مایکروسافت چه محصولاتی را تحت برند سرفیس در بهار ۲۰۲۰ عرضه می‌کند؟

مایکروسافت چه محصولاتی را تحت برند سرفیس در بهار ۲۰۲۰ عرضه می‌کند؟

مایکروسافت احتمالا قصد دارد در بهار سال جاری میلادی محصولات متنوعی را تحت برند سرفیس عرضه کند؛ از سرفیس بوک ۳ و سرفیس گو ۲ گرفته تا سرفیس ایربادز و سرفیس دوئو.

اگر مایکروسافت بخواهد به‌سنت‌های چند سال اخیر پای‌بند بماند، احتمالا در بهار امسال محصولات متنوعی را با برند سرفیس (Microsoft Surface) روانه‌ی بازار خواهد کرد. گرچه درحال حاضر مشخص نیست که ردموندی‌ها قصد دارند در چه تاریخی و به چه‌صورتی از سرفیس‌های جدید پرده‌برداری کنند، اما به‌لطف افشای اطلاعات از سوی رسانه‌های مختلف، می‌دانیم که محصولات موردبحث قرار است طی یک یا دو ماه آتی دردسترس علاقه‌مندان قرار گیرند. 

برخی رسانه‌ها به‌نقل از منابعی آگاه گفته‌اند که مایکروسافت قصد دارد از ماه مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت - خرداد ۱۳۹۹) به‌صورت رسمی روند برگزاری مراسم‌ها را آغاز کند. حدودا یک یا دو هفته پس از برگزاری هر مراسم، محصولاتی که در آن معرفی شده‌اند روانه‌ی بازار خواهند شد.

انتظار معرفی چه سرفیس‌هایی را از سوی مایکروسافت در بهار سال ۲۰۲۰ داشته باشیم؟

سرفیس بوک مایکروسافت

سرفیس بوک ۳

تمامی سرنخ‌‌ها نشان می‌دهند که مایکروسافت کم‌کم خودش را برای معرفی نسخه‌ی بهبودیافته‌ی لپ‌تاپ‌های سری سرفیس بوک آماده می‌کند؛ نسخه‌ای که ظاهرا به‌طور ویژه ازلحاظ سخت‌افزاری قرار است تغییراتی به‌خود ببیند. انتظار نداریم که مایکروسافت زبان طراحی سرفیس بوک ۳ را به‌شکلی درخورتوجه متحول کند، بلکه این شرکت بیشتر روی ارتقا سخت‌افزاری نظیر پردازنده‌ی مرکزی (CPU) و پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) متمرکز خواهد بود. 

احتمالا مایکروسافت در لپ‌تاپ جدیدش به استفاده از پردازنده‌های نسل دهمی جدید سری Core i5 و Core i7 اینتل روی خواهد آورد. همچنین این شرکت در سرفیس بوک ۳ همچون سرفیس بوک ۲ از ۸ یا ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم بهره خواهد گرفت و برخی منابع از تولید مدلی با ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی رم نیز سخن به میان آورده‌اند. سرفیس بوک ۳ مایکروسافت افزون بر این موارد دارای ۲۵۶، ۵۱۲ یا ۱٬۰۰۰ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی خواهد بود. پردازنده‌ی مرکزی نسل دهمی اینتل نسبت‌به نسل قبل قدرت پردازشی بیشتری را برای لپ‌تاپ مایکروسافت به‌ارمغان خواهند آورد. درکنار این موارد گفته می‌شود سرفیس بوک ۳ دارای استاندارد وای‌فای ۶ نیز خواهد بود.

در رابطه با پردازنده‌ی گرافیکی، شایعه‌ها از احتمال بهره‌مندی سرفیس بوک ۳ از NVIDIA GeForce GTX 1650 Max-Q در مدل ۱۳ اینچ و 1660 Max-Q در مدل ۱۵ اینچ سخن به میان آورده‌اند. برخی از شایعه‌ها نیز گفته‌اند که مدل بالارده‌ی سرفیس بوک ۳ به یکی از پردازنده‌های گرافیکی سری Nvidia Quadro مجهز می‌شود. اطلاعات یادشده تنها چیزهایی هستند که تاکنون درمورد کارت گرافیک سرفیس بوک ۳ می‌دانیم. تنها چیزی که از آن مطمئن هستیم این است که سرفیس بوک ۳ ازلحاظ گرافیکی قدرت پردازشی بسیار بیشتری نسبت به مدل پیشین خواهد داشت؛ سرفیس بوک ۲ از کارت‌های گرافیک GTX 1060 و GTX 1070 استفاده می‌کند.

احتمالا مایکروسافت، سرفیس بوک ۳ را با همان قیمت پایه‌ی سرفیس بوک ۲ دردسترس قرار دهد. بااین‌حال گفته می‌شود ردموندی‌ها قصد دارند نسخه‌ای با رنگ مشکی از سرفیس بوک ۳ نیز تولید کنند (همچون کاری که در سرفیس پرو ۷ انجام دادند). مایکروسافت به‌طور معمول هنگامی از رنگ جدید برای محصولاتش پرده‌برداری می‌کند که آن‌ محصولات ازلحاظ ظاهری و به‌طور کلی فرم فاکتور تغییر بسیار زیادی به‌خود ندیده باشند. با گذر زمان خواهیم فهمید که مایکروسافت چه ایده‌هایی برای سرفیس بوک ۳ در سر می‌پروراند.

سرفیس گو مایکروسافت

سرفیس گو ۲

نسل دوم سرفیس گو یکی دیگر از محصولاتی است که احتمالا مایکروسافت در بهار سال جاری آن را عرضه خواهد کرد. انتظار می‌رود این محصول برای پردازش کارهای مختلف به تراشه‌ی جدید Intel Pentium GOLD 4425Y متکی باشد؛ بدین ترتیب سرفیس گو ۲ نسبت‌به سرفیس گو نسل اول تغییراتی نسبتا جزئی ازلحاظ قدرت پردازشی به‌خود خواهد دید. برخی شایعه‌ها می‌گویند مایکروسافت قصد دارد مدلی بالارده‌تر از سرفیس گو ۲ را با پردازنده‌ی Intel Core m3-8100Y ارائه دهد که قدرت پردازشی بالاتری دارد.

احتمالا سرفیس گو ۲ همچون نسل اول در مدل‌هایی با ۴ یا ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم و همچنین ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ ذخیره‌سازی دردسترس قرار خواهد گرفت. درکنار این‌ها احتمالا مدلی دیگر از دستگاه با پشتیبانی از شبکه‌ی LTE نیز روانه‌ی بازار خواهد شد. درحال‌حاضر به‌طور دقیق نمی‌دانیم که مدل LTE سرفیس گو ۲ قرار است به کدام پردازنده‌ی مرکزی مجهز باشد.

همچنین ازلحاظ طراحی ظاهری انتظار نداریم سرفیس گو ۲ تغییرات زیادی به‌خود ببیند. در ابتدا گفته می‌شد که امکان دارد سرفیس گو ۲ به صفحه‌نمایش ۱۱ اینچ با حاشیه‌های کمتر (شبیه به سرفیس پرو ایکس) مجهز شود. بااین‌حال مدتی بعد برخی رسانه‌ها اعلام کردند که صفحه‌نمایش دستگاه اندازه‌ای ۱۰/۵ اینچ خواهد داشت، این منابع همچنین گفته‌اند که حاشیه‌های اطراف نمایشگر کمتر شده است. در هر صورت انتظار می‌رود مایکروسافت بخواهد سرفیس گو ۲ را با قیمت پایه‌ی سرفیس گو ۱ روانه‌ی بازار کند.

سرفیس ایرباد مایکروسافت / Microsoft Surface Earbuds

سرفیس ایربادز

مایکروسافت در سال ۲۰۱۹ از هدفون جالبی با نام سرفیس ایربادز پرده‌برداری کرد، اما بنابه دلایلی نامشخص مجبور شد عرضه‌ی آن را به‌تأخیر بیندازد؛ تا جایی که فعلا شاهد عرضه‌ی سرفیس ایربادز به بازار نبوده‌ایم. مدیران مایکروسافت در جدیدترین اظهارات خود گفته‌اند که سرفیس ایربادز در بهار امسال دردسترس قرار می‌گیرد. این یعنی اگر برنامه‌های پیشین بر هم نخورند، این محصول جزو محصولاتی است که ردموندی‌ها برای عرضه در فصل جاری تدارک دیده‌اند. مایکروسافت سرفیس ایربادز را با قیمت ۲۴۹ دلار معرفی کرد که به‌عقیده‌ی برخی کارشناسان، در ازای قابلیت‌هایی که این هدفون ارائه می‌دهد، کمی گران است.

سرفیس ایربادز دارای کیس اختصاصی است که ازطریق آن شارژ می‌شود. درحال‌حاضر مشخص نیست که کیس سرفیس ایربادز از فناوری شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند یا خیر. ناگفته نماند که مایکروسافت به‌هنگام معرفی سرفیس ایربادز اعلام کرد که این هدفون از فناوری لغو نویز پشتیبانی نمی‌کند. ایرپادز پرو اپل به‌عنوان یکی از رقبای اصلی سرفیس ایربادز در همین بازه‌ی قیمتی، پشتیبانی کاملی از فناوری لغو نویز ارائه می‌دهد. نمی‌دانیم که سرفیس ایربادز با همان مشخصاتِ اولیه عرضه خواهد شد یا مایکروسافت بهبودهایی را نیز در آن اعمال خواهد کرد تا ارزش خرید را بالا ببرد. 

سرفیس هدفون مایکروسافت / Microsoft Surface Headphones

سرفیس هدفونز ۲

برخی منابع همچنین از احتمال عرضه‌ی مدل جدید سرفیس هدفونز در بهار ۲۰۲۰ گفته‌اند. درحال‌حاضر تغییرات اعمال‌شده در سرفیس هدفونز ۲ نسبت‌به مدل اولیه مشخص نیست و نمی‌دانیم که مایکروسافت قصد دارد آن را با چه قیمتی در بازار عرضه کند. بااین‌حال گفته می‌شود این هدفون قرار است افزون بر رنگ پلاتینیومی در رنگ مشکی نیز دردسترس قرار گیرد. در نظر داشته باشید که مایکروسافت مدل اولیه را با قیمت ۳۴۹ دلار روانه‌ی بازار کرده بود. همچنین مدتی پیش در ویدئویی فاش‌شده شاهد مدل مشکی سرفیس هدفونز نسل اول بودیم. فکر نمی‌کنیم که مایکروسافت محصول جدیدش را با نام سرفیس هدفونز ۲ معرفی کند. احتمالا می‌دهیم این شرکت به استفاده از عبارتی نظیر «نسل جدید سرفیس هدفونز» روی بیاورد. 

 سرفیس داک مایکروسافت

سرفیس داک جدید

مدتی پیش شاهد فهرست شدن سرفیس داک (Surface Dock) در وب‌سایت برخی فروشگاه‌های متفرقه بودیم. موضوعی که نشان می‌دهد مایکروسافت احتمالا در حال آماده شدن برای عرضه‌ی مدل جدید سرفیس داک به بازار است. درحال‌حاضر مشخص نیست که مایکروسافت می‌خواهد چه تغییراتی را در سرفیس داک جدید اعمال کند. بااین‌حال احتمال می‌دهیم این محصول دارای چند درگاه USB-C به‌جای برخی از درگاه‌های USB-A باشد. ناگفته نماند که سرفیس داک آخرین بار در سال ۲۰۱۵ به‌روزرسانی شد.

Surface Duo / سرفیس دوئو

سرفیس دوئو

به محصول آخر سری سرفیس برای بهار امسال می‌رسیم. مایکروسافت چند ماه پیش، در رویدادی به‌صورت رسمی از سرفیس دوئو پرده‌برداری کرد. این شرکت در آن زمان اعلام کرد تاریخ عرضه‌ی سرفیس دوئو برای تعطیلات ۲۰۲۰ تعیین شده است؛ اما از مدت‌ها پیش شاهد انتشار برخی شایعه‌های بوده‌ایم که بر اساس آ‌ن‌ها ردموندی‌ها قصد دارند سرفیس دوئو را زودتر از انتظارات در بازار عرضه کنند. تا حدی که برخی از منابع مدعی شده‌اند تاریخ عرضه‌ی سرفیس دوئو مایکروسافت برای تابستان امسال تعیین شده است.

درحال‌حاضر نمی‌دانیم که مایکروسافت قصد دارد در چه زمانی، تاریخ عرضه‌ی جدید سرفیس دوئو را اعلام کند؛ اما بر اساس گفته‌‌های منابع، این محصول در سریع‌ترین حالت ممکن تا ماه‌های ژوئن (خرداد - تیر ۱۳۹۹) یا جولای (تیر - مرداد ۱۳۹۹) دردسترس قرار نخواهد گرفت. به‌عبارتی دیگر، تاریخ عرضه‌ی دوئو برای بعد از عرضه‌ی سرفیس بوک ۳ و سرفیس گو ۲ تعیین شده است.

احتمال می‌دهیم مایکروسافت به‌هنگام برگزاری مراسم مربوط به معرفی سرفیس گو ۲ و سرفیس بوک ۳، برنامه‌های جدید خود را نیز برای عرضه‌ی سرفیس دوئو اعلام کند. اما همان‌طور که اشاره کردیم، نباید انتظار داشته باشید دوئو به‌‌همراه دو محصول دیگر در بازار عرضه شود. گفته می‌شود که سرفیس دوئو مایکروسافت قرار است دارای پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام باشد؛ درضمن این محصول احتمالا از شبکه‌ی 5G پشتیبانی نخواهد کرد. همچنین برخی منابع از عدم پشتیبانی NFC و فناوری شارژ بی‌سیم توسط سرفیس دوئو سخن به میان آورده‌اند.

موارد بالا تمامی مواردی هستند که تاکنون از برنامه‌های آینده‌ی مایکروسافت برای برند سرفیس می‌دانیم. درحال‌حاضر مشخص نیست که ردموندی‌ها با برگزاری چه نوع مراسمی از این محصولات پرده‌برداری خواهند کرد. برخی رسانه‌ها گفته‌اند که مایکروسافت به‌دنبال برگزاری مراسمی آنلاین است؛ بااین‌حال برخی دیگر گفته‌اند امکان دارد این شرکت بخواهد رویکردی مشابه اپل برای آیفون SE 2020 در پیش گیرد و محصولاتش را ازطریق انتشار بیانیه‌ی مطبوعاتی معرفی کند.

با درنظرگرفتن شرایط فعلی دنیا به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، نمی‌توانیم به‌طور قطعی اعلام کنیم که محصولات جدید سرفیس در بازه‌ی زمانی موردبحث روانه‌ی بازار خواهند شد. گفته می‌شود محصولات جدید مایکروسافت در ماه مه (اردیبهشت - خرداد ۱۳۹۹) معرفی می‌شوند؛ حتی این تاریخ نیز ظاهرا دیرتر از برنامه‌های پیشین این شرکت است. بنابراین احتمال دارد مایکروسافت محصولاتش را با تأخیر بیشتری معرفی و عرضه کند. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درمورد محصولات جدید برند سرفیس چیست؟

منبع windowscentral
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده