پرفروش ترین گوشی های بازار ایران در ۱۲ ماه گذشته

دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
کدام مدل از گوشی‌های هواوی و سامسونگ و شیائومی پرفروش‌ترین گوشی‌های بازار ایران هستند؟ فهرست ۲۰ گوشی پرفروش ایران را در زومیت بخوانید.
تبلیغات

براساس آمار انجمن واردکنندگان موبایل، در ۱۲ ماه گذشته، در‌مجموع ۱۶ میلیون و ۲۶۱ هزار دستگاه گوشی موبایل به‌ارزش ۴ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار وارد بازار ایران شده است که ۸۱٫۶ درصد از مجموع گوشی‌های واردشده، از دسته‌ی محصولات اقتصادی و میان‌رده بوده‌اند.

مقاله‌ی حاضر در تاریخ ۲۳ آبان ۱۴۰۱ با اطلاعات جدید به‌روز شده است.

در یک سال گذشته، سامسونگ و شیائومی و نوکیا به‌ترتیب با ۴۹ و ۲۳ و ۱۴ درصد، بیشترین حجم واردات را ازآنِ خود کرده‌اند؛ درحالی‌که ازلحاظ ارزش دلاری واردات، سامسونگ و اپل و شیائومی به‌ترتیب با ۴۱ و ۳۴ و ۲۰ درصد، سه جایگاه نخست را دراختیار داشته‌اند. بدین‌ترتیب، می‌توان سامسونگ را حکمران مطلق بازار ایران دانست.

سه گوشی گلکسی A12 و نوکیا 105 و گلکسی A13 در جایگاه‌های اول تا سوم واردات گوشی به بازار ایران قرار دارند. درضمن، همین مدل‌ها به‌ترتیب با تعداد ۱٬۶۸۰٬۰۰۰ و ۸۷۶٬۳۰۰ و ۷۶۹٬۵۰۰ دستگاه، بیشترین آمار فروش گوشی در کشور را در یک سال گذشته نیز تجربه می‌کنند.

نکته‌ی جالب‌ درباره‌ی آمار فروش گوشی در بازار ایران، به وضعیت فروش آیفون ‍۱۳ پرو مکس، پرچم‌دار گوشی‌های هوشمند اپل در سال ۲۰۲۱ و ابتدای ۲۰۲۲ بازمی‌گردد. این محصول با تعداد ۴۹۱٬۴۰۰ دستگاه فعال‌شده، در جایگاه هشتم گوشی‌های پرفروش بازار ایران قرار دارد؛ اما خرید آن در‌مجموع با هزینه‌ی خرید هفت گوشی ابتدایی جدول فروش برابری می‌کند!

در سال‌های اخیر، گوشی‌های پرچم‌دار با افزایش قیمت محسوسی مواجه شده‌اند و این موضوع در بازارهای جهانی هم دیده می‌شود؛‌ اما تصور نمی‌کنیم در هیچ‌‌جای دنیا، روند افزایش قیمت گوشی‌ مثل بازار ایران باشد. درحالی‌که به‌گواه آمار مؤسسه‌ی Counterpoint، از ۱۰ گوشی هوشمند پرفروش دنیا ۷ گوشی از برند اپل هستند، در فهرست ۱۰ گوشی پرفروش ایران، ۹ دستگاه اقتصادی و فقط یک مدل از اپل را مشاهده می‌کنیم.

شرکت‌های سازنده‌ی گوشی متعددی در بازار ایران حضور رسمی یا غیررسمی دارند؛ اما در‌این‌میان حضور برندهای سامسونگ، شیائومی، اپل و حتی نوکیا پررنگ‌تر از دیگر برندها است. از بین این شرکت‌ها، گوشی‌های سامسونگ و شیائومی با استقبال بیشتری مواجه شده‌اند.

درادامه، می‌توانید فهرست پرفروش‌ترین گوشی‌های بازار ایران ۱۲ ماه گذشته را مشاهده کنید:

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات