تعطیلی فروشگاه‌های حضوری اپل درپی گسترش دامنه‌ی اعتراضات در آمریکا

تعطیلی فروشگاه‌های حضوری اپل درپی گسترش دامنه‌ی اعتراضات در آمریکا

اپل که به‌تازگی فروشگاه‌های خود را بازگشایی کرده بود مجبور شده است در پی اعتراضات اخیر در ایالات متحده، مجددا برخی فروشگاه‌ها را تعطیل کند.

اپل به‌صورت موقتی اکثر فروشگاه‌های حضوری خود را در ایالات متحده به‌منظور حفظ امنیت کارمندان و مشتریان تعطیل کرده است. تعطیلی فروشگا‌ه‌های حضوری اپل درحالی رخ می‌دهد که طی چند روز اخیر ایالات متحده صحنه‌ی تظاهراتی شدید ازسوی مردم بوده است، تظاهراتی که درپی مرگ شهروندی با نام جرج فلوید در مینیاپولیس شروع شده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان گستردگی اعتراضات به‌مرور زمان بیشتر می‌شود و به مناطق دیگر آمریکا نیز می‌رسد. شماری از فروشگاه‌های حضوری اپل در مناطق مختلف هدف معترضان قرار گرفته‌اند و این افراد به فروشگاه‌ها دستبرد زده‌اند. همچنین اپل می‌گوید شماری از فروشگاه‌هایش صدمه دیده‌اند. اپل در همین راستا محصولات خود را از برخی فروشگاه‌ها خارج کرده است تا احتمالا غارت‌شدن آن‌ها و البته صدمه به فروشگاه‌ها را از بین ببرد.

اپل در ابتدا شنبه‌ی گذشته گفت که فروشگاه‌هایش تا انتهای یک‌شنبه هم تعطیل می‌مانند. در وب‌سایت برخی فروشگاه‌ها که میزان خسارت به‌ آن‌ها زیاد بوده، تاریخ دقیقی برای بازگشایی اعلام نشده است. اپل قصد دارد در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلات فروشگاه‌ها را رفع و پس از اطمینان از امن‌بودن شرایط، مجددا آن‌ها را بازگشایی کند. اپل می‌گوید: «با اولویت‌قراردادن سلامتی و امنیت کارمندان‌مان تصمیم گرفته‌ایم روز یک‌شنبه هم شماری از فروشگاه‌های حضوری خود را در ایالات متحده تعطیل نگه داریم». 

اپل مدتی پیش به‌دلیل دنیاگیری ویروس کرونا مجبور شد تمامی فروشگاه‌های حضوری خود را تعطیل کند. این شرکت چند هفته پیش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با رعایت نکات ایمنی،‌ روند بازگشایی فروشگاه‌ها را در برخی ایالت‌ها آغاز می‌کند. طبق آمار تا پیش از آغاز اعتراضات به مرگ جرج فلوید، تنها ۱۴۰ باب از مجموع ۲۷۱ فروشگاه‌ حضوری اپل در آمریکا بازگشایی شده بودند. یکی از نخستین فروشگاه‌هایی که هدف معترضان قرار گرفت Apple Uptown در مینیاپولیس بود. معترضان با هجوم به Apple Uptown این فروشگاه را تخریب کردند و محصولات آن را به‌غارت بردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد معترضان دو بار به همین فروشگاه حمله کرده‌اند. 

در پی این اتفاق، معترضان در شهرهای دیگر نیز فروشگاه‌های اپل را هدف قرار دادند. طبق آمار رسمی تاکنون فروشگاه‌های متعددی در پورتلند، فیلادلفیا، بروکلین، سالت ‌لیک‌ سیتی، لس آنجلس، چارلستون، واشینگتن دی‌سی، سان فرانسیسکو و سکاتزدیل موردهدف قرار گرفته‌اند و توسط مردم تخریب شده‌اند یا محصولات‌شان دزدیده شده است. محصولاتی که از فروشگاه‌های حضوری اپل به‌سرقت برده می‌شوند پس از خروج از فروشگاه عملا غیرقابل‌استفاده هستند و اپل می‌تواند ازطریق مقامات رسمی، مکان دقیق آن‌ها را رهگیری کند. اعضای تیم حراست فروشگاه‌ها نتوانستند جلوی معترضین عصبانی و پرشمار را بگیرند. حتی گفته می‌شود معترضان به فروشگاه‌های دیگری نیز هجوم برده‌اند. 

به‌نظر می‌رسد اپل به‌صورت روزانه درحال ارزیابی دقیق شرایط است. به‌هنگام انتشار گزارش‌های اولیه اعلام شده بود فروشگاه‌ها تا پایان دیروز (یک‌شنبه) تعطیل هستند، اما بررسی‌های جدید نشان می‌دهد تعطیلی فروشگاه‌های اپل به‌دلیل ترس از معترضان تا حداقل پایان امروز تمدید شده است. اپل درصورت صلاح‌دید خود احتمالا تعطیلی فروشگاه‌ها را طولانی‌تر خواهد کرد تا نهایتا از امن‌بودن اوضاع اطمینان حاصل کند.

در همین حین خبرگزاری بلو‌مبرگ در گزارشی اختصاصی ادعا می‌کند اپل، آمازون و تارگت طی هفته‌ی گذشته در پی اعتراضات به مرگ جرج فلوید در آمریکا، اصلاحاتی روی فعالیت‌های تجاری خود اعمال کرده‌اند. همان‌طور که اشاره کردیم اپل روز گذشته شمار درخورتوجهی از فروشگاه‌های خود را تعطیل نگه داشت. بسیاری از این فروشگاه‌ها به‌تازگی بازگشایی شده بودند و به‌نظر می‌رسید با رعایت نکات ایمنی برای محافظت دربرابر کروناویروس می‌توانند بدون مشکل فعالیت خود را ادامه دهند، بااین‌حال اعتراضات اخیر تمامی معادلات را برهم زد. ازطرفی تارگت از تعطیلی ۳۲ باب از فروشگاه‌های حضوری خود تنها در منطقه‌ی مینیاپولیس سخن‌ به‌میان آورده است. این شرکت روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد شماری دیگر از فروشگاه‌هایش را در سراسر ایالات متحده تعطیل می‌کند.

آمازون به رسانه‌ی بلومبرگ می‌گوید در پی اتفاقات اخیر به‌منظور تأمین امنیت کارکنانش در تعداد انگشت‌شماری از شهرهای آمریکا، میزان ارسال محصولات را کم کرده و برخی تدابیر دیگر نیز اندیشیده است. طبق ادعاهای مطرح‌شده ازسوی بلومبرگ، آمازون روز گذشته به رانندگانش در شیکاگو و لس آنجلس پیامی فرستاده و از آن‌ها خواسته است روند تحویل بسته‌ها را متوقف کنند و به خانه برگردند. 

مینیاپولیس طی چند روز اخیر شاهد تظاهراتی بسیار شدید در پی مرگ جرج فلوید بوده است. یکی از پلیس‌های آمریکایی هفته‌ی گذشته زانوی خود را برای چندین دقیقه روی گردن جرج فلوید (یکی از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار) گذاشت و همین موضوع باعث مرگ او شد، در پی مرگ فلوید و پخش‌شدن ویدئوی مربوط به آن در شبکه‌های اجتماعی، شهروندان مینیاپولیس خشمگین شدند و به خیابان‌ها ریختند. طبق اطلاعات رسمی در حداقل ۲۵ شهر آمریکا به‌دلیل اعتراضات، محدودیت‌هایی برای رفت‌و‌آمد تعیین شده است. دولت ایالات متحده چند روز پیش اعلام کرد افسر پلیسی که باعث مرگ جرج فلوید شد از کار اخرج شده است. او همچنین به‌دلیل قتل درجه‌ی سه بازداشت شده است.

دیدگاه شما کاربران زومیت در این زمینه چیست؟


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید