تولید کیت‌های بومی تشخیص کرونا از هفته آینده آغاز می‌شود

تولید کیت‌های بومی تشخیص کرونا از هفته آینده آغاز می‌شود

معاون علمی رئیس‌جمهور اعلام کرد محصول کیت تشخیصی سه شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته‌ی آینده‌، تولیدات انبوه برخی از شرکت‌ها عرضه خواهد شد.

سورنا ستاری، معاون علمی رئیس‌جمهور، با انتشار پستی در صفحه‌ی اینستاگرام خود اعلام کرد محصول کیت تشخیصی سه شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته آینده‌، تولیدات انبوه برخی از شرکت‌ها عرضه خواهد شد. ساخت کیت‌های تشخیص در این مدت کم در بخش خصوصی نشان‌دهنده‌ی عمق اشراف علمی جامعه‌ی زیست فناوری کشور است.

ستاری همچنین گفت گرچه هنوز بسیاری از این شرکت‌ها دوره‌ی استارتاپی و نوپایی خود را طی می‌کنند وآمادگی درگیری در جنگی تمام‌عیار با ویروس بسیار پیچیده را ندارند، به‌سرعت در حال رشد هستند و دانش لازم برای مقابله با حوادث این‌چنینی را کسب کرده‌اند. درضمن، همین شرکت‌ها در حال تولید پیچیده‌ترین داروهای ساخت داخل برای مقابله با این بیماری هستند و همه‌ی داروهای استفاده‌شده در مراکز درمانی «ایران ساخت» هستند.

ستاری درادامه گفت در حوزه‌ی تجهیزات پزشکی پیچیده‌ترین دستگاه‌ها در داخل کشور ساخته می‌شود. او گفت:

در همین ایام با همکاری وزارت بهداشت، مجوزهای زیادی برای این محصولات صادر شده یا در حال صدور است. تولید اقلام ضروری اتاق‌های ICU با سرعت و به‌صورت سه نوبت در حال انجام است. برای مثال، فقط تولید ونتیلاتورهای اتاق‌عمل به حدود ۳۰ دستگاه در روز رسیده است. دستگاه‌هایی که تاکنون در کشور تولید نمیشده، از پالس اکسیمتر و بای‌پپ گرفته تا سی‌تی‌اسکن، در حال اخذ تأییدیه‌های لازم است.

به‌گفته‌ی معاون علمی رئیس‌جمهور، در چند سال گذشته و با سیاست‌های اجراشده در معاونت علمی و فناوری، زیست‌بوم بسیار مناسبی در حوزه‌ی بیوتکنولوژی در کشور ایجاد شده است. مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها، استادان، محققان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باعث شده‌اند ایران در توسعه‌ی علم و فناوری و اقتصاد زیست‌فناوری قدرت اول منطقه و سوم آسیا باشد. در آینده‌، حجم اقتصاد زیست‌فناوری ایران حدودا به ۱۰ درصد کل اقتصاد کشور خواهد رسید.

ستاری درادامه افزود شیوع ویروس کرونا باعث شد روی دیگر سکه‌ی زیست‌فناوری، یعنی بخش امنیت زیستی کشور را نیز ببینم. توسعه‌ی زیست‌فناوری فقط توسعه‌ی اقتصادی کشور نیست؛ بلکه توسعه‌ی امنیت کشور است؛ زیرا گاهی یک گرم داروی زیستی قیمتی معادل یک‌میلیون یورو دارد. در این مدت کوتاه، محققان و شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات بسیار مهمی انجام داده‌اند.

طرح سلول‌درمانی و تولید دو واکسن برای کرونا بررسی می‌شود

حسین وطن‌پور، رئیس دفتر توسعه‌ی فناوری سلامت وزارت بهداشت، درباره‌ی آخرین وضعیت داروها و واکسن برای مقابله با ویروس کرونا گفت به‌دلیل جدیدبودن ویروس کرونا، تمام ادعاهای مرتبط با دارو و واکسن در حال بررسی است. او گفت:

ویروس کرونا ویروسی جدید است و پروتکل درمانی مشخصی ندارد؛ بنابراین، براساس فرضیه‌های مختلف و گزارش‌هایی باید عمل کرد که از شواهد درمان دریافت می‌شود. برخی از گزارش‌هایی که از نقاط مختلف می‌آید، به این شکل است که مثلا دارویی مؤثر بوده است. طبق توافقات هلسینکی، وقتی پزشک داروی خاص دراختیار ندارد، می‌تواند از داروی دردسترس برای درمان استفاده کند. درباره‌ی کرونا نیز مواردی در دنیا گزارش شده که به‌طورمثال فلان دارو روی سه یا چهار بیمار آزمایش شده و نتیجه داده است.

رئیس دفتر توسعه‌ی فناوری سلامت وزارت بهداشت درادامه درباره‌ی فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده‌ و فعال در حوزه‌ی پیشگیری مانند ضدعفونی‌کننده‌ها و ماسک و کیت‌های تشخیصی گفت در بررسی اولیه‌، حدود ۵۰ شرکت دانش‌بنیان معرفی شدند که از این تعداد، حدود ۹ شرکت در حوزه‌ی تولید ماسک و حدود ۹ شرکت در حوزه‌ی تولید ضدعفونی‌کننده و ۸ شرکت در حوزه‌ی تولید کیت‌های تشخیصی فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها با شاخص‌های سابقه‌ی تولید، توانایی مالی، ارتباط بین‌المللی و تیم علمی به صندوق نوآوری برای حمایت معرفی شدند. او گفت:

اکنون سه تا چهار دارو برای کارآزمایی بالینی آماده هستند؛ اما هر دارویی چه محصول گیاهی چه محصول شیمیایی باید کد اخلاق دریافت کند و در سیستم کارآزمایی بالینی ایران ثبت شود و پزشک متخصص دستگاه تنفس مسئولیت آن کارآزمایی را برعهده گیرد و درنهایت، آزمایش بالینی شود. بنابراین، نمی‌توان انتظار داشت در مدت کوتاه دارو تولید کرد؛ زیرا این فرایند بسیار زمان‌بر است و مقدماتی دارد.

درباره‌ی واکسن نیز دو ادعا مطرح شده است که در حال بررسی این ادعا هستیم و کار در حال انجام است. همچنین، یکی از شرکت‌ها درباره‌ی اوزن‌تراپی برای استریلیزاسیون ادعایی مطرح کرده که آن نیز در حال بررسی است. حتی درزمینه‌ی درمان براساس سلول‌درمانی ادعایی مطرح شده است که همه‌ی این موارد را پس از آزمایش‌های واقعی می‌توان بررسی کرد. اکنون با مشکل تأمین و تولید مواد اولیه مواجه‌ و در حال ظرفیت‌سازی هستیم تا این مشکلات حل شود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده