تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل خوشحال دست به سمت بالا

طلوع عصر جدید اپل؛ در مراسم WWDC 2023 چه محصولاتی رونمایی می‌شوند؟

از هدست واقعیت ترکیبی تا مک بوک ایر ۱۵ اینچ و iOS 17
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰مطالعه 10 دقیقه
اپل ۱۵ خرداد کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان را با محوریت نرم‌افزار و محصولات سخت‌افزاری برگزار می‌کند؛ کنفرانسی که محفل رونمایی هدست AR/VR خواهد بود.
تبلیغات

این مقاله را مبین احمدی در ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ نوشت و یک‌ بار در ۷ خرداد ۱۴۰۲ و بار دیگر در ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ به‌روزرسانی کرد.

کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان (WWDC) رویداد سالانه‌ی پراهمیتی است که معمولاً اواخر فصل بهار توسط اپل برگزار می‌شود. پس از شایعه‌های ضدونقیض فراوان، تولیدکننده‌ی گوشی‌های آیفون سرانجام تأیید کرد که WWDC اواسط خرداد امسال بازمی‌گردد.

WWDC 2023 را زنده با زومیت تماشا کنید!

اپل در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان به‌طور ویژه روی نرم‌افزار تمرکز می‌کند. این کنفرانس چندروزه شامل پنل‌های آموزشی مختلف است و هر سال تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان اپل را به سمت خودش می‌کشاند.

تماشا در یوتیوب

اپل در WWDC جدیدترین تغییرات سیستم‌عامل دستگاه‌هایش را تشریح می‌کند و با برگزاری دوره‌های تخصصی، به توسعه‌دهندگان برای ساخت اپلیکیشن‌ها و بازی‌های جدید یاری می‌رساند.

با وجود تمرکز ویژه‌ی WWDC بر حوزه‌ی نرم‌افزار، بارها در این کنفرانس محصولات سخت‌افزاری نیز رونمایی شده‌اند. مطابق‌ با شایعات، مهم‌ترین اتفاق کنفرانس WWDC 2023 قرار است رونمایی یک محصول سخت‌افزاری هیجان‌انگیز باشد: هدست واقعیت ترکیبی.

صورت مرد کچل با هدست واقعیت ترکیبی اپل غیررسمی

هدست واقعیت ترکیبی اولین محصول کاملاً جدید اپل در دوران رهبری تیم کوک است. حتی اپل واچ که پس از درگذشت استیو جابز رونمایی شد، پروژه‌ای بود که توسعه‌اش در دوران رهبری جابز کلید خورد. تیم کوک اهمیت زیادی برای هدست واقعیت ترکیبی قائل است، چون این محصول به‌نوعی میراث رهبری او محسوب می‌شود.

هدست واقعیت ترکیبی اولین محصول کاملاً جدید اپل در دوران رهبری تیم کوک و بزرگ‌ترین میراث او است

افزون‌بر هدست واقعیت ترکیبی، رونمایی نسل جدید کامپیوتر دسکتاپ مک پرو در کنفرانس WWDC تقریباً قطعی به‌نظر می‌رسد. اپل بیش از دو سال پیش مهاجرت به پردازنده‌ی اختصاصی را شروع کرد، اما این مهاجرت به‌دلیل به‌روزنشدن مک پرو همچنان کامل نشده است.

کامپیوتر مک پرو اپل Apple Mac Pro از نمای جلو

درحالی‌که شایعه‌های جدید از احتمال معرفی‌نشدن هدست واقعیت ترکیبی در WWDC خبر می‌دهند، دعوت‌نامه‌ی این کنفرانس به‌طور غیرمستقیم به این محصول اشاره دارد.

اپل به‌احتمال زیاد بخش قابل‌توجهی از کنفرانس مطبوعاتی جدیدش را به هدست اختصاص خواهد داد؛ اما افزون‌بر این محصول قرار است شاهد رونمایی iOS 17 و iPadOS 17 و macOS 14 و watchOS 10 و tvOS 17 باشیم.

اپل سال گذشته در کنفرانس WWDC پردازنده‌ی M2 را به‌همراه نسل جدید مک بوک ایر و مک بوک پرو ۱۳ اینچ معرفی کرد. اپل در سال ۲۰۱۹ سراغ رونمایی مک پرو رفت و معرفی نسل جدید این کامپیوتر در WWDC 2023 با پردازنده‌ی پرقدرت M2 Ultra دور از انتظار نیست.

تاریخ برگزاری WWDC 2023 اپل

پوستر مراسم Apple WWDC 2023 اپل

اپل ۹ فروردین اعلام کرد کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان را در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳ (۱۵ خرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌کند. این رویداد بزرگ تا روز ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) به شیوه‌ی آنلاین ادامه خواهد داشت؛ با این‌حال در روز اول، مراسمی حضوری در اپل پارک برگزار خواهد شد.

پوستر کنفرانس‌های مطبوعاتی اپل دربردارنده‌ی نکات مهمی است

تاریخ برگزاری WWDC به‌هیچ‌وجه ما را متعجب نکرد؛ چون اپل سال‌ها است که کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان را در اواسط خرداد برگزار می‌کند. اصلی‌ترین اتفاقات WWDC در روز ۱۵ خرداد رخ می‌دهد؛ زمانی که اپل ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران کنفرانس مطبوعاتی برگزار می‌کند. در روزهای بعد، میزگردهای کوچکی با محوریت توسعه‌دهندگان برگزار می‌شود.

پوستر مراسم WWDC 2023 در نوع خود قابل‌توجه است. این پوستر در نگاه اول ساختار رنگین‌کمانی واقع‌ در پردیس اپل را نمایش می‌دهد؛ اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید، می‌توانید خمیدگی شیشه‌ی جلویی هدست واقعیت ترکیبی اپل را نیز ببینید.

هدست ریلیتی پرو

مرد کچل با هدست واقعیت ترکیبی اپل رندر فاش شده

هدست واقعیت ترکیبی اپل که احتمالا Reality Pro یا XR Pro نام دارد جزو مهم‌ترین محصولات تاریخ این شرکت به‌حساب می‌آید. اپل ازطریق ریلیتی پرو خودش را برای دوران پسا-آیفون آماده می‌کند، دنیایی که در آن مردم ازطریق هدست با دنیا تعامل برقرار می‌کنند، نه موبایل.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هدست واقعیت ترکیبی اپل جایگزین آیفون می‌شود. آیفون پول‌سازترین کسب‌و‌کار اپل است، اما این شرکت به‌خوبی می‌داند که برای موفقیت نباید صرفا به یک واحد تجاری وابسته ماند. اپل در سال‌های اخیر منابع درآمدش را متنوع‌تر کرده است و اکنون ده‌ها میلیارد دلار به‌طور سالانه ازطریق فروش نرم‌افزار به‌ جیب می‌زند.

برخی از شایعه‌ها می‌گویند قیمت هدست اپل به ۳٬۰۰۰ تا ۴٬۰۰۰ دلار می‌رسد

ریلیتی پرو به‌عنوان هدستی حرفه‌ای و رده‌بالا، محصولی گران‌قیمت خواهد بود. برخی از شایعه‌ها می‌گویند قیمت هدست اپل به ۳٬۰۰۰ تا ۴٬۰۰۰ دلار می‌رسد. اپل به‌خوبی می‌داند که میزان استقبال از هدست به اندازه‌ی نسل اول آیفون و اپل واچ نخواهد بود. گفته می‌شود تولید انبوه هدست به تأخیر انداخته شده است و اکنون اپل با کاهش پیش‌بینی‌های اولیه انتظار دارد آمار فروش در یک سال اول به تنها ۱۰۰٬۰۰۰ واحد برسد.

به گفته‌ی افشاگران، هدست واقعیت ترکیبی اپل چندین دوربین خارجی دارد که می‌توانند حرکات دست کاربر را تجزیه‌و‌تحلیل کنند. این هدست همچنین به دوربین‌هایی داخلی برای نظارت روی حرکات چشم مجهز است. بدین ترتیب کاربر می‌تواند با «نگاه به یک آیتم روی نمایشگر، مثل یک گزینه، آیکون اپلیکیشن یا فهرست، آن را انتخاب و دستگاه را کنترل کند.»

هدست واقعیت ترکیبی اپل «دو نمایشگر microOLED با وضوح بسیار بالا و روشنایی ۴٬۰۰۰ نیت خواهد داشت که توسط سونی تولید شده‌اند» و از طریق این نمایشگرها محتوای واقعیت مجازی را مدیریت می‌کند. مجموعه‌ای از دوربین‌های خارجی حالت واقعیت افزوده را فعال خواهند کرد. این یعنی کاربر دنیای واقعی را از طریق دوربین‌هایی که روی هدست تعبیه شده‌اند می‌بیند. کاربران خواهد توانست لنز سفارشی طبی درون دستگاه قرار دهند تا مشکلی برای بینایی نداشته باشند.

موفقیت هدست واقعیت ترکیبی اپل به ارائه‌ی نرم‌افزار مناسب وابستگی شدیدی دارد. اپل از همین‌حالا کار روی نسخه‌ی واقعیت مجازی نرم‌افزارهای اختصاصی‌اش را شروع کرده است. برای نمونه نرم‌افزار فیس‌تایم در هدست اپل «به شیوه‌ای واقع‌گرایانه، چهره و بدن کامل کاربر را در دنیای واقعیت مجازی رندر می‌کند.»

هدست واقعیت ترکیبی اپل با سیستم‌عامل xrOS رونمایی می‌شود که بسیاری از قابلیت‌های آیفون و آیپد را در فضایی سه‌بعدی ارائه می‌دهد. این قابلیت‌ها شامل مواردی مثل وب‌گردی در سافاری و دست‌یابی به اپلیکیشن گالری، ایمیل، آی‌مسیج و تقویم می‌شود.

هدست اپل به نسخه‌ی سه بعدی خدمات نرم‌افزاری این شرکت مثل اپ استور، اپل تی‌وی پلاس، اپل موزیک و اپل پادکست دسترسی خواهد داشت. اپل همچنین روی قابلیت‌هایی برای نظارت بر سلامتی کار می‌کند. نسل اول هدست واقعیت ترکیبی اپل بدنه‌ای از جنس آلومینیوم، شیشه و کوسن خواهد داشت.

شایعه‌ها می‌گویند هدست واقعیت ترکیبی اپل تنها ۲۰۰ گرم وزن دارد و در مقایسه‌ با محصولات رقیب بسیار سبک‌تر است. نکته‌ی بحث‌برانگیز، باتری خارجی است. هدست اپل در داخل بدنه‌اش باتری ندارد و انرژی‌اش را ازطریق باتری خارجی که با سیم به دستگاه متصل می‌شود تأمین می‌کند. باتری هدست اپل تنها دو ساعت انرژی به این دستگاه تزریق خواهد کرد.

مک استودیو یا مک پرو ۲۰۲۳

مک استودیو اپل / Apple Mac Studio از نمای بالا
مک استودیو
اپل مک پرو / mac pro apple
مک پرو

یکی از اصلی‌ترین محصولاتی که انتظار رونمایی‌اش را WWDC 2023 داشتیم، کامپیوتر دسکتاپ مک پرو بود. سال گذشته شایعات زیادی مدعی رونمایی مک پرو در WWDC 2022 بودند، اما این اتفاق در نهایت رنگ حقیقت به خود نگرفت.

در نظر داشته باشید WWDC کنفرانسی صنعتی محسوب می‌شود و به اندازه‌ی رویدادهایی نظیر آنچه اپل در اواخر شهریور برگزار می‌کند، روی مصرف‌کنندگان عادی متمرکز نیست. مک پرو کامپیوتری ورکستیشن است و به درد هر کاربری نمی‌خورد. به‌همین‌دلیل WWDC بهترین فرصت برای اپل است تا جدیدترین سیستم ورکستیشن خود را در برابر چشم توسعه‌دهندگان رونمایی کند. قطعا تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان اپل به استفاده از مک پرو علاقه دارند.

بااین‌حال بسیاری از افشاگران می‌گویند مک پرو ۲۰۲۳ به مراسم اپل نمی‌رسد. مشخص نیست که این کامپیوتر مورد انتظار در چه زمانی رونمایی خواهد شد.

انتظار می‌رود قوی‌ترین کانفیگ مک پرو به تراشه‌ی M2 Ultra با پردازنده‌ی مرکزی ۲۴ هسته‌ای و پردازنده‌ی گرافیکی ۷۶ هسته‌ای مجهز باشد

بر اساس شایعات مختلف، نسل جدید کامپیوتر مک پرو از پردازنده‌ی گرافیکی ۷۶ هسته‌ای غیرقابل‌تعویض استفاده می‌کند. کاربران صرفاً توانایی تعویض حافظه‌ی ذخیره‌سازی مک پرو ۲۰۲۳ را خواهند داشت.

پیش‌تر گفته می‌شد مک پرو ۲۰۲۳ اپل با پردازنده‌‌ی بسیار قدرتمندی به نام M2 Extreme تولید می‌شود، اما یک افشاگر می‌گوید تولید این پردازنده لغو شده است. انتظار می‌رود قوی‌ترین کانفیگ مک پرو به تراشه‌ی M2 Ultra با پردازنده‌ی مرکزی ۲۴ هسته‌ای و پردازنده‌ی گرافیکی ۷۶ هسته‌ای مجهز باشد. M1 Ultra از سی پی یو ۲۰ هسته‌ای و جی پی یو ۶۴ هسته‌ای استفاده می‌کرد.

مک پرو ۲۰۲۳ اپل از سیستم-روی-چیپ (SoC) استفاده می‌کند. این نوع پردازنده بیشتر در گوشی‌ها استفاده می‌شود، اما اپل از زمان مهاجرت به تراشه‌های اختصاصی سراغ استفاده از SoC در کامپیوترهایش رفته است. در این نوع پردازنده از رم مجتمع غیرقابل‌ارتقا استفاده می‌شود. مدل فعلی مک پرو رم قابل‌ارتقا دارد. اپل احتمالاً طراحی مک پرو را تغییر نمی‌دهد.

اپل احتمالاً به‌جای مک پرو، سراغ رونمایی مک استودیو می‌رود. این کامپیوتر از پردازنده‌ی M2 Ultra یا M2 Max استفاده خواهد کرد. فعلاً جزئیات دیگری درباره‌ی مک استودیو ۲۰۲۳ اعلام نشده است

پردازنده M2 Ultra

پردازنده ام ۲ مکس اپل / Apple M2 Max

پردازنده‌ی M2 Ultra همزمان با مک پرو معرفی خواهد شد. اپل پیش‌تر پردازنده‌های M2 و M2 Pro و M2 Max را معرفی کرده و M2 Ultra احتمالاً قرار است آخرین مدل از پردازنده‌های سری M2 باشد.

اپل M2 Ultra را از ترکیب دو پردازنده‌ی M2 Max می‌سازد. سیستم پرقدرت مک استودیو از M1 Ultra استفاده می‌کند، اما احتمالاً این پردازنده جوابگوی نیاز کاربران مک پرو نخواهد بود. M2 Ultra با تقویت قدرت پردازشی و کاهش مصرف انرژی، پردازنده‌ی بسیار بهتری خواهد بود.

مدل ۲۰۱۹ کامپیوتر مک پرو به حداکثر ۱٫۵ ترابایت رم مجهز بود. پردازنده‌های سری M رم مجتمع دارند و اگر M2 Ultra از ترکیب دو پردازنده‌ی M2 Max ساخته شود، حداکثر ۲۵۶ گیگابایت رم خواهد داشت. این مقدار رم در نگاه اول بسیار زیاد است، اما همانطور که اشاره کردیم مک پرو بیشتر از آن‌که مخصوص مصرف‌کننده‌ی عادی باشد، سیستمی صنعتی است. ویرایش فیلم‌های هالیوودی و موارد این‌چنینی به رم بسیار پرظرفیت نیاز دارد و شاید ۲۵۶ گیگابایت کافی نباشد.

آی‌ مک و مک بوک ایر

پخش ویدیو روی آیمک ۲۴ اینچی M1

قبل از فرا رسیدن سال جدید شمسی گفته شد که احتمالاً نسل جدید کامپیوترهای سری مک پیش از پایان نوروز رونمایی می‌شود، اما این اتفاق رخ نداد. مارک گرمن، افشاگر خوش‌سابقه، می‌گوید اپل در حال آماده‌شدن برای رونمایی مک های ۲۰۲۳ است و یکی از این محصولات آی مک ۲۴ اینچ خواهد بود.

نسل جدید آی مک به‌این‌زودی‌ها به تولید انبوه نمی‌رسد؛ همین موضوع احتمال رونمایی آی مک ۲۴ اینچ را در WWDC 2023 کم‌رنگ می‌کند

ظاهراً اپل فعلاً قصد ندارند رنگ‌بندی محصول را تغییر دهد. آی مک نسل قبل در هفت رنگ آبی، سبز، صورتی، نقره‌ای، زرد، نارنجی و بنفش عرضه شد. اپل مشغول انجام آزمون‌های سخت‌افزاری روی دو مدل آی مک جدید است. آی مک‌های ۲۰۲۳ قدرت پردازشی بیشتری از مدل قبلی خواهند داشت. ساختار داخلی این کامپیوترهای همه‌کاره (آل‌این‌وان) نیز تغییراتی به خود می‌بیند.

به گفته‌ی افشاگران نسل جدید آی مک به‌این‌زودی‌ها وارد مرحله‌ی تولید انبوه نمی‌شود؛ همین موضوع احتمال رونمایی آی مک ۲۴ اینچ را در WWDC 2023 کم‌رنگ می‌کند.

کیبورد و ترک پد مک بوک ایر M2

یکی از محصولات موردانتظار جدید اپل، مک بوک ایر ۱۵٫۵ اینچ محسوب می‌شود. اپل پیش‌تر هرگز لپ تاپ‌های سری مک بوک ایر را با نمایشگر ۱۵ اینچ تولید نکرده است. احتمالاً طراحی ظاهری مک بوک ایر هیچ تغییری نمی‌کند.

در ابتدا انتظار می‌رفت لپ تاپ مک بوک ایر ۱۵ اینچ با پردازنده‌ی M3 تولید شود، اما ظاهراً این لپ تاپ «پردازنده‌ای هم‌سطح با M2» دارد. بدین ترتیب رونمایی M3 به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.

اپل احتمالاً اولین‌بار مک بوک ایر ۱۳ اینچ ۲۰۲۳ و مک بوک پرو ۱۳ اینچ ۲۰۲۳ را به پردازنده‌ی M3 مجهز می‌کند. دور از انتظار است که همه‌ی این محصولات در WWDC 2023 رونمایی شوند، اما اپل سابقه‌ی رونمایی لپ تاپ را در این کنفرانس دارد.

شایعه‌های تأییدنشده می‌گویند اپل افزون‌بر مک بوک ایر ۱۵٫۵ اینچی روی لپ تاپ دیگری با نمایشگر ۱۲ اینچی کار می‌کند. این لپ تاپ احتمالاً در پایان سال ۲۰۲۳ یا اوایل ۲۰۲۴ روانه‌ی بازار خواهد شد.

iOS 17 و macOS 14

صفحه‌نمایش آیفون ۱۴ پرو
زومیت

کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل هر سال با رونمایی نسخه‌ی جدید سیستم‌های عامل این شرکت به استقبال کاربران می‌آید. رونمایی iOS 17 در WWDC 2023 قطعی است. در ابتدا گفته می‌شد iOS 17 تغییرات بزرگی به خود نمی‌بیند، اما مارک گرمن می‌گوید که اپل در مراحل پایانی توسعه‌ی این سیستم‌عامل استراتژی خود را تغییر داده است تا چند قابلیت مهم به iOS جدید اضافه کند.

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات iOS 17 آغاز پشتیبانی از فروشگاه‌های متفرقه‌ی اپلیکیشن خواهد بود. این سیستم‌عامل قرار است بهبودهایی در اپلیکیشن‌هایی مثل Messages و CarPlay نیز اعمال کند.

اپل احتمالاً کنترل سنتر آی او اس ۱۷ را بازطراحی می‌کند. همچنین گفته می‌شود iOS 17 می‌تواند آیفون‌های مجهز به قابلیت نمایشگر همیشه‌روشن را به نمایشگری هوشمند تبدیل کند. در این حالت وقتی گوشی را در حالت افقی به شارژ بزنید، شاهد قابلیت‌های جدیدی نظیر کنترل لوازم هوشمند خانه خواهید بود. انتظار داریم تغییرات مشابهی را در iPadOS 17 ببینیم.

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات iOS 17 آغاز پشتیبانی از فروشگاه‌های متفرقه‌ی اپلیکیشن در نتیجه‌ی حکم اتحادیه‌ی اروپا خواهد بود

دیگر سیستم‌عامل مهم اپل، macOS است که سال گذشته در نسخه‌ی سیزدهم تغییرات قابل‌توجهی به خود دید. در دهه‌ی گذشته، اپل هر سال نسخه‌ی جدیدی از macOS را برای کامپیوترهایش معرفی کرده است و macOS 14 قطعاً در WWDC رونمایی می‌شود.

وقتی بحث‌ به قابلیت‌های جدید می‌رسد، macOS معمولاً عملکرد ضعیف‌تری نسبت‌ به iOS دارد؛ بااین‌حال پیش‌بینی می‌کنیم سیستم‌عامل macOS 14 میزبان ویجت‌های جدید باشد. اگر اپل طراحی لپ تاپ‌هایش را تغییر دهد و آن‌ها را به داینامیک آیلند (حفره‌ی کپسولی نمایشگر) مجهز کند، macOS قابلیت‌های نرم‌افزاری جدیدتری خواهد داشت.

در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان نسخه‌ی جدید سیستم‌های عامل tvOS و watchOS نیز معرفی خواهد شد. در این بین انتظار داریم watchOS 10 به ویجت مجهز شود. اضافه شدن ویجت، تغییری قابل‌توجه در ساعت‌های اپل اعمال می‌کند.

زومیت کنفرانس پراهمیت اپل را به‌صورت زنده پوشش می‌دهد. این رویداد دوشنبه‌شب ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران برگزار خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات