گوگل به شکست خود و پیروزی مایکروسافت در خرید گیت‌ هاب اذعان کرد

جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
پس از گمانه‌زنی‌های بسیار درباره‌ی علاقه‌ی گوگل به تصاحب گیت‌هاب، بالأخره این شرکت اذعان کرد که خرید گیت‌هاب توسط مایکروسافت برای آن‌ها یک شکست بوده است.
تبلیغات

یکی از مدیران اجرایی گوگل به‌تازگی اعلام کرده که غول جستجو در خرید گیت‌هاب شکست خورده است. دایان گرین، مدیر بخش کلاد در گوگل که دیروز در رویداد فورچن مگزین (Fortune Magazine) حضور داشت و در آن‌جا به مصاحبه پرداخته بود، در بین سخنانش اعتراف جالبی را انجام داد. 

او گفت: 

فکرش را نمی‌کردم که آن‌ها را بخرند؛ اما با این حال مشکلی وجود ندارد.

پیش‌تر در گمانه‌زنی‌های اهالی فناوری، همواره این موضوع مطرح بود که گوگل در کنار مایکروسافت، به دنبال تصاحب گیت‌هاب بوده است. براساس گزارش‌های منتشر شده، کریس وانسترات، مدیرعامل گیت‌هاب از آن جهت مایکروسافت را به گوگل ترجیح داده؛ زیرا وی با ساتیا نادلا روابط نزدیک‌ترین داشته است. 

گیت‌هاب مخزن بزرگی از کدها است که در بین برنامه‌نویس‌ها و شرکت‌های نرم‌افزاری محبوبیت بسیاری دارد. اپل، آمازون، فیسبوک، گوگل و بسیاری دیگر از بزرگان فناوری از گیت‌هاب بهره می‌برند. تاکنون ۸۵ میلیون منبع توسط گیت‌هاب میزبانی شده است و ۲۸ میلیون توسعه‌دهنده نیز در آن‌ها مشارکت داشته‌اند.

 وقتی که از گوگل در اوایل ماه جاری درباره‌ی ادامه‌ی فعالیت این شرکت در گیت‌هاب پرسیده شد، آن‌ها در پاسخ گفتند، «ما درباره‌ی تصاحب‌هایی که در این صنعت‌ اتفاق می‌افتد، اظهار نظر نمی‌کنیم.» با این وجود، فیسبوک بیان کرده که آن‌ها همچنان به گیت‌هاب متعهد خواهند بود و تا زمانی که این محیط شرایط مناسبی را برای اشتراک‌گذاری پروژه‌ها و همکاری با جامعه‌ی متن‌باز فراهم سازد، آن‌ها به فعالیت در آن ادامه خواهند داد.

این مدیر ارشد گوگل در ادامه‌ی صحبت‌هایش از نگرانی‌های خود درباره‌ی آینده‌ی گیت‌هاب سخن گفته است:

حقیقتاً امیدوارم که مایکروسافت آن‌ها را به‌صورت کامل، بی‌طرف نگه دارد.

هم‌اکنون به‌نظر می‌رسد که این نگرانی در بین بسیاری از برنامه‌نویس‌ها و شرکت‌های نرم‌افزاری وجود دارد و آن‌ها منتظر هستند تا آینده‌ی گیت‌هاب را در زیر پرچم مایکروسافت نظاره کنند. بسیاری از این برنامه‌نویس‌ها، عنوان کرده‌اند که این نگرانی در صورت خرید گیت‌هاب توسط گوگل نیز وجود داشته و تنها مختص به شرکت مایکروسافت نیست. ردموندی‌ها فعلاً سعی دارند تا سال آینده که این قرارداد را نهایی خواهند کرد، جو را با آرامش نسبی همراه کنند.

نظر شما درباره‌ی این خرید چیست؟ آیا به‌ باور شما، رفتنِ گیت‌هاب در زیر پرچم مایکروسافت می‌تواند خط مشی پیشین آن را دچار تغییرات کند؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات