چرا گونه دلتای ویروس کرونا با سرعت بسیار بالاتری منتقل می‌شود

جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
از دیدگاه دانشمندان، گونه دلتای ویروس کرونا بسیار موفق‌تر از سایر گونه‌ها است؛ اما این گونه در مقایسه با سایر انواع کووید ۱۹ چه برتری‌هایی دارد؟

تعداد ویروس‌ که در بدن فرد آلوده انباشته می‌شود یا به عبارتی فراوانی ویروس، می‌تواند در گونه‌های مختلف این بیماری بسیار متغیر باشد. برای مثال، نتایج یک مطالعه در چین نشان می‌دهد که تعداد این ویروس در بدن افرادی که مبتلا به گونه دلتای کرونا هستند، حدود هزار برابر بیشتر از افرادی است که به گونه‌ی اصلی کووید ۱۹ دچار شده‌اند.

در سال ۲۰۲۰ گونه‌ دلتای ویروس کرونای جدید در هند شیوع پیدا کرد. این گونه هنوز گونه‌ی غالب کرونا نه‌تنها در این کشور بلکه در کل دنیا است. حالا احتمالا پژوهشگران می‌دانند علت این پدیده چیست و چرا گونه دلتا تا این حد موفق بوده است؛ تعداد ویروس تولیدشده در بدن افرادی که به ویروس کرونا از گونه دلتا مبتلا هستند در مقایسه با افرادی که به گونه‌ی اصلی کرونا مبتلا می‌شوند بسیار بیشتر است؛ در نتیجه، این پدیده انتشار ویروس را برای گونه دلتا محتمل‌تر و آسان‌تر می‌سازد.

پژوهشگران بر اساس اطلاعاتی که امروزه در دست دارند، تخمین می‌زنند که سطح واگیری گونه دلتای کرونا تقریبا دو برابر گونه‌ی اصلی این بیماری است. جینگ لو، متخصص همه‌گیرشناسی در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های گانگدانگ در گانگژو واقع در چین، به همراه همکارانش برای یافتن علت این پدیده دست به کار شدند. آن‌ها ۶۲ نفر از کسانی که در معرض گونه دلتای کووید ۱۹ قرار گرفتند قرنطینه کردند و زیر نظر گرفتند. عده‌ای از این افراد از اولین کسانی بودند که به گونه دلتا در چین مبتلا شده بودند. در این مطالعه، فراوانی ویروس یا به عبارتی تعداد ویروسی که در بدن انباشته شده است اندازه‌گیری شد. دانشمندان به مدت چهار روز تعداد ویروس‌های دلتای کرونا را بدن افراد ردیابی می‌کردند تا الگوهای تغییراتی در آن را بررسی کنند؛ سپس نتایج حاصل از این مطالعه را با مطالعه‌ی دیگری که در سال ۲۰۲۰ روی ۶۳ نفر مبتلا به گونه‌ی اصلی کرونا انجام شده بود مقایسه کردند.

در تاریخ ۱۲ جولای پژوهشگران گفتند از زمانی ‎‌که فرد در معرض ویروس دلتای کووید ۱۹ قرار می‎‌گیرد، ۴ روز طول می‌کشد تا در بدن افراد قابل ردیابی باشد؛ اما گونه‌ی اصلی کووید ۱۹ به‌طور میانگین حدود ۶ روز زمان نیاز دارد تا بتواند ایجاد بیماری کند؛ بنابراین احتمالا سرعت تکثیر ویروس‌های دلتا بسیار بیشتر از ویروس‌های گونه‌ی اصلی کووید ۱۹ است. علاوه‌ بر این، تعداد ویروس‌ها در بدن افراد مبتلا به گونه دلتای کرونا حدود ۱۲۶۰ برابر بیشتر از افرادی است که به گونه‌ی اصلی این بیماری مبتلا شده‌اند.

بنجامین کالینگ، متخصص همه‌گیرشناسی در دانشگاه هنگ کنگ، می‌گوید:

بنابراین انبوه ویروس انباشته‌شده در دستگاه تنفسی نقش مهمی در انتشار ویروس دارد و از طرفی، افرادی که به ویروس آلوده شده‌اند در مدت‌زمان کمتری آماده‌ی انتقال آن به دیگران هستند.

کالینگ در ادامه توضیح می‌دهد:

اِما هادکرافت، محقق ژنتیک در دانشگاه برن در سوئیس، می‌گوید این استدلال منطقی است. هادکرافت و کالینگ قبول دارند که با تحقیقات بیشتر روی جوامع آماری مختلف در زمینه‌ی‌ تعداد و انباشت تعداد ذرات ویروس دلتا در مقایسه با تعداد ویروس‌های گونه‌ی اصلی کرونا در بدن فرد مبتلا ممکن است اطلاعات کنونی دستخوش تغییر شوند.

همچنان تعداد زیادی از سؤالات مربوط به گونه دلتای کرونا بی‌پاسخ باقی مانده‌اند. برای مثال، هنوز مشخص نیست شدت بیماری ناشی از گونه دلتا بیشتر است یا گونه‌ی اصلی کووید ۱۹. همچنین معلوم نیست توانایی گونه دلتا برای فرار از دستگاه ایمنی در مقایسه با گونه‌ی اصلی چقدر است. به گفته‌ی هادکرافت، با مطالعات بیشتر و با جوامع آماری بزرگ‌تر و متنوع‌تر از مبتلایان به کرونا قادر خواهیم بود بینش عمیق‌تری به عملکرد گونه دلتای ویروس کرونا دست پیدا کنیم. او می‌گوید باز هم این ویروس ما را غافل‌گیر کرده است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود