ادوبی به‌روزرسانی گسترده‌ای برای مجموعه نرم‌افزارهای کریتیو کلاد منتشر کرد

ادوبی به‌روزرسانی گسترده‌ای برای مجموعه نرم‌افزارهای کریتیو کلاد منتشر کرد

مجموعه‌ی نرم‌افزارهای کریتیو کلاد ادوبی به‌روزرسانی عمده‌ای در بسیاری از اپلیکیشن‌هایش دریافت کرده است که در این مطلب، به آن اشاره می‌کنیم.

مجموعه‌ی کریتیو کلاد ادوبی بیش از بیست نرم‌افزار دسکتاپ و موبایل را شامل می‌شود که در زمینه‌های مختلفی مانند عکاسی، طراحی، ویدئو، وب و UX کاربرد دارد. نرم‌افزارهایی مانند، فتوشاپ، این‌دیزاین، لایت‌روم، ایلوستریتر، ادوبی پریمیر، افترافکتس، ادوبی آدیشن و ادوبی آکروبات از اپلیکیشن‌های شناخته‌شده‌‌ی این مجموعه هستند.

حالا ادوبی از ایجاد تغییرات عمده‌ای در این مجموعه‌ی نرم‌افزاری خبر داده است. ادوبی تلاش کرده است با کمک این به‌روزرسانی گسترده و ایجاد امکانات جدید، فرایند ویرایش را تاحدممکن ساده‌سازی و بر گسترش همکاری کاربران با یکدیگر تمرکز کند.

بنابر ادعای ادوبی، بسیاری از این تغییرات هم‌اکنون دردسترس کاربران قرار گرفته‌اند و امکانات دیگر نیز به‌تدریج تا پایان سال و در قالب به‌روزرسانی‌های بعدی این مجموعه‌ی نرم‌افزاری منتشر خواهند شد. در این مطلب زومیت، به این تغییرات دقیق‌تر نگاه می‌کنیم.

فتوشاپ

adobe creative cloud

در گام اول، ادوبی ابزارها و امکانات جدیدی به نسخه‌های دسکتاپ و آیپد نرم‌افزار محبوب و پرکاربرد فتوشاپ اضافه کرده است. با افزوده‌شدن روزافزون کاربرانی که از فتوشاپ آیپد به‌عنوان اپلیکیشنی کاربردی استفاده می‌کنند، ادوبی تلاش کرده است فرایند انتقال بین اپلیکیشن‌ها را تا‌حدممکن ساده کند. به‌همین‌منظور با ایجاد ابزاری جدید، این امکان را برای کاربران فتوشاپ آیپد فراهم کرده است که به‌راحتی و تنها با یک کلید بین فتوشاپ و لایت‌روم جابه‌جا شوند. با کمک این ابزار، کاربر به‌آسانی می‌تواند فایل‌های خود را از اپلیکیشنی به اپلیکیشن دیگر منتقل کند و به فرایند ویرایش فایل ادامه دهد.

adobe creative cloud

در نسخه‌ی فتوشاپ دسکتاپ نیز، کاربران از‌این‌پس امکان چرخاندن الگوها را خواهند داشت. پیش‌از‌این، کاربران فتوشاپ ناچار بودند برای نمایش الگو در زوایای مختلف، الگوی جداگانه‌ای ایجاد کنند. امکان جدید و پرکاربرد دیگر در به‌روزرسانی نسخه‌ی فتوشاپ دسکتاپ، قابلیت انتخاب بهینه‌ی پرتره نام دارد. با کمک این ویژگی جدید، کاربران می‌توانند سوژه‌ای پیچیده (مثلا تصویر فرد به انضمام موها) را به‌راحتی از تصویر جدا کنند. جداکردن تصویر باکیفیت ممکن است فرایندی زمان‌بر و دشوار باشد و ابزاری که این کار را خودکار انجام دهد، بدون تردید در زمان انجام بسیاری از پروژه‌ها صرفه‌جویی خواهد کرد.

لایت‌روم

adobe creative cloud

تغییرات جدید لایت‌روم به کاربران با دستگاه‌های مختلف امکان می‌دهد با یکدیگر بیشتر همکاری کنند. با کمک این امکان جدید، می‌توانید نسخه‌های مختلف یک تصویر را ذخیره کنید. این ویژگی تقریبا با قابلیت اسنپ‌شات در نسخه‌ی کلاسیک لایت‌روم مشابه است، با این تفاوت که می‌توانید نسخه‌های مختلف یک تصویر را در دستگاه‌های دیگر هم مشاهده کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید هم‌زمان نسخه‌ی رنگی و سیاه‌‌و‌سفید عکس ویرایش‌شده را در گوشی تلفن خود ببینید.

همچنین در نسخه‌ی جدید، امکان به‌اشتراک‌گذاری تصویر با دیگران (مثلا همکاران) اضافه شده است. این قابلیت به کاربران کمک می‌کند ببینند تصویر در چه مرحله‌ای از ویرایش قرار دارد و چه تغییراتی روی آن انجام شده است؛ از‌این‌رو، می‌تواند ویژگی مفید و سازنده‌ای باشد. به‌علاوه، ادوبی این امکان را برای کاربر فراهم کرده است که ویرایش‌های انجام‌شده روی تصویر قابلیت اشتراک‌گذاری همگانی را نیز داشته باشند. درحال‌حاضر، ویرایش‌های همراه‌ با تصویر در قالب آموزش تعاملی لایت‌روم دردسترس قرار دارند و با استفاده از این امکان جدید، هر کاربری می‌تواند تصاویر ویرایش‌شده‌ی خود را برای آموزش دراختیار دیگران قرار دهد. از این طریق کاربران تازه‌کار به گزینه‌های بسیار بیشتری برای یادگیری و آموزش ویرایش تصویر دسترسی خواهند داشت.

ادوبی به‌منظور گسترش همکاری بین کاربران، تغییراتی در رابط کاربری لایت‌روم به‌وجود آورده است. یکی از این تغییرات امکان تغییر رنگ سوژه‌ای خاص به‌جای تغییر رنگ کامل تصویر است.

پریمیر پرو و ادوبی راش

adobe creative cloud

در بخش ویدئو، ادوبی تغییرات بسیاری در دو نرم‌افزار ادوبی راش و پریمیر پرو ایجاد کرده است. برای مثال در پریمیر پرو، کاربر برای مشاهده و تنظیم کیفیت فایل صوتی به خروج از پلتفرم و استفاده از سایر وب‌سایت‌ها نیازی ندارد و نرم‌افزار به‌صورت خودکار پیش‌نمایشی با کیفیت پایین را جایگزین پیش‌نمایشی با کیفیت درخورتوجه فایل صوتی می‌کند و کاربر بدون نیاز به دانلود از سایر وب‌سایت‌ها، پیش از تهیه‌ی نسخه‌ی نهایی امکان انتخاب سطح کیفیت مدنظر خود را خواهد داشت.

در به‌روزرسانی ادوبی راش نیز یکی از امکانات قدیمی پریمیر پرو به این اپلیکیشن اضافه شده است. با استفاده از این قابلیت که «کادربندی خودکار» نام دارد می‌توانید، سوژه‌ای خاص را در طول ویدئو دنبال کنید. برای مثال در ویدئویی ورزشی، می‌توانید کادر پرتره یا دورنما (Landscpe) یا هر کادر دلخواه دیگری از ورزش‌کار یا سوژه‌ی مدنظر خود انتخاب کنید. کاربرد این ویژگی برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی است. ویدئوهایی که در یوتیوب مشاهده می‌کنیم، اکثرا نسبت تصویر عریضی دارند و با استفاده از ادوبی راش می‌توانید کادری مربعی برای انتشار در اینستاگرام یا تیک‌تاک انتخاب کنید و بدون از‌دست‌رفتن سوژه، ویدئو مدنظرتان را از یوتیوب برش دهید. درضمن، اگر به استفاده از قابلیت کادربندی خودکار تمایل ندارید، ادوبی راش این امکان را به کاربران می‌دهد کادربندی مطلوب خود را به‌طوردستی نیز انجام دهند.

ایلوستریتر

adobe creative cloud

به‌روزرسانی جدیدی نرم‌افزار ادوبی ایلوستریتر بر افزایش سرعت و افزایش همکاری کاربران با یکدیگر تمرکز کرده است. نسخه‌ی ۲۴.۲ ایلوستریتر از فایل‌های تحت کلاد پشتیبانی می‌کند که به کاربر امکان می‌دهد در کمترین زمان ممکن و در هر جایی که اپلیکیشن نصب‌ شده، به تمامی فایل‌های مدنظر خود دسترسی داشته باشد. در این حالت، فایل‌ها بسیار سریع‌تر از قبل و به‌صورت خودکار ذخیره می‌شوند. فایل‌های تحت کلاد امکان برچسب‌گذاری و بازگشت به نسخه‌های قبلی ایلوستریتر را نیز دارند.

همچنین، تغییرات بسیاری در بخش ویرایش فایل ایجاد شده است. فضای کار یا بوم ایلوستریتر در‌مقایسه‌با نسخه‌های پیشین، صدبرابر بزرگ‌تر شده است و فضایی برای پنج‌میلیون اینچ را پوشش می‌دهد. به‌علاوه، کاربر با انتخاب گزینه‌ای در منو ویرایش، امکان مشاهده ویرایش‌ها را خواهد داشت و می‌تواند قبل از اعمال هر تغییری، پیش‌نمایشی از آن تغییر (مثلا تغییر در اندازه و وکتورها) را مشاهده کند.

دوربین فتوشاپ

adobe creative cloud

هدف از ارائه‌ی این اپلیکیشن آن است که کاربر به‌جای اینکه بعد از ثبت عکس جلوه‌های مدنظر مختلفی به آن اضافه کند، بتواند پیش از گرفتن عکس و تنها با فشردن یک دکمه این کار را انجام دهد. درواقع با استفاده از نرم‌افزار دوربین فتوشاپ، می‌توانید پیش از گرفتن عکس، ببینید جلوه‌های مختلف چه تأثیری بر عکس خواهد گذاشت؛ درنتیجه، تمامی جلوه‌های مدنظرتان همراه عکس خواهند بود و به اصلاح یا ویرایش آن نیازی ندارید. البته اگر عکس مدنظر هنوزهم توجه شما را جلب نکرده است، جای نگرانی نیست؛ زیرا دوربین فتوشاپ کمک می‌کند با انتخاب ژست‎‌ها و گزینه‌های ساده، به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید.

ادوبی ایکس دی

adobe creative cloud

تغییرات جدید در نرم‌افزار ادوبی ایکس دی نیز با هدف سرعت‌بخشیدن به ویرایش محتوا بوده است. با قابلیت جدید ویرایش گروهی، امکان ویرایش دسته‌های مختلف محتوا در نرم‌افزار ایجاد شده است. با کمک این ویژگی، کاربر می‌تواند محتواهای داخل هر گروه را بدون نگرانی از فاصله‌گذاری بازآرایی کند. برای مثال، می‌توانید موضوعات مختلف را جابه‌جا کنید و نرم‌افزار به‌صورت خودکار و بدون به‌هم‌ریختگی در طرح کلی، چیدمانی جدید به شما پیشنهاد می‌کند. این چیدمان کاملا هوشمند است و حتی با وجود حذف یک موضوع، طرح کلی بدون به‌هم‌ریختگی خواهد بود.

قابلیت اسکرول‌کردن گروه‌ها نیز به ادوبی ایکس دی اضافه شده است. این ویژگی امکان می‌دهد موضوعاتی مانند فهرست کتاب را ایجاد و مشاهده کنید و حتی نحوه‌ی نمایش موضوعات به‌صورت افقی یا عمودی را نیز برگزینید. به‌علاوه، ادوبی ایکس دی گزینه‌ای برای طراحی توکن به امکانات خود افزوده است. با این امکان جدید، کاربران می‌توانند رنگ‌ها و فونت‌های مدنظرشان را با نام دلخواه ذخیره و به‌آسانی با طراحان یا توسعه‌دهندگان دیگر به‌اشتراک بگذارند. این ویژگی به‌‌ویژه در انجام پروژه‌های گروهی بسیار کاربردی و مفید است و می‌تواند با یکپارچه‌سازی، از سردرگمی اعضا هنگام اجرای پروژه جلوگیری کند.


منبع Windows Central

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید