استفاده‌‌ محرمانه‌ صدها کارگر از نسخه جدید گوگل گلس

پنج‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
گزارش‌‌های اخیر نشان می‌دهند که صدها کارگر کارخانه، در دو سال گذشته از نسل جدید گوگل گلس استفاده می‌کنند.
تبلیغات

طبق گزارش‌های جدید، نه‌تنها پروژه‌ی گوگل گلس متوقف نشده؛ بلکه گوگل در خفا در حال توسعه‌ی نسخه‌ی جدیدی از این عینک هوشمند است. به نظر می‌رسد این نسخه از گوگل گلس به‌صورت محرمانه توسط کارکنان شرکت‌هایی همچون جنرال الکتریک، بوئینگ، DHL و فولکس‌واگن در دو سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از نویسندگان وب‌سایت Backchannel در بازدیدی که از یک کارخانه‌ی ساخت تراکتور در مینه‌سوتا داشته، استفاده‌ی کارگران بخش مونتاژ از این عینک‌های هوشمند را مشاهده کرده است.

عینک‌های هوشمند مورد استفاده در کارخانه‌ی تراکتورسازی مینه‌سوتا نقش یک ابزار را برای کارگران ایفا می‌کنند. یک پروسه‌ی عادی در این کارخانه تقریبا ۷۰ دقیقه به طول می‌انجامد؛‌ این پروسه عموما به بخش‌های ۳ تا ۵ دقیقه‌ای تقسیم می‌شود. وقتی کارگر هر یک از این بخش‌ها را آغاز می‌کند، این بخش و اطلاعات آن روی صفحه‌ی کوچک عینک نمایش داده می‌شود و آیتم‌های منو، گزینه‌هایی مثل رفتن به مرحله‌ی بعد، گرفتن عکس، کمک خواستن و مواردی از این دست را در اختیار فرد می‌گذارند. با پایان یافتن هر بخش از یک پروسه، کارگر از طریق گفتن «Okay, Glass, Proceed» اتمام آن را به عینک اعلام می‌کند.

گوگل گلس

نسخه‌ی جدید گوگل گلس چندین بهبود نسبت به مدل گذشته‌ی این عینک دارد؛ نسخه‌ی قبلی یا همان اکسپلورر ادیشن، در سال ۲۰۱۳ در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت. گوگل فروش این نسخه از گوگل گلس به خریداران عادی را در سال ۲۰۱۵ متوقف کرد؛ با این وجود کسب‌وکارها همچنان قادر به خرید آن هستند. دلیل اصلی توقف فروش گوگل گلس، امکان فیلم‌برداری مخفیانه توسط آن و نقض حریم خصوصی بود.

بهبودهای گوگل گلس جدید در یک نگاه:

 • کلید دوربین وظیفه‌ی سوئیچ آزادسازی برای جدا کردن گلس پاد (بخش الکترونیکی عینک) از بدنه‌ی عینک را بر عهده دارد.
 • گلس پاد را می‌توان به‌طور مستقیم به عینک‌های ایمنی متصل کرد.
 • عمر باتری افزایش یافته است.
 • دوربین دستگاه نسبت به گذشته بهبود یافته و چراغی با نور قرمز برای نشان دادن ضبط ویدئو به آن اضافه شده است.
 • پردازنده‌ و وای‌فای سریع‌تر شده و امنیت آن افزایش یافته است
 • طبق ادعای Backchannel، می‌توان گلس پاد را با لنزهای طبی نیز استفاده کرد؛ شرکت‌های بزرگ و مطرح سازنده‌ی عینک در حال ساخت فریم‌های سازگار با این محصول هستند.
 • گوگل ایکس (google x)، واحد تحقیق و توسعه‌‌ی گوگل، وظیفه‌ی تولید گوگل گلس انترپرایز ادیشن را بر عهده داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که گوگل دست به ساخت نسخه‌ی جدیدی از گوگل گلس زده، هک شدن عینک‌های پیشین توسط شرکت‌های مختلف برای اضافه کردن قابلیت‌های جدید به آن است. به نظر می‌رسد گوگل با توسعه‌دهندگان برای ساخت نرم‌افزار ویژه برای کسب‌وکارها همکاری کرده است. شکی نیست که گوگل از کاربران این عینک‌های جدید خواسته است استفاده از آن را مخفی نگه دارند. در پایان باید گفت گوگل گلس قادر به ایجاد تحول در بهره‌وری نیروی کار است؛ به‌طوری که نمایش بلادرنگ اطلاعات و آزاد بودن دستان فرد برای بهره‌مندی از این ابزار، برگ‌ برنده‌ی آن به شمار می‌رود.

  نظر شما در مورد عینک‌‌های هوشمند چیست؟  

  تبلیغات
  داغ‌ترین مطالب روز

  نظرات

  تبلیغات