اپل در آستانه ارزش بازار یک تریلیون دلاری است

یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
مطالعه 6 دقیقه
اپل تا یک تریلیون دلاری شدن فاصله چندانی ندارد؛ اما آمازون ممکن است از آن‌ پیشی بگیرد.
تبلیغات

اپل در آستانه کسب نشان افتخار اولین شرکت سهامی عام یک تریلیون دلاری ایالات‌ متحده است؛ اما حتی اگر کوپرتینونشین‌ها موفق به تصاحب این نشان بشوند، باید به‌شدت مراقب اوضاع باشند؛ چرا که آمازون سایه به سایه آن‌ها را دنبال می‌کند و چندان دور از انتظار نیست که بتواند با پشت سر گذاشتن آن‌ها، تبدیل به یکه‌تاز بازار شود.

درآمد سالیانه اپل که سنگ بنای آن در سال ۱۹۷۶ در گاراژ خانگی استیو جابز گذاشته شد به رقم حیرت‌آور ۲۲۹ میلیارد دلار رسیده؛ رقمی که از تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورها از جمله پرتغال و نیوزیلند بیشتر است.

درآمد اپل

مقایسه درآمد غول‌های فناوری با تولید ناخالص داخلی فنلاند، پرتغال و پورتوریکو

پنج‌شنبه گذشته، به دنبال اعلام برنامه کوپرتینونشین‌ها برای بازخرید ۱۰۰ میلیارد دلار از سهام خود و افزایش قابل‌ توجه سرمایه‌گذاری برکشایر هاتاوی در این شرکت، ارزش بازار اپل رکورد جدیدی از خود بر جای گذاشت و به رقم ۹۳۴ میلیارد دلار رسید.

به لطف افزایش ۱۲ درصدی سهام اپل پس از انتشار گزارش‌های مالی فصلی این شرکت، ارزش بازار این غول فناوری تنها ۸ درصد با رقم یک تریلیون دلار فاصله دارد.

چهارشنبه گذشته، آنگلو زینو، تحلیلگر مؤسسه‌ی CFRA با اشاره به افزایش ۳۱ درصدی درآمد اپل از بخش خدمات (شامل سرویس‌های استریمینگ موسیقی و ذخیره‌سازی آنلاین) قیمت هدف خود را برای سهام این شرکت از ۱۹۵ دلار به ۲۱۰ دلار افزایش داد. با در نظر گرفتن این افزایش، ارزش بازار اپل به ۱.۰۳ تریلیون دلار می‌رسد. علاوه بر زینو، ۱۲ تحلیلگر دیگر نیز بر این باورند که با قیمت‌های هدف فعلی، ارزش بازار اپل به‌زودی ۱۳ رقمی خواهد شد.

اما رقبای اپل در این میان بیکار ننشسته‌اند و برخی تحلیلگران از بخت بالای آمازون برای ربودن گوی و میدان از چنگ اپل سخن گفته‌اند. آمازون در حال حاضر با ارزش بازاری برابر با ۷۸۰ میلیارد دلار، دومین شرکت بزرگ ایالات‌ متحده محسوب می‌شود.

در عین حال، اپل و آمازون در رقابت برای کسب جایگاه باارزش‌ترین شرکت جهان، تنها نیستند و مقامات عربستان سعودی گفته‌اند که انتظار دارند با ورود شرکت نفتی آرامکو به تالار بورس، این غول نفتی سعودی معادل با ۲ تریلیون دلار ارزش‌گذاری شود.

ارزش بازار آمازون در حال حاضر ۱۴۸ میلیارد دلار از اپل کمتر است؛ اما قیمت سهام سیاتلی‌ها طی ماه‌های اخیر افزایش قابل‌ توجهی یافته و فروش آن‌ها نیز سریع‌تر از اپل بوده است. در حال حاضر سهام آمازون ۱۰۰ برابر سود مورد انتظار هر سهم آن دادوستد می‌شود؛ درحالی‌که سهام اپل با وجود سوددهی بیشتر، رشد کمتری دارد و تنها ۱۵ برابر عایدی هر سهم خرید و فروش می‌شود.

درآمد اپل 2

مقایسه قیمت و سود موردانتظار سهام شرکت‌ها طی ۱۲ ماه آتی

سهام اپل طی یک سال اخیر به دلیل خوش‌بینی بازار نسبت به فروش آیفون ۱۰، آخرین گوشی پرچم‌دار این شرکت، ۲۴ درصد افزایش یافته است؛ اما تقاضا برای این گوشی ۱۰۰۰ دلاری نتوانسته آن چنان که باید و شاید سرمایه‌گذاران را راضی کند. فعالان بازار در حال حاضر گوش‌به‌زنگ هستند که ببینند برنامه اپل برای اعطای سود بیشتر به سهامداران از چه قرار خواهد بود.

از آن طرف، طی ۱۲ ماه اخیر، سهام آمازون افزایش خیره‌کننده ۷۰ درصدی تجربه کرده است. اقبال روزافزون مردم به خرید آنلاین و مهاجرت سازمان‌ها به سامانه‌های رایانش ابری، رشد ۳۱ درصدی درآمد آمازون را به همراه داشته و این رشد نیز به نوبه خود باعث افزایش قیمت سهام این شرکت در بورس شده است.

آمازون علاوه بر اپل با شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت نیز در حال رقابت است؛ چرا که علاوه بر اینکه دستی بر آتش فروش موسیقی و محتوای ویدئویی دارد، با فایر تی‌وی به جنگ اپل تی‌وی و کروم‌کست رفته و گجت هوشمند الکسای آن هم شهره عام و خاص است.

درآمد اپل 3

مجموع درآمد ۷۰۰ میلیارد دلاری ۵ غول بزرگ فناوری

آلفابت با ارزش بازاری برابر با ۷۶۵ میلیارد دلار، سومین شرکت بزرگ وال استریت است و مایکروسافت ۷۴۹ میلیاردی، جایگاه چهارم را از آن خود کرده. اما در ماه فوریه آمازون این دو غول را پشت سر گذاشت و پس از اپل در جایگاه دومین شرکت باارزش ایالات‌ متحده قرار گرفت.

درآمد اپل 4

نمودار رشد ارزش بازار اپل، آمازون، آلفابت و مایکروسافت

این چهار شرکت به همراه فیسبوک، پنج شرکت بزرگ ایالات‌ متحده هستند که نزدیک به ۱۵ درصد از ارزش بازار ۲۴ تریلیون دلاری فهرست اس‌اندپی ۵۰۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

درآمد اپل 5

پنج شرکت بزرگ اس‌اند‌پی ۵۰۰، ۱۵ درصد از کل ارزش بازار ۲۴ تریلیون دلاری این فهرست را از آن خود کرده‌اند

بی‌شک بازدهی سهام در گذشته، متغیری قابل اعتماد برای پیش‌بینی عملکرد آینده نیست و افزایش بهای سهام اپل و آمازون طی سالیان اخیر، بسیار استثنایی بوده است. اما اگر سهام اپل با روندی مشابه با سال گذشته به رشد خود ادامه بدهد، ارزش بازار این شرکت تا ماه سپتامبر به یک تریلیون دلار خواهد رسید. آمازون نیز با حفظ روند کنونی رشد خود می‌تواند تا حوالی ماه اکتبر، یک تریلیون دلاری شود و در ادامه حتی از اپل پیشی بگیرد.

اما مایکروسافت با پیگیری روند عملکردی خود طی یک سال اخیر، تا سال ۲۰۱۹ یک تریلیون دلاری نخواهد شد و آلفابت نیز باید تا سال ۲۰۲۰ برای پیوستن به باشگاه تریلیون دلاری‌ها صبر کند.

درآمد اپل 6

رقابت برای رسیدن به ارزش بازار یک تریلیون دلاری

بر اساس داده‌های تامسون رویترز، بسیاری از تحلیلگران وال استریت چندان با این پیش‌بینی‌ها موافق نیستند. قیمت هدف میانگین این تحلیلگران برای سهام اپل طی ۱۲ ماه آتی تنها ۶ درصد بالاتر از بهای فعلی آن است که از ارزش بازاری برابر با ۹۸۳ میلیارد دلار خبر می‌دهد.

درآمد اپل 7

نمودار قیمت هدف میانگین تحلیلگران برای ارزش سهام اپل، آمازون، آلفابت و مایکروسافت

همچنین قیمت هدف میانگین این تحلیلگران برای سهام آمازون چیزی در حدود ۱۸۵۰ دلار و تنها ۱۵ درصد بالاتر از بهای کنونی آن است. با احتساب این قیمت، ارزش بازار آمازون در آینده به ۸۹۸ میلیارد دلار خواهد رسید. این تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که ارزش بازار مایکروسافت و آلفابت نیز به ترتیب با افزایشی ۱۲ و ۱۶ درصدی به ۸۴۵ و ۸۸۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات