بینگ جدید؛ کابوس وب‌سایت‌های خبری غیردولتی

چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
موتور جستجو مایکروسافت بینگ Microsoft Bing روی موبایل
نسخه‌ی جدید بینگ با وجود تمامی مزایایش، کابوس وب‌سایت‌های غیردولتی است، چون احتمالاً در گذر زمان تعداد کلیک روی لینک‌ها را کاهش می‌دهد.
تبلیغات

مایکروسافت در رویدادی هیجان‌انگیز اعلام کرد نسخه‌ی جدید بینگ افزون‌بر نمایش نتایج سنتی وب، به قابلیت چت‌بات مجهز است. چت‌بات بینگ از نسخه‌ی پیشرفته‌تر فناوری استفاده‌شده در ChatGPT بهره می‌گیرد تا بتوانید با آن چت کنید و هر سؤالی که می‌خواهید، از بینگ بپرسید.

به گزارش زومیت، ابزارهای هوش مصنوعی از زمان انتشار عمومی ChatGPT به محبوبیت قابل‌توجهی دست پیدا کرده‌اند. برخی از این ابزارها دیالوگ فیلم‌ها را تغییر می‌دهند، برخی از روی متن عکس خلق می‌کنند و برخی دیگر به‌لطف دسترسی به دیتاست بزرگی از داده‌های وب، به هر سؤالی پاسخ می‌دهند.

در نسخه‌ی جدید بینگ وقتی عبارت مدنظر خود را جست‌و‌جو کنید، در سمت راست صفحه پنل جدیدی می‌بینید که حاوی نکات مهم با محوریت سؤال شما است. مایکروسافت این نکات را از وب‌سایت‌هایی که با آن‌ها همکاری تجاری ندارد، استخراج می‌کند.

وب‌سایت‌های غیردولتی که بودجه دریافت نمی‌کنند، برای ادامه‌ی فعالیت به درآمد تبلیغاتی متکی هستند. هرچه بازدید از طریق موتورهای جست‌و‌جو بالا برود و کاربران بیشتری به سمت وب‌سایت‌‌ها کشانده شوند، درآمد افزایش می‌یابد.

ساختار بینگ جدید به‌گونه‌ای است که تمایل کاربران به کلیک روی لینک‌ها را به حداقل می‌رساند. این اتفاقی فاجعه‌بار برای وب‌سایت‌های خبری است.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در سخنانش همواره روی افزایش بهره‌وری موتورهای جست‌و‌جو به‌لطف ابزارهای هوش مصنوعی تأکید کرده، اما همین بهره‌وری می‌تواند به معنی کاهش درآمد وب‌سایت‌ها باشد.

نادلا در مصاحبه‌ای جدید گفت بینگ اهمیت زیادی برای تولیدکنندگان محتوا قائل است و به همین دلیل لینک مستقیم تمامی یافته‌هایش را در زیر پاسخ‌ها نمایش می‌دهد تا کاربر با کلیک روی آن‌ها به اطلاعات بیشتری دست پیدا کند. با این‌حال هیچ تضمینی وجود ندارد که کاربر سراغ کلیک روی این لینک‌ها برود.

گوگل مدت‌ها است از هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی نتایج جست‌و‌جو استفاده می‌کند. با این‌حال موتور جست‌و‌جوی گوگل در حال حاضر به قابلیتی مشابه بینگ مجهز نشده. گوگل چت‌باتی به‌نام بارد به‌نمایش گذاشته است که مستقل از موتور جست‌و‌جو عمل می‌کند. این راهکار برای صاحبان وب‌سایت‌ها منطقی‌تر و بهتر به نظر می‌رسد.

تعداد کاربران بینگ بسیار کمتر از گوگل است، به همین دلیل سیستم جدید موتور جست‌و‌جوی مایکروسافت ممکن است در ابتدا چندان مشکل‌ساز نباشد، با این‌حال ردموندی‌ها باید خودشان را برای شکایت‌های احتمالی از سوی رسانه‌ها آماده کنند.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات