الکسا با نصب روی تراشه‌های جدید DSP کم‌مصرف‌تر می‌شود

الکسا با نصب روی تراشه‌های جدید DSP کم‌مصرف‌تر می‌شود

الکسا دستیار هوشمند صوتی آمازون با وجود شهرت استفاده در گجت‌های مختلف، مشکل بزرگی به نام مصرف برق دارد.

دستیار هوشمند الکسا ابتدا روی اسپیکرهای هوشمند شرکت آمازون عرضه شد اما پس از مدت کوتاهی محبوبیت بالایی پیدا کرده و در گجت‌‌های هوشمند متنوعی از چراغ‌های روشنایی تا ترموستات و دوربین‌ خودروها استفاده شد. اما با وجود تمام این پیشرفت‌ها، یک مشکل اساسی در این دستیار هوشمند وجود دارد و آن هم نیاز بسیار زیاد آن به برق است. روشن بودن همیشگی دستگاه‌های مجهز به الکسا و همچنین نیاز به اتصال به اینترنت، نیاز به اتصال همیشگی به منبع برق را اجتناب ناپذیر کرده است.

شرکت DSP، تولیدکننده‌ی تراشه در کالیفرنیای آمریکا، به تازگی خبر از همکاری با آمازون برای حل این مشکل داده است. آنها در حال توسعه‌ی تراشه‌ای کوچکتر از یک سکه هستند که امکان استفاده از الکسا را به تولیدکنندگان گجت‌های هوشمند می‌دهد.

الکسا آمازون

دی‌اس‌پی تنها شرکتی نیست که در این طرح با آمازون همکاری می‌کند. بخش خدمات صوتی الکسا در آمازون، پیش از این نیز با تولیدکنندگان متعددی برای عرضه‌ی تراشه‌های بهینه به منظور به‌کارگیری الکسا در گجت‌ها همکاری کرده است. اینتل، کوالکام و سایروس لاجیک برخی از این شرکت‌ها هستند.

در این میان دی‌اس‌پی امیدوار است که در تولید تراشه‌ی کم‌مصرف با دیگر شرکت‌ها رقابت کند. مدیرعامل این شرکت، آفر الیاکیم این هدف را تایید کرده است. او در مصاحبه‌ای عنوان کرده که قطعا برای به‌کارگیری صدا به‌عنوان یک رابط کاربری در گجت‌های کوچک، باید کم‌مصرف‌ترین راهکار را پیاده کرد. آنها پیش از این برای دستگاه‌های کوچکی همچون ساعت‌های هوشمند، عینک‌های هوشمند و دیگر گجت‌های مشابه تراشه تولید کرده‌ و توانایی خود را در استفاده از کمترین منبع قدرت و فضا نشان داده‌اند.

گجت‌های هوشمند کوچک، کانال‌های درآمدی کلیدی برای شرکت دی‌اس‌پی هستند. آنها تاریخچه‌ای قابل توجه در زمینه‌ی ساخت تراشه برای تلفن‌های بی‌سیم دارند که طبق آخرین آمار نیمی از درآمد ۲۸ میلیون دلاری آنها در سه‌ماهه‌ی اخیر را تامین کرده است. البته این بازار با کاهش تقاضا برای تلفن‌های ثابت در حال کوچک شدن است.

درآمد دی‌اس‌پی از تولید تراشه برای به‌کارگیری قابلیت‌های صوتی در گجت‌ها، تنها ۶ درصد از درآمد آنها را شامل می‌شود. البته همین بخش کوچک تاکنون مشتری‌های مهمی همچون سامسونگ الکترونیکس، گوپرو و لاجیتک را به این شرکت جذب کرده است. به‌هرحال این شرکت هنوز امید دارد که با همکاری با آمازون و تولید تراشه‌ای بهینه برای استفاده از الکسا در گجت‌ها، محصولات بیشتر و مشتریان جدیدتری را به سمت خود جذب کند.

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده