث شد مایکروسافت به برگزاری آنلاین بیلد مجبور شود. البته این موضوع باعث نشد ردموندی‌ها از خلاقیت دست بردارند. مایکروسافت در نطق اصلی کنفرانس بیلد امسال ایستر اگ‌های بسیار جالبی جای داده بود که تماشای مراسم را برای طرفداران قدیمی این برند جذاب‌تر می‌کرد.

معمولا نطق اصلی کنفرانس بیلد در تلاش است تعادلی مناسب بین جذاب‌ به‌نظر ‌آمدن برای کاربران و معرفی ابزار جدید برای توسعه‌دهندگان برقرار کند. توسعه‌دهندگان همه‌ساله انتظار دارند مایکروسافت در بیلد سرویس‌هایی جدید برای آن‌ها معرفی کند تا کارشان بسیار ساده‌تر از قبل شود. مایکروسافت در کنفرانس بیلد تمرکز ویژه‌ای بر جنبه‌های فنی می‌کند و امسال تصمیم گرفت این تمرکز را بیشتر کند و سرویس‌هایی متنوع دردسترس توسعه‌دهندگان قرار دهد. کنفرانس‌های بیلد در سال‌های گذشته به‌منظور افزایش محبوبیت پلتفرم آژور اقدام می‌کردند؛ اما چنین موضوعی را در بیلد ۲۰۲۰ کمتر شاهد بودیم. بر‌این‌اساس، به‌نظر می‌رسد بیلد پس از مدت‌ها به ریشه‌های خود بازگشته است تا اصلی‌ترین تمرکز خود را روی توسعه‌دهندگان کند.

مدیران مایکروسافت در ویدئو مربوط به نطق اصلی در خانه‌ی خودشان، اخبار جدید را بیان می‌کردند که این موضوع باعث شده بود بیننده احساس صمیمیت بیشتری با نطق اصلی کند. نطق اصلی مایکروسافت همچون کنفرانس‌های رسمی به‌نظر نمی‌رسید و کاربر حس می‌کرد ازطریق پلتفرم‌های ویدئومحور در جلسه‌های ویدئویی شرکت می‌کند. این موضوع در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت و کاربران متعددی از روش برگزاری بیلد ۲۰۲۰ استقبال کردند. 

در سال‌های گذشته‌، ۲۰ درصد از حضار محل برگزاری بیلد از خارج از آمریکا می‌آمدند و ۸۰ درصد بقیه به این کشور ‌متعلق ‌بودند. بااین‌حال، آمار نشان می‌دهد ۶۵ درصد از تماشاگران بیلد ۲۰۲۰ غیرآمریکایی بوده‌اند. برگزاری آنلاین بیلد به افراد بیشتری در سراسر دنیا امکان داده است به ‌تماشای مراسم بنشینند.

مایکروسافت اج / Microsoft Edge

مایکروسافت اج به قابلیت‌های جدیدی نظیر جست‌وجو در نوار کناری مجهز می‌شود

بیلد ۲۰۲۰ در دو روز برگزار شد و مایکروسافت اخبار مهمی در آن اعلام کرد. طبق گفته‌ی مایکروسافت، مرورگر اج مبتنی‌بر موتور کرومیوم قرار است به‌زودی برای سیستم‌عامل لینوکس نیز دردسترس قرار گیرد. ژانویه‌ی ۲۰۲۰، بازسازی اج با بهره‌گیری از موتوری جدید را شاهد بودیم. نسخه‌ی پیشین اج جذابیت زیادی نداشت و امکان وب‌گردی با سرعت سریع را فراهم نمی‌کرد؛ به‌همین‌دلیل، ردموندی‌ها به ‌فکر بازسازی کامل آن افتادند. نسخه‌ی جدید اج با استقبالی گسترده مواجه بوده است و همچنان می‌تواند به روند روبه‌رشدش ادامه دهد.

مایکروسافت در بیلد امسال اخبار مهمی درباره‌ی مایکروسافت اج اعلام کرد و از اضافه‌شدن قابلیت‌های جدید به آن خبر داد. بدین‌ترتیب، مرورگر اج قرار است به قابلیت جست‌و‌جو در نوار کناری (سایدبار) مجهز و با پینترست یکپارچه شود. مایکروسافت همچنین از معرفی سرویسی جدید به‌نام Lists خبر می‌دهد که مزیت‌های جالب دارد و با مایکروسافت تیمز و شیرپوینت و اوت‌لوک سازگاری کاملی پیدا کرده است. مایکروسافت Lists به‌منظور به‌اشتراک‌گذاری و پیگیری اطلاعاتی نظیر مشکلات مربوط به جریان کار و مخاطبان و گزارش وضعیت ازطریق مایکروسافت تیمز و شیرپوینت و اوت‌لوک استفاده می‌شود. صبح امروز، استارتاپی آمریکایی با نام ایرتیبل مدعی شد مایکروسافت برای طراحی لیستس سرویس این شرکت را کپی کرده است.

مایکروسافت در همایش امسال به‌وضوح نشان داد از‌این‌پس قصد دارد استراتژی‌های مربوط به ساخت پلتفرم‌های جدید را از استراتژی‌های مربوط به ساخت محصولات جدید جدا کند. امروزه، مایکروسافت پلتفرم‌هایی نظیر ویندوز، آژور، آفیس و حتی مرورگر اج دارد و از بین محصولاتش می‌توانیم به خانواده‌ی سرفیس و کنسول‌های ایکس‌باکس و اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر آفیس اشاره کنیم. اتخاذ یک نوع استراتژی برای ساخت پلتفرم‌ها و محصولات‌ درنهایت به شکست منتهی می‌شود؛ پس باید با هریک از این موارد به شیوه‌ی خودشان برخورد کرد. کاری که به‌نظر می‌رسد مایکروسافت پس از مدت‌ها قصد دارد آن را انجام دهد. 

ابر رایانه / سوپرکامپیوتر / SuperComputer

ابررایانه‌ی مایکروسافت و اوپن AI به ۱۰ هزار پردازنده‌ی گرافیکی مجهز است

سال‌ها قبل استیو بالمر به‌شدت تلاش می‌کرد ویندوز را پلتفرمی اساسی برای زندگی انسان‌ها جلوه دهد؛‌ درحالی‌که امروزه مایکروسافت قصد ندارد در چنین مسیری قدم بردارد. درواقع، شما ویندوز را به این دلیل استفاده نمی‌کنید که ویندوز است؛ بلکه از ویندوز به‌دلیل امکاناتش استفاده می‌کنید. مفهوم اصلی پلتفرم نیز همین است. مایکروسافت در بیلد ۲۰۲۰ به‌وضوح نشان داد قصد دارد جدی‌تر از حوزه‌ی ساخت و توسعه‌ی پلتفرم‌ها فعالیت کند.

ردموندی‌ها نشان داده‌اند نه‌تنها در حوزه‌ی نرم‌افزار، بلکه در حوزه‌ی سخت‌افزار نیز حرف‌هایی برای گفتن دارند. این شرکت در ساعات آغازین کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ از ساخت ابررایانه‌ای عظیم خبر داد که قرار است در بین پنج ابررایانه‌ی برتر دنیا قرار گیرد. این ابررایانه که نتیجه‌ی همکاری مایکروسافت و استارتاپ اوپن AI است، ۲۸۵ هزار هسته‌ی پردازشی دارد. ردموندی‌ها می‌گویند به‌دنبال خلق سیستمی هستند که بتواند پلتفرم‌هایی ویژه برپایه‌ی هوش مصنوعی بسازد که در حوزه‌های مختلف به‌کار بیایند. طبق اعلام مایکروسافت، ابررایانه‌ی یادشده از ۱۰ هزار پردازنده‌ی گرافیکی تشکیل شده و می‌تواند به‌ازای هر سرور به سرعت اتصال به شبکه‌ی ۴۰۰ گیگابیت‌بر‌ثانیه دست پیدا کند.

مایکروسافت در بیلد اعلام کرد ویندوز ترمینال ۱ رسما منتشر شده است. این شرکت سال گذشته نسخه‌ی پیش‌نمایش ویندوز ترمینال را دراختیار توسعه‌دهندگان قرار داده بود تا بتواند با دریافت بارخوردهای آن‌ها، این ابزار را بهبود بخشد. حال که مشکلات رفع شده‌اند، مایکروسافت اعلام می‌کند ویندوز ترمینال برای مشتریان سازمانی از مرحله‌ی آزمایشی خارج شده است. اپلیکیشن متن‌باز ویندوز ترمینال چندین تب، منو مختلف، پنجره‌های ‌جابه‌جاشدنی در رابط کاربری، میان‌بر، قابلیت پشتیبانی از کاراکترهای یونیکد (Unicode) و UTF-8، قابلیت پشتیبانی از ایموجی و افزونه دارد و درکنار این‌ها از نوعی موتور رندر متن ویژه بهره می‌برد که برای بهبود قابلیت‌هایش به پردازنده‌ی گرافیکی سیستم متکی می‌شود.

ویندوز ترمینال مایکروسافت / Microsoft Windows Terminal

ویندوز ترمینال سرانجام از مرحله‌ی آزمایشی خارج شد

ردموندی‌ها افزون‌بر‌این، از بهبود ساب‌سیستم ویندوز برای لینوکس (WSL) خبر می‌دهند. براساس اعلام رسمی، WSL 2 قرار است به‌زودی به پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی و اپلیکیشن‌های GUI لینوکس مجهز شود. WSL 2 مایکروسافت با دریافت به‌روزرسانی جدید روند نصب ساده‌تری ارائه خواهد داد و به‌لطف WSJ امکان اجرای کدهای باینری لینوکس در ویندوز فراهم می‌شود. تغییرات یادشده هنگام انتشار به‌روزرسانی مه ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ دردسترس قرار خواهند گرفت. 

مایکروسافت اعلام کرد امکان چت به ویژوال استودیو Live Share اضافه شده است. اهالی ردموند سرویسی جدید با نام مایکروسافت کلاد معرفی کرده‌اند که روی حوزه‌ی خدمات درمانی متمرکز است. به‌لطف سرویس مایکروسافت کلاد، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خواهند توانست مؤثرتر درزمینه‌ی مدیریت نیازهای بیماران، افزایش همکاری بین تیم‌های بهداشتی و... عمل کنند. مایکروسافت همچنین چند ابزار جدید در حوزه‌ی یادگیری ماشین معرفی کرده است تا به مشتریان به‌منظور استفاده‌ی ساده‌تر از مدل‌های هوش مصنوعی کمک کند. قابلیت آژور آرک و سرویس Azure Stack Hub جزو دیگر ابزار معرفی‌شده‌ی مایکروسافت هستند. 

مایکروسافت در اقدامی غیرمنتظره از معرفی پروژه‌ای با عنوان پروژه‌ی بازپیوست (Project Reunion) خبر داده است. این غول دنیای فناوری ازطریق پروژه‌ی بازپیوست قصد دارد شکاف بین اپلیکیشن‌های عادی win32 و اپلیکیشن‌های یونیورسال را کم کند. امروزه، مایکروسافت دو API کاملا متفاوت دردسترس توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که یکی از آن‌ها win32 و دیگری UWP است. مایکروسافت ازطریق پروژه‌ی بازپیوست قصد دارد دو API یادشده را کاملا از سیستم‌عامل جدا کند تا APIهای win32 و UWP بتوانند روی بستری رایج‌تر فعالیت کنند.

ویندوز 10 مایکروسافت / Microsoft Windows 10

پروژ‌ه‌ی Reunion فاصله‌ی بین اپلیکیشن‌های win32 و UWP را کاهش می‌دهد

 پروژه‌ی بازپیوست به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد اپلیکیشن ویندوز بسازند و آن را برای تمامی یک‌میلیارد دستگاه مبتنی‌بر این سیستم‌عامل دردسترس قرار دهند. مایکروسافت از‌این‌پس قصد دارد اپلیکیشن‌های تولید‌شده برای سیستم‌عاملش را صرفا «اپلیکیشن ویندوز» بنامد. یکی از بخش‌های پروژه‌ی بازپیوست WinUI 3 است. WinUI 3 به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد اپلیکیشن‌های قدیمی خود را مدرن‌ کنند. 

مایکروسافت از مدت‌ها پیش پلتفرمی با نام مایکروسافت لِرن راه‌اندازی کرده است تا در مسیر آموزش برنامه‌نویسان قدم بردارد. این شرکت در  بیلد امسال از معرفی سرویسی جدید با نام لرن TV خبر داد که یکی از زیرشاخه‌های پلتفرم مایکروسافت لرن به‌حساب می‌آید و روزانه محتواهای ویدئویی جذابی برای توسعه‌دهندگان پخش خواهد کرد. مایکروسافت لرن TV را «فروشگاهی چندمنظوره» خطاب می‌کند که می‌تواند نیازهای مختلف توسعه‌دهندگان را به‌خوبی برطرف کند. دسترسی به لرن TV رایگان است و هم‌اکنون محتوایی جذاب نظیر «آموزش مقدماتی کار با پایتون»، «۶ نکته‌ی دوست‌داشتنی درباره‌ی Xamarin.Forms 4.6» و «معرفی ویژوال استودیو آنلاین» در وب‌سایت رسمی آن وجود دارد.

ردموندی‌ها در بیلد ۲۰۲۰ اعلام کردند هدست هولولنز ۲ قرار است به پشتیبانی از شبکه‌ی 5G مجهز شود. یکی از ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۰، لانچر پاورتویز ران است که قرار است در نقش جایگزین کلیدهای ترکیبی Win + R ظاهر شود. پاورتویز ران که تا حد زیادی شبیه به اسپات‌لایت (Spotlight) اپل به‌نظر می‌رسد، امکان جست‌و‌جوی سریع اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها را در ویندوز ۱۰ فراهم می‌کند. ازطریق این لانچر، امکان دسترسی به پلاگین‌هایی نظیر ماشین‌حساب و البته نظارت روی پردازش‌های درحال‌اجرا نیز فراهم خواهد شد.

مایکروسافت لرن / Microsoft Learn

لرن TV؛ محفلی برای آموزش برنامه‌نویسی

به‌دنبال نصب پاورتویز ران، با فشردن کلیدهای Alt + Space دسترسی به آن فراهم می‌شود؛ البته امکان تغییر این کلیدها در بخش تنظیمات وجود دارد. پاورتویز ران با تمامی فرمان‌هایی سازگار خواهد بود که امروزه ابزار Run در ویندوز پشتیبانی می‌کند. مایکروسافت همچنین از انتشار ابزاری با نام Keyboard Manager PowerToy برای ویندوز ۱۰ خبر می‌دهد که ازطریق آن می‌توان نحوه‌ی عملکرد کلیدهای صفحه‌کلید را برنامه‌ریزی کرد و تا زمانی‌که ابزار در پس‌زمینه در‌حال‌اجرا باشد، امکان بازتعریف عملکرد کلیدها وجود دارد. مایکروسافت امکان دسترسی به پاورتویز ران و Keyboard Manager PowerToy را در گیت‌هاب فراهم کرده است. 

مایکروسافت رسما از متن‌باز‌شدن فلوئید نیز خبر داده استفلوئید نوعی فریم‌ورک جدید برای پلتفرم آفیس به‌حساب می‌آید که سال گذشته معرفی شد و در پی آن است که تجربه‌ای یکپارچه از اپلیکیشن‌های آفیس ارائه دهد. این فریم‌ورک که انتشار نسخه‌ی پیش‌نمایش آن به دوران برگزاری ایگنایت ۲۰۱۹ برمی‌گردد، حاوی مجموعه‌ای غنی از ابزارهای متنوع است. فلوئید را می‌توانیم سندی به‌حساب بیاوریم که مجموعه‌ای از بلوک‌های تعاملی برای ایجاد آیتم‌هایی نظیر جدول و فهرست و نمودار دارد. نحوه‌ی کارکرد فلوئید بدین‌صورت است که می‌توانید آیتمی نظیر جدول را در ورد قرار دهید. اگر فردی به‌صورت مجزا ازطریق فلوئید جدول را ویرایش کند، جدولی که در ورد قرار داده‌اید، هم‌زمان ویرایش می‌شود. آیتم‌هایی که ازطریق فلوئید ایجاد می‌کنید، حتی پس از اضافه‌شدن به سندها نیز نهایی‌سازی نمی‌شوند و امکان ویرایش آن‌ها وجود دارد. 

کاربران امروزی معمولا از دو روش برای نصب اپلیکیشن‌ روی ویندوز ۱۰ اقدام می‌کنند: روش اول، پیداکردن لینک در اینترنت و دانلود آن؛ روش دوم، دریافت اپلیکیشن از ویندوز استور. با همه‌ی این‌ها مایکروسافت قصد دارد روند نصب اپلیکیشن‌ها را در ویندوز ۱۰ با اتکا بر وب بسیار ساده‌تر کند.

ردموندی‌ها از معرفی ابزاری با نام ویندوز پکیج منیجر خبر می‌دهند. ویندوز پکیج منیجر ابزاری خط فرمان (Command Line) است که ازطریق واردکردن کدهای دستوری در آن، می‌توانید اپلیکیشن‌های مدنظر را دانلود کنید. ویندوز پکیج منیجر که با نام Winget هم از آن یاد می‌شود، کاربرد بسیار بیشتری از ویندوز استور دارد. برای مثال، می‌توانید در محیط داخلی آن با تایپ winget install Steam، جدیدترین نسخه از اپلیکیشن استیم را دانلود کنید. مایکروسافت می‌گوید با اتکا بر ابزاری خاص تا‌حدممکن جلو ورود بدافزارها را به ویندوز پکیج منیجر می‌گیرد.

اهالی ردموند افزون‌بر‌این، NET MAUI. را برای توسعه‌دهندگان دات نت معرفی کرده‌اند. تا پیش از معرفی  NET MAUI.، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های میان پلتفرمی مجبور بودند از زامارین استفاده کنند؛ اما مایکروسافت اکنون راهکار بهتری به آن‌ها ارائه می‌دهد. NET MAUI. را می‌توان نسخه‌ی ارتقایافته‌ی کیت توسعه‌ی محبوب زامارین فُرمز به‌حساب آورد و معرفی آن به‌معنی یکپارچه‌سازی دات‌نت کُر و مونو/زامارین است. مایکروسافت امسال نسخه‌‌ی پیش‌نمایش NET MAUI. را منتشر می‌کند و آن را نوامبر ۲۰۲۱ (آبان و آذر ۱۴۰۰) به‌همراه دات‌نت ۶ به‌صورت عمومی دردسترس قرار می‌دهد. یکی از اقدامات دیگر مایکروسافت، متن‌بازکردن زبان برنامه‌نویسی GW-BASIC بود.

کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ با همه‌ی مشکلاتش در برگزاری، سرانجام به‌پایان رسید. همان‌طورکه اشاره کردیم، مایکروسافت تلاش کرد در بیلد ۲۰۲۰ بیشتر از قبل روی توسعه‌دهندگان تمرکز کند. بیلد حاوی اخباری مهم برای سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ نیز بود؛ بدین‌ترتیب مایکروسافت در پی بهبود تجربه‌ی کاربری ویندوز است. ردموندی‌ها همچنان قصد دارند کاربردهای پلتفرم بزرگ آژور را نیز بیشتر کنند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ مایکروسافت چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات