دولت آمریکا می‌خواهد به دریافت‌کنندگان واکسن کرونا ۱۰۰ دلار پاداش بدهد

جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
مطالعه 2 دقیقه
پرداخت پاداش ۱۰۰ دلاری به مردم برای تشویق آن‌ها به دریافت واکسن کرونا درحالی انجام می‌شود که نرخ ابتلا به کووید ۱۹ در آمریکا با شیوع گونه دلتا افزایش یافته است.
تبلیغات

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده دیروز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت بایدن از ایالت‌ها و دولت‌های محلی آمریکا می‌خواهد به هر آمریکایی تازه واکسینه‌شده، ۱۰۰ دلار پاداش بدهند. این اقدام، تازه‌ترین تلاش فدرال برای بهبود نرخ واکسیناسیون کووید ۱۹ هم‌زمان با افزایش موارد ابتلا به گونه‌ی به‌شدت واگیردار دلتا در سرتاسر آمریکا محسوب می‌شود.

ایالت‌ها برای تأمین اعتبار پرداخت‌ها می‌توانند از بودجه‌ی «برنامه‌ی نجات آمریکا» استفاده کنند. دولت ایالات متحده مشوق جدید را الزامی نمی‌داند؛ اما وزارت خزانه‌داری گفت به‌منظور کمک به دولت‌ها برای اجرای این طرح درحال همکاری با وزارت بهداشت و خدمات انسانی است.

نیویورک این هفته اعلام کرد به هرکس که در یکی از مراکز واکسیناسیون این شهر واکسینه شود، ۱۰۰ دلار پاداش خواهد داد. بیل دی بلازیو، شهردار نیویورک روز چهارشنبه گفت «تصور می‌کنم وقتی فردی بگوید این ۱۰۰ دلار برای شما، تأثیر زیادی خواهد گذاشت.» این برنامه از امروز جمعه آغاز می‌شود.

مشوق‌های مالی می‌توانند برخی افراد را به دریافت واکسنشان ترغیب کنند. الیسا سوبو، انسان‌شناس در دانشگاه ایالتی سن‌دیگو که تردید عمومی درباره‌ی دریافت واکسن را مطالعه می‌کند، به نیویورک تایمز گفت «برخی افرادی که تاکنون مردد بوده‌اند، ۱۰۰ دلار را به‌عنوان دلیل خوبی برای رهایی از تردید می‌بینند. اما این پاداش برای همه جذاب نخواهد بود. عده‌ای این پیشنهاد را توهین‌آمیز خواهند دید و برخی دیگر از آن به‌عنوان اثبات ناکارآمدی واکسن استفاده خواهند کرد.»

نرخ واکسیناسیون در ایالات متحده از ماه آوریل به‌طور پیوسته درحال کاهش بوده است. بااین‌حال، با افزایش تمایل مردم به‌ثبت‌نام برای دریافت واکسن در ایالت‌های درگیر با شیوع گسترده (که پایین‌ترین سطوح واکسیناسیون را داشتند) میزان واکسیناسیون دوباره شروع به رشد کرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات