ارزشمندترین خودروهای برقی در بازار جهانی

ارزشمندترین خودروهای برقی در بازار جهانی

در این مطلب با مقایسه‌ی نسبت بین قیمت نهایی و ظرفیت باتری، ارزشمندترین خودروهای برقی حاضر در بازار جهانی معرفی شده‌اند.

خودروهای برقی روزبه‌روز سهم بیشتری از بازار کشورهای توسعه یافته را تصاحب می‌کنند. امروز شرکت‌های مختلف با هدف قرار دادن مصرف‌کننده‌های عمومی، به دنبال توسعه‌ی فناوری خودروهای الکتریکی و رفع مشکلات آن‌ها در ظرفیت باتری، شتاب ‌گیری و شعاع حرکتی هستند. فهرست‌های مختلف رده‌بندی از خودروهای برقی بر اساس قیمت، هزینه‌ی تعمیر و نگهداری، شعاع حرکتی و ... در رسانه‌های معتبر خودرویی جهان منتشر شده است، درحالی که زومیت نیز  اخبار، مقالات و کنفرانس‌های صنعت درحال توسعه‌ی خودروهای برقی را پوشش داده است.

نیسان لیف / Nissan Leaf 2018

اما در این مطلب، با رده‌بندی نسبتاً جدیدی در خودروهای برقی آشنا می‌شویم. در واقع خودروهای این فهرست، بر اساس نسبت بین ظرفیت باتری (واحد کیلووات ساعت) و قیمت آن‌ها به دلار طبقه‌بندی شده‌اند. با مراجعه به داده‌های سازمان‌های مختلف، بهترین خودروهای برقی (با درنظر گرفتن مجموع عامل‌های مهم) فعلی را در برابر قیمت و ظرفیت باتری آن‌ها قرار داده‌ایم.

tesla model s

قیمت ۶ خودروی موجود در این فهرست، بر اساس مبلغ اعلام شده توسط شرکت سازنده است. بنابراین احتمال تغییر رقم نهایی در کشورهای مختلف (اعتبارهای مالیاتی و تخفیف‌های محلی) وجود دارد و البته معاملات لیزینگ وسوسه کننده در کشورهای مختلف نیز در نظر گرفته نشده است. برای «ارزشمند» خواندن خودروها روش‌های مختلفی وجود دارد؛ شاید قیمت اصلی یا در نظر گرفتن تجهیزات موجود در نسخه‌ی استاندارد تعریف دیگری از ارزش خودرو باشد. اما در رابطه با خودروهای برقی، ظرفیت باتری نقش مهمی دارد. به همین خاطر در نظر گرفتن دو فاکتور باتری و قیمت کلی نتایج جالبی به همراه خواهد داشت. در ادامه با معرفی ارزشمندترین خودروهای برقی فعلی بازار جهانی، همراه زومیت باشید.

۶- تسلا مدل S نسخه 100D

Tesla Model S / تسلا مدل اس


ظرفیت باتری: ۱۰۰ کیلووات ساعت

قیمت: ۹۴ هزار دلار

هزینه‌ی نهایی: ۹۴۰ دلار به ازای هر کیلووات ساعت

اگر تصور می‌کردید که بخش زیادی از خودروهای این فهرست را مدل‌های ارزان‌قیمت تشکیل می‌دهند، احتمالاً با دیدن تسلا مدل S با قیمت ۹۴ هزار دلار تعجب کرده‌اید. نکته‌ی مهم رده‌بندی این فهرست، مقایسه ظرفیت باتری در کنار قیمت نهایی است. به همین دلیل با توجه به ظرفیت بالای ۱۰۰ کیلووات ساعت مدل S نسخه‌ی 100D ارزش نهایی این سدان تمام برقی مشخص‌تر می‌شود. این سدان لوکس که در سه نسخه‌ی متفاوت عرضه می‌شود (ارزان‌ترین مدل ۷۹ هزار ۵۰۰ دلار است) با داشتن شعاع حرکتی ۵۳۹ کیلومتر، ارزش خرید بالایی دارد.

به‌نظر می‌رسد خریداران سدان‌های لوکس نیز به ارزش بالای این مدل تمام برقی آمریکایی پی برده‌اند. مدل S حتی در بازار اروپا نیز بیشتر از سدان‌های لوکس غول‌های آلمان مانند بی‌ام‌و سری 7 و مرسدس‌بنز S کلاس فروش داشته است.

۵- فورد فوکوس

فورد فوکوس برقی / Ford Focus Electric


 ظرفیت باتری: ۳۳.۵ کیلووات ساعت

قیمت: ۲۹ هزار و ۱۲۰ دلار

هزینه‌ی نهایی: ۸۶۹ دلار به ازای هر کیلووات ساعت

پس از افزایش ظرفیت باتری مدل فوکوس از ۲۳ به ۳۳.۵ کیلووات ساعت در مدل ۲۰۱۷، مقامات فورد به وعده‌ی خود و شعاع حرکتی حداقل ۱۶۰ کیلومتر عمل کردند و این عدد را به ۱۸۵ کیلومتر رساندند. البته مدل برقی این هاچ‌بک دوست داشتنی و نسبتاً خوش قیمت، پیش از این فقط در ایالت کالیفرنیای آمریکا عرضه می‌شد. اما در سال ۲۰۱۸  مردمان چند ایالت دیگر نیز امکان تجربه‌ی رانندگی با این مدل را خواهند داشت. فورد فوکوس برقی در سال ۲۰۱۲، به عنوان کم‌مصرف‌ترین خودروی کامپکت بازار آمریکا شناخته شد.

۴- فولکس واگن گلف

VW e-Gold / گلف برقی


ظرفیت باتری: ۳۸.۵ کیلووات ساعت

قیمت: ۳۰ هزار و ۴۹۵ دلار

هزینه‌ی نهایی: ۸۵۲ دلار به ازای هر کیلووات ساعت

مدل برقی هاچ‌بک گلف (e-Golf) که بارها با فورد فوکوس در رسانه‌های خودرویی جهان مقایسه شده است،  داستان مشابه نسخه‌های بنزینی و برقی فورد فوکوس را دارد. به لطف وجود باتری ۳۸.۵ کیلووات ساعتی، قیمت ۳۰ هزار دلاری و شعاع حرکتی ۱۳۰ تا ۱۹۰ کیلومتر (باتوجه به حالت رانندگی) ارزش خرید این هاچ‌بک آلمانی قابل توجه است. این مدل با اینکه در بازار اروپا یکی از پرفروش‌ترین خودروهای برقی بوده (فروش بیشتر در برابر رنو ZOE و بی‌ام‌و i3 REX)، اما به دلیل عرضه‌ نشدن آن در تمام نمایندگی‌های فولکس واگن، در بازار آمریکا کمیاب شده است.

۳- نیسان لیف

نیسان لیف / Nissan Leaf 2018


 ظرفیت باتری: ۴۰ کیلووات ساعت

قیمت: ۲۹ هزار و ۹۰۰ دلار

هزینه‌ی نهایی: ۷۵۰ دلار به ازای هر کیلووات ساعت

پس از رونمایی از نسل جدید یکی از پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان و مجهز شدن آن به باتری ۴۰ کیلووات ساعتی، نیسان لیف با شعاع حرکتی ۲۴۳ کیلومتر همچنان مهره‌ی مهمی در میدان رقابت خودروهای برقی است. قیمت مناسب ۲۹ هزار دلاری و ضمانت‌های بی‌نظیر برند ژاپنی نیسان، لیف را به یکی از ارزشمندترین خودروهای برقی فعلی مبدل کرده است. علاوه بر این در سال ۲۰۱۹ مدل جدید نیسان لیف به باتری ۶۰ کیلووات ساعتی مجهز می‌شود که بدون شک جایگاه آن در بین خودروهای برقی بالاتر هم خواهد رفت.

۲- شورولت بولت

شورولت بولت / Chevrolet Bolt


ظرفیت باتری: ۶۰ کیلووات ساعت

قیمت: ۳۶ هزار و ۶۲۰ دلار

هزینه‌ی نهایی: ۶۱۰ دلار به ازای هر کیلووات ساعت

هاچ‌بک تمام برقی شورولت بولت به دلیل داشتن باتری ۶۰ کیلووات ساعتی و شعاع حرکتی مناسب ۳۸۳ کیلومتر، نظر بسیاری از متقاضیان خودروهای برقی را جلب کرده است. قیمت ۳۶ هزار دلاری بولت در بازار کشورهای آمریکا و کانادا که فروش خوب آن را تضمین می‌کند، در کنار مدل‌های آینده‌ی شورولت، گروه خودروسازی جنرال موتورز را دوباره بر سر زبان‌ها انداخته است. شورولت بولت در نروژ و کره‌ی جنوبی نیز در دسترس است.

۱- تسلا مدل 3 نسخه‌ی Long Range

Tesla Model 3 / تسلا مدل 3


ظرفیت باتری: ۸۰.۵ کیلووات ساعت

قیمت: ۴۴ هزار دلار

هزینه‌ی نهایی: ۵۴۷ دلار به ازای هر کیلووات ساعت

سدان سایز متوسط تسلا مدل 3 در دو نسخه‌ی استاندارد و شعاع حرکتی بالا (Long Range) پیش فروش می‌شود که البته ظرفیت باتری مدل استاندارد این سدان تمام برقی در وب‌سایت تسلاموتورز درج نشده است. اگر مشکلات خط تولید مدل 3 را نادیده بگیریم و تحویل با تأخیر آن به مشتریانی که حداقل یک‌سال پیش این سدان را پیش خرید کرده‌اند را هم فراموش کنیم، مدل‌هایی که امروز  با قیمت ۴۴ هزار دلار و توانایی طی کردن ۴۹۹ کیلومتر مسافت با یک‌بار شارژ تحویل داده می‌شوند، ارزشمندترین خودروهای برقی دنیا هستند.

البته اگر امروز متقاضیان قصد خرید مدل 3 را داشته باشند، باید با قیمت ۴۹ هزار دلار این سدان برقی را با موعد تحویل ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده، رزرو کنند. با این حال و با در نظر گرفتن قیمت ۴۹ هزار دلار، تسلا مدل 3 نسخه‌ی با شعاع حرکتی بیشتر، با هزینه‌ی نهایی ۶۰۹ دلار به ازای هر کیلووات ساعت، باز هم مدل 3 صدرنشین این فهرست خواهد بود.


منبع insideevs

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید