فایرفاکس از فرمت WebP پشتیبانی خواهد کرد

فایرفاکس از فرمت WebP پشتیبانی خواهد کرد

مرورگر فایرفاکس از فرمت تصویری WebP گوگل برای افزایش سرعت وب‌گردی، پشتیبانی خواهد کرد. حال مرورگر سافاری اپل، تنها مرورگری است که از این فرمت پشتیبانی نمی‌کند.

مرورگر فایرفاکس از فرمت WebP پشتیبانی خواهد کرد؛ تغییری از غول بزرگ اینترنتی برای افزایش سرعت وب‌گردی با استفاده از یک فرمت تصویری بهتر.

گوگل هشت سال پیش از فرمت WebP رونمایی کرد و از آن پس از این فرمت در مرورگر کروم، اندروید و بسیاری دیگر از سرویس‌های آنلاین خود بهمنظور کاهش ترافیک مصرفی و افزایش سرعت، استفاده کرد. اما گوگل از همان ابتدا برای تشویق رقیبان خود جهت استفاده از این فرمت، با مشکلاتی مواجه بود.

موزیلا ابتدا استفاده از WebP را به بهانه‌ی تفاوت نه‌چندان قابل توجه نسبت به فرمت‌های رایج تصویری مثل JPEG و PNG رد کرد. این شرکت WebP را به‌طور دقیق مورد ارزیابی قرار داد اما درنهایت JPEG را ترجیح داد. \حال موزیلا نظر خود را تغییر داده‌ است. در هفته گذشته مایکروسافت نیز اعلام کرد که پشتیبانی از WebP را به مرورگر Edge خواهد آورد.

این شرکت غیرانتفاعی اعلام کرد:

موزیلا با پشتیبانی از WebP به سمت جلو حرکت می‌کند.
این فرمت تصویری در نسخه‌هایی از فایرفاکس که مبتنی بر موتور Gecko هستند، پشتیبانی می‌شود؛ یعنی مرورگر فایرفاکس در رایانه‌های شخصی و اندروید و نه نسخه iOS. موزیلا افزودن پشتیبانی از این فرمت را برای نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی کرده‌ است.

پشتیبانی از یک فرمت جدید تصویری در وب، مسئله‌ی مهمی است. علاوه‌بر چالش‌های فنی و ریسک‌های امنیتی جدید، پشتیبانی از یک فرمت جدید به معنای استفاده از آن برای سال‌های مدید است؛ زیرا حذف پشتیبانی در آینده موجب اخلال در وب‌سایت‌هایی می‌شود که بر آن فرمت تکیه کرده‌اند.

این موضوع یکی از مشکلات اصلی وب است. سازندگان مرورگرها و توسعه‌دهندگان وب‌سایت‌ها خواهان پیشرفت فناوری هستند، اما برخلاف سیستم‌های عامل هوشمند موبایل مثل اندروید و iOS، نمی‌توانند پایه‌ها و فناوری‌های قدیمی را به‌راحتی حذف کنند. فناوری‌های وب عمری طولانی دارند.

البته استثنائاتی نیز وجود دارد. مرورگرها، رابط‌های ناکارآمد را معمولاً پس از ارزیابی‌های دقیق حذف می‌کنند. ولی این امر برای فناوری‌های گسترده‌تری مثل ادوبی فلش سخت‌تر است. چندین سال است که این فناوری در حال حذف آرام است. مرورگرها و حتی خود ادوبی به این نتیجه رسیده‌اند که مشکلات امنیتی و پایداری فلش، آن را فاقد ارزش می‌کند. حذف آن با سال‌ها تلاش برای افزودن قابلیت‌های فلش به خود وب، امکان‌پذیر شده‌ است.

چرا موزیلا تغییر موضع داده است؟

ما شاهد توسعه‌هایی هستیم که ممکن است موجب پذیرش سریع‌تر WebP شوند.

موزیلا از طرفداران مهم فرمت تصویری در دست توسعه‌ای به نام AVIF است. WebP مبتنی بر فناوری فشرده‌سازی ویدیویی VP8 گوگل است؛ اما AVIF مبتنی بر فرمت ویدیویی جدیدتری به نام AV1 است که توسط گروه اتحاد برای رسانه آزاد (Alliance for Open Media) ایجاد شده‌ است. این گروه شامل عضوهایی مانند گوگل، اپل، مایکروسافت، سیسکو، آمازون، نتفلیکس و فیسبوک بوده و در حال حاضر بیشترین تمرکز آن روی فرمت ویدیویی AV1 است.

ما همچنین منتظر آماده‌سازی AVIF هستیم و به سرمایه‌گذاری روی آن ادامه می‌دهیم.

اپل پشتیبانی از WebP را در نسخه‌های تست مرورگر سافاری اعمال کرده‌ بود، اما این پشتیبانی را حذف کرد. این مسئله، مشکلاتی را برای توسعه‌دهندگانی ایجاد می‌کند که خواهان استفاده از این فرمت بوده اما پشتیبانی از آیفون‌ها و آیپدها نیز برایشان حائز اهمیت است. اپل در این رابطه اظهار نظر نکرده است.

منبع cnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده