لانچر PowerToys Run ویندوز 10 برای دانلود در دسترس قرار گرفت

لانچر PowerToys Run ویندوز 10 برای دانلود در دسترس قرار گرفت

مایکروسافت شب گذشته به‌هنگام برگزاری کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ اعلام کرد که کاربران از این پس می‌توانند لانچر پاورتویز ران را برای ویندوز ۱۰ دانلود کنند.

اهالی ردموند همچنان به تلاش خود برای بازسازی شماری از قابلیت‌های قدیمی ویندوز ۱۰ ادامه می‌دهند تا بتوانند تجربه‌ی کاربری این سیستم‌عامل محبوب را بهبود بخشند. مایکروسافت شب گذشته از انتشار لانچری جدید برای ویندوز ۱۰ خبر داد که تا حد زیادی شبیه به اسپات‌لایت (Spotlight) به‌نظر می‌رسد. لانچر جدید مایکروسافت که با نام پاورتویز ران (PowerToys Run) از آن یاد می‌شود نسخه‌ی جدید و مدرن‌شده‌ی میانبر معروف Win + R به‌شمار می‌آید.

با ورود به لانچر پاورتویز ران به بخش جست‌و‌جوی سریع برای اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها درسراسر سیستم‌عامل ویندوز دسترسی پیدا می‌کنید. همچنین ازطریق این لانچر امکان دسترسی به پلاگین‌هایی نظیر ماشین‌حساب و البته نظارت روی پردازش‌هایِ درحال‌اجرا، فراهم می‌شود. پاورتویز را می‌توان مجموعه‌ای از ابزارهای متنوع متن‌باز به‌حساب آورد که توسط مایکروسافت توسعه داده می‌شوند و هدف‌شان بهبود تجربه‌ی کاربری ویندوز است. لانچر ران جدیدترین ابزار مجموعه‌ی پاورتویز است.

پس از نصب این ابزار با فشردن هم‌زمان کلیدهای Alt + Space می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید، البته امکان تغییر این کلیدها ازطریق محیط داخلی خود ابزار وجود دارد. پاورتویز ران به رابط کاربری جالبی مجهز شده است و هم‌زمان با تایپ کلمات مدنظرتان، نتایج را به‌نمایش درمی‌آورد. نسخه‌‌ای که مایکروسافت منتشر کرده درواقع نسخه‌ی اولیه‌ی پاورتویز ران به‌حساب می‌آید و از عملکردهای معمولی در زمینه‌ی جست‌و‌جو پشتیبانی می‌کند. امروزه این عملکردها به‌طور معمول ازطریق بخش جست‌و‌جوی منوی استارت انجام می‌شوند. مایکروسافت می‌گوید به‌مرور زمان قصد دارد تنوع ویژگی‌های لانچر موردبحث را بالا ببرد و آن‌ را بسیار پرکاربردتر کند. این لانچر را می‌توان تا حد زیادی شبیه به Alfred در سیستم‌عامل macOS دانست. به‌علاوه نگاهی کلی به پاورتویز ران نشان می‌دهد که این لانچر قابلیت‌های بیشتری نسبت‌به جست‌و‌جوی اسپات‌لایت اپل دارد.

ویندوز پاورتویز ران / Windows PowerToys Run

کاربران در حال حاضر می‌توانند با فشردن هم‌زمان کلیدهای Win + R روی صفحه‌کلید، به پنجره‌ای کوچک روی صفحه دست پیدا کنند که عملکرد محدودی دارد. ازطریق این پنجره می‌توان کارهایی نظیر اجرای محیط خط فرمان ویندوز (CMD)، ویرایشگر رجیستری، دستورها پاورشل و حتی ایجاد میانبر در بخش‌هایی از ویندوز نظیر کنترل پنل انجام داد. لانچر جدید پاورتویز ران با تمامی فرمان‌هایی که امروزه ابزار Run در ویندوز پشتیبانی می‌کند سازگار خواهد بود، بااین‌حال مایکروسافت قصد دارد ازطریق همکاری با جامعه‌ی متن‌باز ابزار پاورتویز ران را بسیار قدرتمندتر و پرکاربردتر کند.

مایکروسافت از مدتی پیش با سازندگان Wox و WindowWalker همکاری کرده است تا به‌لطف دانش متخصصان آن‌ها، پروژه‌های موردبحث را در پاورتویز ران بگنجاند. قابلیت‌های اولیه‌ی پاورتویز ران از روز گذشته دردسترس قرار گرفته‌اند. البته در نظر داشته باشید که پاورتویز ران فعلا در مراحل اولیه است و احتمالا با برخی باگ‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. 

وجود این لانچر بدین معنی است که به‌زودی شاهد پلاگین‌هایی جدید برای ویندوز خواهیم بود؛ این لانچر همچنین پتانسیل اضافه‌کردن جست‌و‌جوهای سفارشی وب را به ویندوز دارد. ویندوز ۱۰ امروزه ازطریق باکس جست‌و‌جوی منوی استارت می‌تواند به جست‌و‌جوی عبارت‌های مدنظر کاربر در فضای وب بپردازد، اما شما را مجبور می‌کند به استفاده از موتور بینگ روی بیاورید. درضمن هر نتیجه‌ی مرتبط ازطریق مرورگر اج باز می‌شود. 

ویندوز پاورتویز ران / Windows PowerToys Run

ابزار Keyboard Manager PowerToy

درکنار پاورتویز ران، مایکروسافت از انتشار ابزاری دیگر با نام Keyboard Manager PowerToy خبر می‌دهد. از این ابزار می‌توان برای برنامه‌ریزی عملکرد کلیدهای صفحه‌کلید استفاده کرد؛‌ بدین ترتیب کاربران می‌توانند ازطریق Keyboard Manager PowerToy برای بازتعریف عملکرد کلیدها اقدام کنند. تا زمانی‌که ابزار در پس‌زمینه در حال اجرا باشد، امکان بازتعریف عملکرد کلیدها وجود دارد. Keyboard Manager PowerToy بخشی از نسخه‌ی ۰/۱۸ پاورتویز به‌شمار می‌آید که ازطریق گیت‌هاب امکان دریافت آن وجود دارد. 

پاورتویز ران و Keyboard Manager هردو بخشی از پروژه‌ی ویژه‌ی مایکروسافت با نام پاورتویز هستند. مایکروسافت در قالب پاورتویز ابزارهای متنوعی را توسعه می‌دهد که تنوع بالایی دارند و در حوزه‌های مختلف به کار می‌آیند. مایکروسافت نخستین بار در سال گذشته از بازگرداندن پروژه‌ی پاورتویز خبر داد تا در راستای بهبود ویندوز ۱۰ قدم بردارد. نخستین مجموعه از ابزارهای پاورتویز در ماه سپتامبر گذشته دردسترس قرار گرفتند. ناگفته نماند پاورتویز ابتدا در ویندوز ۹۵ معرفی شد. اپلیکیشن‌های این پروژه به مهندسین مایکروسافت امکان می‌دادند در زمانی سریع به آزمایش قابلیت‌های جدید بپردازند.

می‌توانید لانچر پاورتویز مایکروسافت را از صفحه‌ی گیت هاب این پروژه دانلود کنید.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

منبع techspot theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده