مشخصات اپل گلس فاش شد؛ عینک AR اپل با برچسب قیمت ۴۹۹ دلاری

چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
عینک واقعیت افزوده‌ی اپل که احتمالا قرار است Apple Glass نامیده شود جدیدترین محصولی است که جان پراسر،‌ افشاگر معروف، دست روی آن گذاشته است.
تبلیغات

اپل همواره نشان داده است که به حوزه‌ی واقعیت افزوده (AR) اهمیتی ویژه می‌دهد. جدیدترین اقدام این شرکت در همین راستا به‌تصاحب استارتاپ NextVR مربوط می‌شود.  شماری از رسانه‌ها به‌نقل از منابعی آگاه ادعا کرده‌اند اپل از مدتی پیش فرایند ایجاد نوعی اکوسیستم ویژه را برای گجتی جدید آغاز کرده است که احتمالا نوعی عینک واقعیت افزوده به‌حساب می‌آید. تاکنون به‌دفعات از گوشه و کنار شنیده‌ایم که اپل به تولید هدست و البته عینک واقعیت افزوده تمایل دارد. جان پراسر یکی از نام‌آشناترین افشاگران صنعت فناوری است که مدتی پیش رسانه‌ی فرانت پیج تک (Front Page Tech) را در یوتیوب راه‌اندازی کرد. این افشاگر که پیش‌تر تمامی اطلاعات گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ را فاش کرده به‌تازگی در اقدامی غیرمنتظره به‌سراغ عینک واقعیت افزوده‌ی اپل رفته است.

سال‌ها است که رسانه‌های مختلف به بررسی احتمال عرضه‌ی هدست یا عینک واقعیت افزوده ازسوی اپل می‌پردازند. شایعه‌های مختلف درمورد عینک AR اپل همواره ضد و نقیض بوده‌اند، اما جان پراسر اخیرا شایعه‌ها را وارد مراحل جدیدی کرده است. عینک واقعیت افزوده را می‌توان یکی از مرموزترین محصولاتی به‌حساب آورد که اپل روی آن کار می‌کند؛ در نظر داشته باشید که ساخت عینک واقعیت افزوده هنوز به‌تأیید رسمی اهالی کوپرتینو نرسیده‌ است، اما میزان شایعه‌ها به‌حدی زیاد هستند که می‌توانیم تولید این محصول را تا حد زیادی قطعی بدانیم. تاکنون هیچ افشاگری نتوانسته است اطلاعات دقیق و قابل‌اتکا از عینک اپل فاش کند، بااین‌حال جان پراسر می‌گوید ازطریق منابعش توانسته به اطلاعاتی مهم دست یابد.

اپل گلس نام احتمالی عینک واقعیت افزوده‌ی اپل خواهد بود

جان پراسر از عینک موردبحث با نام تجاری اپل گلس (Apple Glass) یاد می‌کند. شمار درخورتوجهی از کارشناسان گفته‌اند انتظار دارند عینک واقعیت افزوده‌ی اپل بالای هزار دلار و حتی نزدیک‌به دو هزار دلار قیمت داشته باشد، اما جان پراسر در ادعایی غیرمنتظره اعلام می‌کند قیمت اپل گلس از ۴۹۹ دلار شروع خواهد شد.

جان پراسر می‌گوید ۴۹۹ دلار، قیمت خود عینک است و کاربر برای تهیه‌ی عدسی آن که با شماره‌ی چشمش سازگار باشد، باید مبلغی جداگانه پرداخت کند. به‌عبارتی دیگر، مدل پایه‌ی قاب اپل گلس ۴۹۹ دلار قیمت دارد و کاربر درصورت تمایل می‌تواند عدسی مختص‌به شماره چشمش را نیز به عینک اضافه کند. این یعنی فردی که چشمش ضعیف نباشد نیازی به پرداخت هزینه‌ی اضافی مربوط به عدسی ندارد. 

افشاگر کانال فرانت پیج تک در ادامه‌ی ادعاهایش اعلام می‌کند تمامی داده‌های مربوط به اپل گلس قرار است ازطریق آیفون پردازش شود؛ این ادعا با برخی اخباری که پیش‌تر درمورد اپل گلس شنیده بودیم مطابقت دارند. درواقع اپل تلاش کرده است اپل گلس را تا حد امکان جمع‌و‌جور و سبک‌وزن نگه دارد. ناگفته نماند اهالی کوپرتینو برای نسل اول اپل واچ نیز رویکردی مشابه اتخاذ کرده بودند. ممکن است در ابتدا از شنیدن این خبر متعجب شوید، اما ادعای پراسر در این زمینه تا حد زیادی با منطق جور درمی‌آید.

شماری از مردم انتظار دارند گجت موردبحث اپل عینکی با قابلیت‌هایی شبیه به هولولنز مایکروسافت باشد و بتواند قابلیت‌هایی بسیار ویژه و انقلابی ارائه دهد. بااین‌حال اگر جزو این کاربران هستید جان پراسر می‌گوید بهتر است کمی انتظارات خود را پایین بیاورید. اپل گلس قرار است نسل اول عینک‌های اپل باشد؛ به‌همین دلیل اپل نمی‌تواند چندان روی آن ریسک کند. اپل گلس نسل اول به قابلیت‌هایی انقلابی شبیه به آنچه در ذهن بسیاری از کاربران است مجهز نخواهد بود و اپل به‌مرور زمان در نسل‌های آینده، عینک واقعیت افزود‌ه‌ی خود را از جوانب زیادی بهبود خواهد بخشید. به‌علاوه قیمت ۴۹۹ دلاری محصول تاحدی می‌تواند ادعاهای پراسر را برای پردازش داده‌ها روی گوشی آیفون، تأیید کند. اپل تلاش کرده است تا حد امکان قیمت نهایی را پایین بیاورد. 

قیمت پایه‌ی عینک واقعیت افزوده‌ی اپل ۴۹۹ دلار اعلام شده است

اپل شعاری معروف با عنوان One More Thing دارد که به‌طور معمول در پایان کنفرانس‌هایش از آن استفاده می‌کند؛ محصولاتی که با شعار One More Thing معرفی می‌شوند همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند. جان پراسر می‌گوید اپل قصد دارد در یکی از رویدادهایی که برگزاری آن‌ها برای سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۰ یا سه‌ماهه‌ی آغازین ۲۰۲۱ تعیین شده است، پس از گفتن شعار One More Thing از اپل گلس پرده‌برداری کند.

با درنظرگرفتن شرایط فعلی به‌دلیل دنیاگیری ویروس کرونا (کووید ۱۹) تاریخ دقیق برگزاری کنفرانس مربوط به رونمایی اپل گلس نامشخص است. اپل تمایل دارد به‌هنگام برگزاری کنفرانس رونمایی اپل گلس، حتما اصحاب رسانه در محل همایش حضور داشته باشند؛ زیرا معرفی اپل گلس اتفاقی بسیار مهم خواهد بود و باید به‌شکلی ویژه توسط رسانه‌ها پوشش داده شود و افراد مختلف شانس کار با آن را پیدا کنند. پراسر می‌گوید اپل طبق برنامه‌ریزی‌های پیشین قصد داشته به‌طور قطع عینک واقعیت افزوده‌ی خود را در جریان برگزاری رویداد معرفی گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ رونمایی کند؛ اما شیوع ناگهانی کروناویروس رخداد این اتفاق را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

اگر ویروس کرونا تا اواخر شهریور مهار نشود، احتمالا اپل نمی‌تواند اصحاب رسانه را به محل برگزاری کنفرانس رونمایی آیفون‌های جدید دعوت کند. بر این اساس پراسر می‌گوید احتمال دارد اپل عینک واقعیت افزوده‌ی خود را در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰) معرفی کند. اپل طی سال‌های اخیر هر گاه محصولی کاملا جدید رونمایی کرده، آن را به‌شکل فوری دردسترس مشتریان قرار نداده است. این اتفاق برای اپل گلس نیز خواهد افتاد. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود اپل عینک خود را ماه‌ها بعد، احتمالا در سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۱ یا حتی اوایل ۲۰۲۲، روانه‌ی بازار کند. 

طبق گفته‌های جان پراسر مشکلات اخیر باعث بروز تأخیر در عرضه‌ی آیفون ۱۲ شده‌اند. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود اپل کنفرانس مربوط به رونمایی گوشی آیفون ۱۲ را به‌جای سپتامبر در ماه اکتبر ۲۰۲۰ (مهر و آبان ۱۳۹۹) برگزار کند. احتمال می‌رود تا آن زمان اوضاع کمی به‌حالت عادی برگردد و اصحاب رسانه شانس حضور در محل برگزاری کنفرانس اپل را پیدا کنند. بااین‌حال هیچ‌چیز قطعی نیست.

اپل گلس احتمالا قرار نیست دوربین داشته باشد

جان پراسر می‌گوید با چشم خودش ویدئوی مربوط به نمونه‌ی اولیه‌ی اپل گلس را دیده است و احتمالا اگر مجوزهای لازم را از منابعش دریافت کند، به‌زودی آن را با همه به‌اشتراک می‌گذارد. پراسر می‌گوید آن‌چه که دیده مجموعه‌ای از فریم‌های پلاستیکی بوده است، بااین‌حال احتمال دارد اپل نسخه‌ی نهایی را با بدنه‌ای فلزی تولید کند. نمونه‌ای که پراسر مشاهده کرده به مدتی قبل برمی‌گردد و ممکن است تاکنون بهبودهایی متنوع به‌خود دیده باشد. مجددا تأکید می‌کنیم گفته‌های جان پراسر به نمونه‌ی اولیه‌ی اپل گلس مربوط می‌شود و محصول نهایی ممکن است با این گفته‌ها تفاوت‌هایی عمده داشته باشد. 

جان پراسر می‌گوید در نزدیکی شیشه‌ی سمت راست عینک اسکنر فراشکافت لایدار (LiDAR) جای گرفته است. نمونه‌ی مشاهده‌شده توسط پراسر به‌دلایل مربوط به عدم نقض حریم شخصی، به هیچ‌گونه دوربینی مجهز نبوده است. با همه‌ی این‌ها احتمال دارد اپل با اعمال محدودیت‌هایی خاص، نسخه‌ی نهایی عینک خود را به دوربین هم مجهز کند. همچنین پراسر می‌گوید اپل به‌همراه عینکش نوعی پایه‌ی پلاستیکی عرضه می‌کند که ازطریق آن می‌توان اپل گلس را به‌صورت بی‌سیم شارژ کرد. برای شارژ کردن اپل گلس به‌وسیله‌ی پایه‌ی موردبحث باید عینک را به‌صورت برعکس روی آن قرار دهید. همچنین عینک به‌صورتِ بسته‌شده روی پایه‌ی شارژر قرار نمی‌گیرد. 

براساس ادعاهای دیگر پراسر، هر دو عدسی عینک می‌توانند داده‌های مدنظر شما را ازطریق رابط کاربری به‌نمایش بگذارند؛ پراسر می‌گوید اپل قصد دارد رابط کاربری عینک خود را استاربورد (Starboard) بنامد. جالب است بدانید خود اپل از رابط کاربری سیستم‌عامل iOS با عبارت اسپرینگ‌بورد (SpringBoard) یاد می‌کند، بنابراین نام استاربورد منطقی به‌نظر می‌آید. امکان کار کردن با رابط کاربری ازطریق ژست‌های حرکتی وجود خواهد داشت؛ ژست‌های حرکتی موردبحث باید روی قاب خود عینک یا در جلوی آن ازطریق حرکت‌دادن دست انجام شوند.

ظاهرا اپل گلس تمرکزی ویژه روی اسکن کردن دارد (حضور حسگر لایدار هم مهر تأییدی بر این موضوع می‌زند). بر این اساس عینک موردبحث خواهد توانست کدهای QR اختصاصی اپل را برای اهداف مختلف اسکن کند. همچنین اگر از بیرون به فردی که از عینک اپل استفاده می‌کند نگاه کنید، نمی‌توانید تشخیص دهید که شیشه‌ی عینک درحال نمایش اطلاعات به آن فرد ازطریق رابط کاربری استاردبورد است.

پراسر می‌گوید اپل برنامه‌ای برای تولید عینک آفتابی هوشمند ندارد؛ زیرا صفحه‌نمایش به‌کاربرده‌شده در شیشه‌ی عینک با لنزهایی که روی آن‌ها رنگ وجود داشته باشد کار نمی‌کند. لازم است باری دیگر تأیید کنیم این ادعاها به نمونه‌ی اولیه مربوط می‌شوند و شاید اپل طی ماه‌های پیش‌رو بتواند عینک آفتابی هوشمند هم بسازد. پراسر می‌گوید احتمالا عینک آفتابی هوشمند در نسل دوم به فهرست عینک‌های واقعیت‌ افزوده‌ی اپل اضافه خواهد شد. 

اپل مدتی پیش نسل جدید آیپد پرو را معرفی کرد. تبلت آیپد پرو ۲۰۲۰ ضمن بهره‌مندی از تراشه‌ی قدرتمندتر تغییری مهم به‌خود دیده که به پنل پشتی مربوط می‌شود. در پنل پشتی آیپد پرو جدید از حسگر لایدار استفاده شده است که تمرکزی ویژه روی بهبود فناوری واقعیت افزوده دارد. شایعه‌ها می‌گویند آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس هم قرار است از حسگر لایدار بهره‌مند باشند. پراسر به بهره‌مندی اپل گلس هم از حسگر لایدار اشاره کرده است.

شمار درخورتوجهی از کسانی که آیپد پرو را خریدند معتقد بودند این تبلت نسبت‌به نسل گذشته تغییر محسوسی به‌خود ندیده و حسگر لایدار نمی‌تواند قابلیت‌های چندان متنوعی به‌همراه بیاورد. اما از قرار معلوم اپل در حال دنبال کردن نوعی استراتژی هوشمندانه است؛ زیرا پراسر می‌گوید تمامی داده‌هایی که کاربر در حال حاضر ازطریق حسگر لایدار آیپد پرو ثبت می‌کند دردسترس تیم سازنده‌ی اپل گلس قرار می‌گیرد. بر این اساس تیم سازنده قصد دارد با اتکا بر تمامی داده‌های ثبت‌شده از سوی کاربران، درنهایت تجربه‌ی کاربری عینک واقعیت افزود‌‌ه‌ی اپل را به بهترین حد ممکن برسانند. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درمورد اطلاعات فاش‌شده از اپل گلس دارید؟

*تصویر اصلی مقاله هیچ ارتباطی به اپل گلس ندارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات