توییت انتقادی ظریف خطاب به جک دورسی به خاطر سیاست های دوگانه

توییت انتقادی ظریف خطاب به جک دورسی به خاطر سیاست های دوگانه

دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه‌ی ایران در توییتی به جک دورسی اعلام کرد که مسدود کردن حساب‌های افراد عادی در ایران را پایان دهد.

وزیر امور خارجه‌ی ایران روز گذشته در توییتی به انتقاد از عملکرد شبکه‌ی اجتماعی توییتر پرداخت. او این شرکت را به مسدود کردن حساب کاربری افراد واقعی ایرانی متهم کرده و اعلام کرده است که مدیران این شبکه، اجازه‌ی فعالیت را به‌راحتی به حساب‌های کاربری ضد دولت ایران و با پشتیبانی آمریکا می‌دهد.

شرکت‌های توییتر، فیسبوک و آلفابت در ماه آگوست سال جاری میلادی، صدها حساب کاربری ایرانی را به اتهام فعالیت تبلیغاتی غیرقانونی مسدود کردند. این شرکت‌ها پس از انتقادات مطرح شده در مورد نقش‌شان در انتشار اخبار جعلی سیاسی، با جدیت بیشتری به‌دنبال حذف حساب‌های کاربری مخرب هستند، اما به نظر می‌رسد در این اقدام نیز به خوبی عمل نکرده‌اند.

ظریف دیروز در توییتی خطاب به مدیرعامل توییتر با حساب کاربری Jack@ نوشت:

سلام جک. توییتر حساب‌های کاربری ایرانیان واقعی را مسدود کرده است. در میان این حساب‌ها، مجریان تلویزیون و دانشجویان قرار دارد. اتهام این حساب‌ها، تلاش برای تاثیرگذاری بر جامعه بوده است.

چرا در توییتر به دنبال ربات‌های واقعی موجود در تیرانا (پایتخت آلبانی) نیستید که پروپاگاندایی را با حمات واشنگتن برای تغییر رژیم در ایران به راه انداخته‌اند. YouAreBots#

هشتگی که وزیر امور خارجه‌ی ایران در پایان توییت خود نوشت، مدتی است در پی انتشار همین اخبار و اتهام اعضای توییتر به یکدیگر مبنی بر ربات بودن، ترند شده است. مدیران توییتر پاسخی به این توییت یا رسانه‌های مشتاق برای پیگیری این اتهامات نداده‌‌اند.

به‌نظر می‌رسد توییت ظریف در پی گزارشی باشد که چند روز پیش در الجزیره منتشر شد. الجزیره در گزارش خود ، رژیم اشغالگر قدس، عربستان صعودی و گروه منافقین را که تعدادی از آنها در آلبانی ساکن هستند، به پشتیبانی از کمپین‌های ضد ایرانی متهم کرده‌اند.

بسیاری از حساب‌های کاربری ضد ایرانی در مدت یک ماه ایجاد شده‌اند

گزارش رسانه‌ی الجزیره دو روز پیش در مورد حساب‌های کاربری تقلبی ضد دولت ایران در توییتر منتشر شد. این گزارش با توجه به موج‌های توییتری ایجاد شده علیه ایران منتشر شد. خبرنگاران الجزیره پس از ناامید شدن از مدیران توییتر در مورد توضیح دادن دلیل و روش حذف حساب‌های کاربری، به سراغ یک استاد تاریخ خاورمیانه در دانشگاه Exeter رفته‌اند. مارک اون جونز در این مورد می‌گوید که با توجه به اطلاعات موجود در توییتر، می‌توان حضور و فعالیت ربات‌های سازمان‌دهی شده را تشخیص داد.

او به این نکته اشاره می‌کند که برای به راه انداختن موج‌های توییتری غیرواقعی و خصوصا با اهداف دولتی، نیاز به ساختن تعداد زیادی حساب کاربری است. در نتیجه، گروه‌های پشتیبان این حرکت‌ها باید در طول یک هفته یا یک ماه این حساب‌های کاربری را ایجاد کنند. جونز با پیگری حساب‌های کاربری که هشتگ‌های ضد دولت ایران را منتشر می‌کنند، به این نتیجه رسیده است که بسیاری از آنها در طول مدت یک ماه ساخته شده‌اند. این حساب‌های کاربری فالور زیادی نداشته‌اند و عکس پروفایل آنها نیز تصاویر عمومی بوده است. نکته‌ی مهم دیگر این که بسیاری از این حساب‌ها توییت‌هایی را نیز در حمایت از اعضای گروهگ منافقین منتشر کرده‌اند یا توسط آن افراد حمایت شده‌اند.

twitter

مقاله‌های مرتبط:

تمامی موارد گفته شده جونز را به این نتیجه رساند که حساب‌های کاربری به احتمال زیاد عملکرد رباتی دارند و توسط گروه‌های خاصی پشتیبانی می‌شوند. علاوه بر این نتیجه‌گیری، تعدادی از اعضای سابق گروهک منافقین نیز که در پایتخت آلبانی یعنی تیرانا حضور دارند، در مورد وظایف اعضای این گروه برای فعالیت در توییتر، صحبت کرده‌اند. آنها گفته‌اند که تعداد زیادی حساب کاربری تقلبی با هدف تبلیغ این گروهک و تلاش برای ضربه زدن به ایران، توسط اعضای این گروهک مدیریت می‌شود.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که این حساب‌های کاربری علاوه بر انجام فعالیت‌های فوق، حمله به اکانت‌های خبرنگاران و فعالان اجتماعی موافق گفتگو با دولت ایران را نیر در برنامه‌ی خود دارند. به‌هرحال، اکثر این حساب‌های کاربری هنوز به فعالیت خود در توییتر ادامه می‌دهند و این شبکه‌ی اجتماعی اقدامی برای مسدود کردن فعالیت پروپاگاندای آنها انجام نداده است.

به‌هرحال باید منتظر باشیم که آیا مدیران توییتر به صحبت وزیر امور خارجه‌ی ایران و گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها پاسخ خواهند داد یا خیر.

منبع aljazeera reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده