چه عواملی به خرابی برد پکیج منجر می‌شود؟

دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
مطالعه 6 دقیقه
تعمیر برد پکیج
در این مقاله از زومیت قصد داریم به دلایل خرابی برد پکیج بپردازیم.
تبلیغات

برد الکترونیکی یکی از قسمت‌های اصلی پکیج به‌شمار می‌آید که مانند مغز عمل می‌کند و دستورات سیستم را به بخش‌های متنوع انتقال می‌دهد. عوامل زیادی به خرابی این قطعه منجر می‌شود و برای تعمیر و عیب‌یابی بخش یادشده، آشنایی با برد پکیج و شناخت اجزای آن لازم و ضروری است.

با خراب ‌شدن برد پکیج کارکرد بسیاری از قطعات با مشکل مواجه می‌شود و به‌طور کلی برای دستگاه اختلال بزرگی پیش می‌آید. آشنا بودن با علائم خراب شدن برد، پروسه تعمیر و همچنین تعویض آن را آسان‌تر می‌‌کند. در این مقاله از زومیت قصد داریم ابتدا علت خراب شدن برد پکیج را بررسی و سپس با علائم خرابی این قطعه آشنا شویم.

دلایل سوختگی و خرابی برد پکیج

پکیج در دسته‌بندی دستگاه‌های مصرفی قرار دارد و مانند بسیاری دیگر از لوازم‌ خانگی با گذشت زمان دچار خرابی و اختلالات متنوعی خواهد شد؛ همچنین تعمیر برد پکیج امری کاملاً تخصصی است و باید توسط تکنیسین‌های ماهر انجام شود. خرابی برد پکیج به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت‌اند از:

1. استفاده کردن بیش از اندازه از پکیج

استفاده کردن بیش از اندازه از پکیج موجب استهلاک برد و باد کردن آن می‌‌شود. در‌ چنین شرایطی باید این قطعه را تعویض کنید و تعمیر کردن آن (به‌هنگام باد کردن) کاملاً بی‌فایده است. بسیاری از افراد بر این باورند که می‌‌توانند برد فرسوده پکیج را تعمیر کنند ولی در چنین شرایطی مشکل فقط با تعویض برطرف می‌شود.

2. پاک نکردن برد از هرگونه گرد و غبار

پاک نکردن گرد و غبار بیش از اندازه روی برد پکیج یکی دیگر از عوامل خرابی این قطعه به‌شمار می‌رود. این مشکل با تمیز‌ کردن به‌موقع خیلی راحت حل می‌شود و تنها نیاز است که با استفاده از روش‌های اصولی و استاندارد برد پکیج را از گرد و غبار پاک کنید.

نکته: معمولاً سرویس‌کاران پکیج از دستمال‌های مخصوص و مسواک برای تمیز کردن برد استفاده می‌کنند.

3. خیس شدن برد پکیج

نشست آب از درون پکیج و نفوذ آن به داخل محفظه برد، موجب رسوب‌زدگی، نیم‌سوز شدن و نهایتاً اتصالی کردن قطعه فوق می‌شود. در واقع یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل از بین رفتن کارایی برد پکیج، خیس شدن این قطعه است. با دانستن نکاتی درخصوص علت نشت آب از پکیج و راهکارهایی برای پیشگیری می‌توانید مانع از خیس شدن برد دستگاه شوید.

4. نوسانات جریان برق

وجود نوسانات متنوع در جریان برق ورودی، یکی دیگر از دلایل خراب شدن برد پکیج است. در‌صورتی‌که نوسانات برق ورودی پکیج زیاد یا بیش‌ازحد قوی باشد، آسیب جدی‌تری به برد وارد می‌شود. به‌همین‌دلیل پیشنهاد می‌‌کنیم که برای جلوگیری از اتصالی برد دستگاه، حتماً از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.

علت خرابی برد پکیج بوتان، ایران رادیاتور و سایر برندها

معمولاً علائم خرابی برد در پکیج‌های مختلف کاملاً متفاوت است و ارورهایی روی پکیج نمایان می‌‌شوند که نشانگر خرابی و ایراد در برد هستند. هریک از برندها کدهای خطای خاص خود را دارند که با بررسی تمام ارورهای پکیج و نحوه عیب‌یابی آن‌ها می‌توانید با مشکلات فوق بهتر آشنا شوید.

علائم خرابی برد در پکیج‌های بوتان، ورونا، پرلا و بسیاری دیگر از برندها با ارورهای متنوعی نمایان خواهد شد. به‌طور مثال در پکیج بوتان مدل پرلا ارورهای E01 و E03 نشانگر مشکل در برد هستند و کدهای E99، E98، E80 نشانگر خرابی و معیوب شدن کلی برد هستند. همچنین چشمک زدن چراغ‌های ۳۰ و ۴۰ در پکیج ایران رادیاتور از علائم خراب شدن برد در این دستگاه است.

چه علائمی نشانگر خرابی برد پکیج است؟

از مهم‌ترین نشانه‌هایی که خبر از خرابی برد پکیج در تمامی برندها و مدل‌ها می‌دهند عبارت‌اند از:

1. روشن نشدن پکیج

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های خراب شدن برد پکیج، روشن نشدن دستگاه است. اگر قصد روشن کردن دستگاه خود را داشتید اما واکنشی در عملکرد طبیعی پکیج ندیدید، احتمالاً مشکل در برد الکترونیکی باشد. البته روشن نشدن پکیج دلایل دیگری نیز دارد که ایراد در برد از شایع‌ترین آن‌ها به‌حساب می‌آید.

2. قرمز شدن چراغ پکیج هنگام خاموشی

زمانی‌ که پکیج خاموش باشد و چراغ قرمز روی دستگاه روشن و ثابت بماند، یعنی برد دچار اختلال و ایراد شده است. در چنین شرایطی جهت عیب‌یابی و رفع مشکل دستگاه، حتماً از تعمیرکاران ماهر و متخصص کمک بگیرید.

3. اختلال در عملکرد مشعل

در‌صورتی‌که پکیج شما جرقه نمی‌زند و شعله‌ای تشکیل نمی‌شود، برد معیوب است و دستورات لازم را دریافت و اجرا نمی‌کند. اگر مشکل مربوط به اختلال گاز و قسمت‌های دیگر را بررسی کردید و متوجه مسئله خاصی نشدید، برد الکترونیکی دستگاه دچار مشکل شده است.

4. خاموش شدن پکیج

خاموش شدن پکیج دلایل متفاوتی دارد اما یکی از مهم‌ترین دلایل خاموشی پکیج، خراب شدن برد الکترونیکی است و عوامل زیادی مانند قطعی برق، قطع شدن گاز ورودی می‌توانند روی خاموش شدن پکیج تأثیر بگذارند. با دانستن نکاتی در خصوص علت خاموش شدن پکیج و راه‌هایی برای پیشگیری از آن می‌توانید تا حد زیادی از مشکلات مربوطه آگاه شوید.

آیا برد پکیج تعمیر می‌شود؟

با توجه به میزان آسیب‌دیدگی و مدل پکیج، بعضی از بردها قابل تعمیر هستند؛ اما باید بدانید که این کار بسیار تخصصی و پیچیده است و فقط باید توسط تکنیسین‌های مربوطه انجام شود.

هزینه تعمیر برد پکیج چقدر است؟

هزینه‌‌ای که برای تعمیر برد پکیج پرداخت می‌شود به فاکتورهای متنوع بستگی دارد. در‌صورتی‌که برخی از بردهای پکیج آسیب جدی‌تری دیده باشند باید هزینه بیشتری را برای تعمیر آن‌ها پرداخت کنید و در‌صورتی‌که این قطعه دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد، باید آ‌ن را تعویض کنید. به‌همین‌دلیل هزینه‌ای که برای تعمیر و تعویض برد پکیج باید پرداخت شود، متغیر است.

نکته: گهگاهی با هزینه کم و مناسب، برد و اجزای آن تعمیر می‌شوند اما بعضی از سرویس‌کاران به‌دلیل ناآگاهی مشتری، قیمت‌ها را بالاتر می‌برند و از مردم سوءاستفاده می‌کنند. پس در چنین مواقعی سعی کنید همیشه از سرویس‌کاران یا تعمیرکاران قابل اعتماد استفاده کنید.

تعمیر برد بصرفه است یا تعویض آن؟

برد در صورتی تعمیر می‌شود که قطعات مصرفی آن مانند رله فن خراب و با کمی لحیم‌کاری ترمیم شوند. اگر برد سوخته یا خیس و نیم‌سوز شده باشد، امکان تعمیر وجود ندارد. گهگاهی افراد به‌دلیل اینکه کمتر هزینه کنند، می‌خواهند به هر نحوی که شده برد را تعمیر کنند اما این کار در مواردی که ذکر کردیم، هزینه‌تراشی اضافه است؛ چراکه پس از مدتی مجدداً این قطعه معیوب می‌شود.

نکته: در مجموع تعویض برد در مواقعی که آب‌خوردگی یا فرسایش اتفاق افتاده است توصیه می‌شود. برای تعمیر این قطعه سعی کنید از تکنیسین‌های مجاز و قابل اعتماد مشورت بگیرید.

جمع‌بندی

در این مقاله از زومیت سعی داشتیم به بررسی علت خراب شدن برد پکیج‌های دیواری و همچنین علائم خرابی این قطعه بپردازیم. عواملی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد جزو رایج‌ترین دلایلی است که خبر از خراب شدن برد پکیج می‌دهد. تعمیر یا تعویض برد کاری بسیار تخصصی و ظریف به‌حساب می‌آید، پس سعی کنید برای عیب‌یابی این قطعه پیچیده حتماً از تکنیسین‌های معتبر کمک بگیرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات