ایلان ماسک توییتر را تصاحب و مدیران این شبکه اجتماعی را اخراج کرد

جمعه ۶ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
ماه‌ها تنش، جنگ حقوقی و حاشیه‌سازی سرانجام به پایان رسید: ایلان ماسک اکنون مالک توییتر است و به ادعای منابع آگاه، به‌زودی سِمَت مدیرعاملی را نیز دراختیار می‌گیرد.
تبلیغات

به‌‌ گزارش زومیت، ایلان ماسک که یکی از جدی‌ترین منتقدین توییتر محسوب می‌شود پس از ماه‌ها تنش، رسما این شرکت را به امپراطوری تجاری خود اضافه کرده است. ماسک تصاحب توییتر را با اخراج مدیران عالی‌رتبه‌ی این شرکت جشن گرفت.

ایلان ماسک در اولین واکنش پس از تصاحب رسمی توییتر، با انتشار توییت جدیدی از «آزاد شدن پرنده» خبر داد تا به نوعی خودش را ناجی این شبکه‌ی اجتماعی نشان دهد.

خبرگزاری‌های معتبر از اخراج شدن پاراگ آگراوال خبر می‌دهند. آگراوال که سال گذشته به‌عنوان جانشین جک دورسی، بنیان‌گذار، به مدیرعامل توییتر تبدیل شده بود، رابطه‌ی بسیار پرتنشی با ماسک داشت. افزون‌بر آگراوال، ظاهراً ند سیگل، مدیر ارشد مالی توییتر نیز اخراج شده است.

به ادعای رویترز، در لحظه‌ی منتشر شدن خبر تصاحب توییتر توسط ایلان ماسک، پاراگ آگراوال و ند سیگل در ساختمان مرکزی این شرکت حضور داشته‌اند و توسط تیم حراست به بیرون هدایت شده‌اند.

بلومبرگ می‌گوید با اخراج شدن پاراگ آگراوال، ایلان ماسک موقتا مدیرعامل توییتر می‌شود

ویجایا گده، مدیر سیاست‌گذاری توییتر که ماسک پیش‌تر به‌طور علنی از او انتقاد کرده بود نیز برکنار شده است. گده فردی بود که دستور بن شدن دائمی حساب کاربری دونالد ترامپ را صادر کرد.

نیویورک تایمز می‌گوید شان اجت که به‌عنوان رئیس اداره‌ی حقوقی توییتر فعالیت می‌کرد، دیگر جایی در این شرکت ندارد (بلومبرگ می‌گوید حراست توییتر او را نیز به خارج از ساختمان هدایت کرده است).

به ادعای اینسایدر، سارا پرسونت، مدیر ارشد مشتری نیز از سمت خود برکنار شده است.

مدیران اخراج‌شده‌ی توییتر پس از برکناری از سمت‌شان دستمزد خوبی دریافت کردند. پاراگ آگراوال ۳۸٫۷ میلیون دلار، ند سیگل ۲۵٫۴ میلیون دلار، گده ۱۲٫۵ میلیون دلار و پرسونت که روز گذشته در توییتی گفته بود از حضور ماسک در توییتر بسیار هیجان‌زده است ۱۱٫۲ میلیون دلار دریافت کردند. این افراد دیگر هیچ نقشی در توییتر نخواهند داشت.

رابطه‌ی پرحاشیه‌ی ایلان ماسک و توییتر از اردیبهشت امسال شروع شد، زمانی که مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس ۹٫۲ درصد از سهام توییتر را تصاحب کرد. ماسک قرار بود به تیم هیئت‌مدیره اضافه شود، اما در نهایت پشیمان شد و گفت توییتر را به‌طور کامل می‌خرد.

خنده ایلان ماسک Elon Musk با میکروفون و کت شلوار

زمان زیادی از پیشنهاد اولیه نگذشته بود که ماسک شروع به انتقاد از توییتر کرد و گفت که از قرارداد عقب‌نشینی می‌کند. با شکایت مدیران توییتر از ماسک در دادگاه دلاور، پرونده پیچیده‌تر شد و در نهایت ماسک با تغییر موضع گفت با شرایط اولیه‌ی قرارداد موافق است و با این‌که بیش از حد برای توییتر پول می‌دهد، این شبکه‌ی اجتماعی را تصاحب می‌کند چون پتانسیل زیادی در آن می‌بیند.

ماسک در هفته‌ی اخیر جلساتی با کارمندان توییتر برگزار کرده بود و احتمالاً امروز بار دیگر با آن‌ها به گفت‌و‌گو می‌نشیند.

ایلان ماسک: پرنده آزاد شد

با وجود پایان تنش بین ایلان ماسک و توییتر، هنوز سؤالات زیادی درباره‌ی آینده‌ی این شبکه‌ی اجتماعی ذهن ما را درگیر کرده است. درحالی‌که ماسک قبلا روی خوشی به تبلیغات نشان نمی‌داد، اکنون می‌گوید توییتر به‌دنبال تبدیل شدن به مورداحترام‌ترین شرکت تبلیغاتی دنیا است. درحالی‌که ماسک خودش را طرفدار سرسخت آزادی بیان می‌داند، می‌گوید توییتر به پلتفرمی تبدیل نمی‌شود که بتوان در آن هر حرفی را بدون عواقب مطرح کرد.

واشینگتن پست گفته بود که ایلان ماسک قصد دارد پس از تصاحب توییتر ۷۵ درصد از کارکنان این شرکت را اخراج کند، اما روز گذشته بلومبرگ نوشت ماسک در گفت‌و‌گو با کارکنان توییتر این شایعه را تکذیب کرده است. البته همچنان انتظار می‌رود شماری از افرادی که هم‌اکنون در توییتر مشغول به کار هستند اخراج شوند.

ایلان ماسک پیش‌تر بارها از سیاست‌های توییتر انتقاد کرده و گفته است که قصد دارد در سبک کنترل محتوای این شبکه‌ی اجتماعی تغییراتی اعمال کند. ماسک گفته توییتر باید برای حذف توییت‌ها و مسدود کردن حساب‌های کاربری رویکرد محتاطانه‌تری در پیش بگیرد. او همچنین از احتمال بازگشت دونالد ترامپ به توییتر خبر داده است.

ایلان ماسک برای تصاحب کردن توییتر مجموعا ۱۳ میلیارد دلار وام دریافت کرده است. بایننس، صرافی بزرگ رمزارز، تأیید کرده که یکی از سرمایه‌گذاران جدید توییتر به‌حساب می‌آید. مدیرعامل بایننس می‌گوید: «ما قصد داریم که در ترکیب شبکه‌های اجتماعی با Web3 نقش ایفا کنیم تا استفاده از کریپتو و فناوری بلاک چین را گسترش دهیم.»

بلومبرگ می‌گوید ایلان ماسک قصد دارد شخصا مدیرعامل توییتر شود. البته مدیرعاملی ماسک موقتی خواهد بود و او در آینده سِمَت خود را به فرد دیگری واگذار می‌کند. به ادعای منابع بلومبرگ، ماسک همچنین تصمیم گرفته است حساب‌هایی را که برای همیشه در توییتر بن شده‌اند، برگرداند.

بلومبرگ در گزارش دیگری ادعا می‌کند که ایلان ماسک شماری از مهندسان تسلا را به مقر اصلی توییتر دعوت کرده است تا ضمن گفت‌و‌گو با مدیران محصول توییتر شروع‌به بررسی کد این شبکه‌ی اجتماعی کنند.

با وجود این‌که ایلان ماسک به‌صراحت گفته توییتر را برای کسب درآمد تصاحب نکرده است، گزارش‌های ضدونقیض از ایده‌های ماسک برای بالا بردن درآمد این شبکه‌ی اجتماعی خبر می‌دهند. ممکن است دولت‌ها و سازمان‌ها برای استفاده از توییتر مجبور به پرداخت هزینه‌ای اندک شوند. احتمالاً دریافت تیک آبی پولی می‌شود و ماسک برای کاهش هزینه‌ها سراغ اخراج کارمندان می‌رود.

یکی از خبرسازترین ایده‌های ماسک، ساخت شبکه‌ی اجتماعی جدیدی به نام «ایکس» است، سرویسی که ماسک آن را «اپلیکیشنِ همه‌چیز» خطاب می‌کند. اپلیکیشن ایکس به احتمال زیاد عملکرد مشابه وی‌چت خواهد داشت. سوپراپلیکیشن وی‌چت در چین تمامی سرویس‌های مهم نظیر پیام‌رسان، تاکسی اینترنتی، رزرو رستوران، خدمات بانکی و... را یک‌جا ارائه می‌دهد. ایلان ماسک می‌گوید: «مردم چین اساسا در وی‌چت زندگی می‌کنند. اگر بتوانیم چنین چیزی را با توییتر بسازیم به موفقیت بزرگی خواهیم رسید.»

حال‌که ماسک رسما رهبری توییتر را دراختیار گرفته است، آینده‌ی این شبکه‌ی اجتماعی مبهم‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. ماسک احتمالاً به‌زودی برنامه‌هایی را که برای توییتر دارد اعلام می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات