گجت‌ های پوشیدنی چگونه نظارت بر عملکرد ورزشکاران را تغییر می‌دهند

چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
گجت‌های پوشیدنی در سال‌های اخیر با پیشرفت سریع، زمینه‌های متنوع سلامت، ورزش و پزشکی را با فناوری پیوند زده‌اند.
تبلیغات

ورزش حرفه‌ای، امروزه به یک صنعت تبدیل شده است و تنها در آمریکا، رقمی حدود ۱.۳ تریلیون دلار برای بازار آن تخمین زده می‌شود. این صنعت، شامل انواع فعالیت‌ها و کسب‌وکارها از فروش محصولات به طرفداران، تا قراردادهای نقل‌وانتقال چندین میلیون‌دلاری بازیکنان می‌شود.

صنعت ورزش، بازیگران متنوعی از حامیان رسانه‌ای، آژانس‌های ورزشی و پخش‌کنندگان مسابقات تا بازیکنان، باشگاه‌ها، لیگ‌ها و فدراسیون‌ها دارد. البته، هزینه‌ها و گردش مالی در ورزش‌های مختلف، متفاوت است. در این بازار بزرگ، فوتبال ۴۳ درصد، فوتبال آمریکایی ۱۳ درصد، بیس‌بال ۱۲ درصد، مسابقات فرمول یک ۷ درصد و بسکتبال ۶ درصد سهم دارند.

باافزایش سرمایه‌گذار‌ی‌ها و سرازیر شدن پول‌های جدید به ورزش، باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها نیز حداکثر تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا با بهره‌گیری از فناوری و امکانات مرتبط، بیشترین سهم را از آن خود کنند. در تمامی ورزش‌ها اعم از تیمی یا فردی، ورزشکاران و مربیان آن‌ها بیش از پیش از گجت‌های پوشیدنی هوشمند استفاده می‌کنند. این گجت‌ها در تمامی فرایندها اعم از انتخاب ورزشکار تا زمان تمرین، کاربرد دارند.

دنیل کی. بلامی مدیر یکی از بخش‌های ورزشی دانشگاه Howard درمورد استفاده از این فناوری‌ها برای ردگیری بازدهی دانشجویان ورزشکار می‌گوید:

ما دانشجویان را برای تشخیص خستگی ناشی از حرارت بالا، نظارت می‌کنیم. سیستم Zephyr در جریان تمرین یکی از دانشجویان، پیغام اخطاری مبنی بر بالا رفتن دما به من داد. این پیغام پیش از نمایان شدن نشانه‌های فیزیکی ارسال شد. با توجه به این اخطار، ما به‌سرعت بدن آن ورزشکار را ریکاوری کردیم.

به‌کارگیری فناوری‌های جدید، تصمیم‌گیری‌های احساسی را به حداقل می‌رساند. درواقع با این ابزارها، داده‌های واقعی در مسیر انتخاب‌ها تأثیر خواهند داشت. در ادامه‌‌ی این مقاله، چند شرکت بزرگ فعال در این صنعت و تأثیرات آن‌ها را روی ورزش‌های بزرگ یعنی فوتبال، راگبی، بیس‌بال، بسکتبال و دومیدانی بررسی می‌کنیم.

Zephyr

Zephyr یک ابزار ورزشی شامل یک لباس ورزشی مجهز به GPS و ماژول زیستی عرضه می‌کند. ماژول زیستی این شرکت، توانایی اندازه‌گیری مستقیم ۶ ورودی شامل ضربان قلب، نرخ تنفس، نوسان ضربان قلب، حالت بدن و ضربه را دارد. سپس این داده‌ها برای نتیجه‌گیری و اعلام پارامترهای دیگر همچون ارتفاع پرش، زمان پرش، جهش اولیه، حداکثر نیرو، ثبات ضربان قلب، دمای حدودی مرکز بدن، درصد ضربان قلب در  آستانه‌ی بی‌هوازی، بازیابی ضربان قلب، نیروی فیزیولوژیکی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شوند. 

این شرکت سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده را روی اپلیکیشن مخصوص PC خود با نام OmniSense یا پلتفرم ابری نمایش می‌دهد. پلتفرم ابری، توانایی نظارت بر عملکرد ۱۰۰ ورزشکار به‌صورت همزمان را دارد. به‌علاوه، قابلیت تنظیم هشدارهای شخصی‌سازی‌شده برای سطوح مشخصی از پارامترهای فیزیکی در این پلتفرم وجود دارد. از قابلیت‌های دیگر آن نیز می‌توان به نظارت بر منطقه‌ی تمرینی ورزشکار، براساس تمرین موردنظر اشاره کرد.

تیم‌های ورزشی و دانشگاه‌های متعددی در آمریکا از امکانات این پلترم استفاده می‌کنند. از این میان می‌توان به تیم‌های ورزشی دانشگاه ایندیانا، دانشگاه جورج ساوثر، تیم بیسبال Pirates و تیم بسکتبال Maryland Terrapins اشاره کرد.

Statsport

شرکت دیگر فعال در این صنعت، StatSport نام دارد. این شرکت، سیستم‌های پایشگر سلامتی با نام‌های Apex Pro و Apex Athlete عرضه می‌کند که موقعیت ورزشکار را به‌صورت زنده در زمین بازی ردگیری می‌کند. این ابزارها پارامترهای ثانویه همچون مجموع فاصله‌ی طی‌شده، سرعت، شتاب، شاخص خستگی، تعادل در قدم‌ها و برخوردها را نیز اندازه‌گیری می‌کنند.

اطلاعات دستگاه‌های این شرکت نیز در نرم‌افزار آن‌ها با نام Apex قابل مشاهده خواهد بود که در پلتفرم‌های دسکتاپ و گوشی هوشمند قابل دسترسی است. سیستم شرکت استات‌اسپرت توسط تیم‌های متعدد ورزش‌هایی همچون فوتبال، راگبی، بسکتبال،‌ هاکی و دومیدانی استفاده می‌شود. از تیم‌های مشهور مشتری این شرکت می‌توان به منچستر سیتی، آرسنال و لیورپول اشاره کرد.

شرکت Catapult sports تجهیزات متعدد مبتنی بر GPS مخصوص ورزشکاران تولید می‌کند. از انواع محصولات این شرکت می‌توان به ماژول‌های جی‌پی‌اس ClearSky T6، OptimEye S5، GpSports EVO و +PLAYERTEK اشاره کرد. داده‌های این شرکت در نرم‌افزار اختصاصی AMS آن‌ها قابل مشاهده است. این نرم‌افزار برای بهبود کارایی ورزشکاران و کاهش ریسک‌های آن‌ها توسعه یافت.

این گجت‌ها با ترکیب داده‌های دریافت شده، تحلیل تکمیلی انجام می‌دهند

کاتاپولت درحال حاضر از ۳۵ ورزش پشتیبانی کرده و خدمات خود را به ۱۸۰۰ تیم متنوع ارائه می‌کند. از تیم‌های معروفی که از سیستم‌های این شرکت استفاده می‌کنند می‌توان به وست برومویچ، آ.زد آلمار، هال سیتی و نیوکاسل یونایتد اشاره کرد.

شرکت دیگر ارائه‌کننده‌ی خدمات پایشگر سلامتی برای ورزشکاران، Firstbeat نام دارد. این شرکت یک گجت اختصاصی برای ردگیری ضربان قلب ورزشکاران و نوسان‌های آن ارائه می‌کند. این گجت به‌صورت کمربرند استفاده می‌شود و یک دریافت‌کننده‌ی سیگنال برای تفسیر داده‌ها دارد.

فرست‌بیت هم مانند شرکت‌های دیگر از داده‌های اولیه استفاده کرده و پارامترهای متنوع زیستی ورزشکار را تحلیل می‌کند. این پارامترها حتی سبک زندگی و کیفیت خواب ورزشکاران را نیز نشان می‌دهند. در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار ورزشکار و ۱۰۰۰ تیم از امکانات این شرکت استفاده می‌کنند. تیم‌هایی همچون منچستر یونایتد، منچستر سیتی، گلدن استیت، شیکاگو بولز و بسیاری تیم‌های دانشگاهی در فهرست مشتریان فرست‌بیت قرار دارند.

gpexe

شرکت Exelio، فعال دیگر این بازار محسوب می‌شود که سیستم خود را تحت عنوان Gpexe عرضه می‌کند. این سیستم انواع گجت‌های پوشیدنی مجهز به سنسورهای جی‌پی‌اس و شتاب‌سنج دارد که موقعیت ورزشکار را در وضعیت‌های مختلف، با استفاده از یک اپلیکیشن تحت وب، نشان می‌دهد. این سیستم با استفاده از سرعت و شتاب ورزشکار، توانایی محاسبه‌ی نیروی متابولیکی را نیز دارد.

شرکت‌های گفته‌شده در بالا، نسل اول ابزارهای نظارت بر کارایی و بازدهی ورزشکاران را تولید کرده‌اند. آن‌ها عموما از فناوری‌های مرتبط با جی‌پی‌اس یا سنسورهای ECG برای ضربان قلب، به‌منظور ارائه‌ی خدمات پایش سلامتی استفاده می‌کنند. نسل‌های بعدی این گجت‌های پوشیدنی، قابلیت‌های موجود را با سیستم‌های ردگیری پیشرفته‌تر مانند اکسیژن خون ترکیب خواهند کرد تا داده‌هایی دقیق‌تر درباره‌ی بهره‌وری ورزشکاران عرضه کنند.

شاید بتوان ادعا کرد که به‌کارگیری این فناوری‌ها، تمرین‌های ورزشکاران را حرفه‌ای‌تر کرده و در آینده شاهد ورزشکاران بسیار حرفه‌ا‌ی‌تر و باشگاه‌هایی قدرتمندتر در صنعت ورزش باشیم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات