گوگل هم‌زمان با مایکروسافت به‌ دنبال خرید گیت هاب بوده است

گوگل هم‌زمان با مایکروسافت به‌ دنبال خرید گیت هاب بوده است

گوگل نیز مانند مایکروسافت به‌طور جدی در پی تصاحب گیت‌هاب بود؛ اما در نهایت حریف مایکروسافت نشد.

چندر روز پیش سران گیت‌هاب با فروش آن به مایکروسافت با قیمت ۷.۵ میلیارد دلار موافقت کردند. جالب است بدانیم که گیت‌هاب در هفته‌های اخیر با گوگل هم بر سر همین قرارداد گفت‌وگو می‌کرد.

کریس وانسترت، پایه‌گذار گیت‌هاب، شرکت مایکروسافت را انتخاب کرد؛ چراکه روابطش با مدیرعامل این شرکت یعنی ساتیا نادلا خوب بود. برپایه‌ی گفته‌های یکی از افرادی که در جریان این توافق بوده است، مایکروسافت مبلغی به‌میزان ۲۵ برابر درآمد کلی گیت‌هاب را برای خرید آن پراخته است که عدد عجیبی ب ه‌نظر می‌رسد.

شرکت مایکروسافت در تلاش برای تصاحب گیت‌هاب تنها نبود و گوگل و شاید چند شرکت دیگر هم آن را همراهی می‌کردند. گیت‌هاب سرانجام در روز دوشنبه با قراردادی ۷.۵ میلیارد دلاری به مایکروسافت پیوست. نمایندگانی از گروه آلفابت گوگل هم در هفته‌های گذشته با گیت‌هاب برای تصاحب و خرید این شرکت صحبت کرده بودند.

طبق گفته‌ی منابع آگاه، مذاکرات برای خرید گیت‌هاب هفته‌ها به‌ طول انجامید؛ اما در نهایت پیشنهاد مایکروسافت آنقدر خوب بود که گوگل نتوانست با آن مقابله کند و کنار کشید. گیت‌هاب در گذشته هم توجه شرکت‌های بزرگی مثل آمازون را به خود جلب کرده بود. منابع حاضر نشدند نام آن‌ها ذکر شود؛ برای اینکه حق نداشتند این موضوع را رسانه‌ای کنند.

شرکت مایکروسافت طبق گفته‌ی یکی از منابع، درآمدی ۲۵ برابری و معادل با درآمد سالانه‌ی ۳۰۰ میلیون دلار برای گیت‌هاب پرداخت می‌کند. در ماه آگوست سال گذشته، گیت‌هاب از یک نرخ بهره‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری خبر داده بود. این شرکت در اکتبر هم مدعی شد که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال تنها در ازای محصولات خود شرکت کسب می‌کند.

شرکت‌های گوگل و مایکروسافت حاضر به صحبت درخصوص فرآیند خرید شرکت گیت‌هاب نشدند.

مایکروسافت که در سال‌های اخیر شاهد کاهش سهم بازار خود در ویندوز (که زمانی قدرت غالب بود) بوده است یک خانه‌تکانی اساسی انجام داد و سرویس ابری خود را مجددا سازماندهی کرد. مایکروسافت به‌ دنبال یافتن جایگزینی برای گروه توسعه‌دهندگان خود است. مالکیت گیت‌هاب و لینکدین به‌عنوان دو شبکه‌ی حرفه‌ای برتر توسط مایکروسافت به‌ معنای تلاش این شرکت برای جذب استعدادهای کمیاب در عرصه فناوری است.

گوگل در عرصه‌ی ابری پیشرفت‌هایی داشته است، ولی تحت هدایت دایان گرین خرید بزرگی در فضای ابری نداشته است. دایان گرین در هیئت مدیره‌ی آلفابت هم حضور دارد. عدم خرید گوگل با خریدهای بزرگ مایکروسافت (گیت‌هاب و لیندکین) که ۲۶ میلیارد دلار هزینه داشته است، تضاد دارد.

شرکت برنامه‌های ابری Salesforce هم تا حدودی به‌ خاطر این خریدها رشد کرده است و اخیرا درحال پرداخت ۶.۵ میلیارد دلار برای خرید مولسافت است. فناوری مولسافت می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند تا نرم‌افزارهای جدا از هم را به هم متصل کنند.

گیت هاب

اما چرا مایکروسافت؟

طبق گفته یکی از منابع، کریس وانسترت، مؤسس و مدیرعامل سابق گیت‌هاب دست از تلاش برای کسب پول توسط ارائه ابزارهای مجانی به توسعه‌دهندگان برداشت؛ چراکه با مدیرعامل مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا ارتباط خوبی داشت. ساتیا نادلا از همان چهار سال پیش که به‌عنوان مدیرعامل شرکت مایکروسافت انتخاب شد، از نرم‌افزارهای متن باز و ابزارهای برنامه‌نویسی این‌چنینی برای رشد شرکت و همچنین جذب توسعه‌دهندگان ثالث استقبال می‌کرد.

منابع گوناگون گزارش می‌دهند که گیت‌هاب سال‌ها است که هدف شرکت‌های بزرگی مثل آمازون، مایکروسافت و گوگل است.

یکی از منابع همچنین گفت Atlassian که دفاتری در استرالیا، آمریکا، و تنسنت چین دارد خواستار خرید گیت‌هاب بوده است. آمازون و اتلسین از اظهار نظر درمورد این موضوع خودداری کردند. تنسنت هم به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد.

پیتر لوین، یکی از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر آندریسن هورویتز که قبلا در سال ۲۰۱۲ پشتیبان گیت‌هاب بود گفت:

مدت‌ها است که شرکت‌های مختلف به گیت‌هاب علاقه دارند. آن‌ها گزینه‌های زیادی دارند. استراتژی حقیقی‌ و مناسبی در مایکروسافت وجود دارد.

لوین از شرکت‌هایی که به گیت‌هاب علاقه داشتند اسمی نبرد.

آندریسن در سال ۲۰۱۲، مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار در گیت‌هاب سرمایه‌گذاری کرد. لوین در پستی در یک وبسایت روز دوشنبه درمورد این سرمایه‌گذاری گفت:

این گران‌ترین چکی بود که ما نوشته بودیم.

گوگل

سکویا کپیتال، در سال ۲۰۱۵ ارزش گیت‌هاب را ۲ میلیارد دلار براورد کرد. طبق گزارش‌ها، نادلا توانست در ۲۴ ماه وانسترت را به‌سمت خودش جذب کند. نات فریدمن، مدیرعامل جدید گیت‌هاب که قبل از خرید به عضویت مایکروسافت درآمده بود، فعلا قصد دارد گیت‌هاب را به‌طور مستقل اداره کند.

استقلال گیت‌هاب تا حد زیادی شبیه‌ استقلال لینکدین است، اگرچه طبق گفته‌ی فریدمن به CNBC، گیت‌هاب به‌عنوان بخشی از کسب‌وکار ابر تجاری مایکروسافت در کنار محصولاتی مانند آفیس ۳۶۵ و دینامیکس ۳۶۵ به کار خود ادامه خواهد داد.

به‌گفته فریدمن، مایکروسافت می‌خواهد گیت‌هاب برای خودش هم پیشرفت کند. به‌باور وانسرت، گیت‌هاب چندین سال است که با مایکروسافت گفت‌وگو دارد؛ پس خرید آن یک‌شبه انجام نشده است. این دو شرکت قصد دارند به‌ کمک همدیگر به توسعه‌دهندگان کمک کنند.

فریدمن و وانسترت حاضر نشدند در مورد روند خرید حرفی بزنند.

منبع cnbc

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده