آموزش گام به گام ساخت و فروش NFT ؛ راهنمای جامع Rarible برای هنرمندان دیجیتال

آموزش گام به گام ساخت و فروش NFT ؛ راهنمای جامع Rarible برای هنرمندان دیجیتال

هنر دیجیتال در حال تجربه‌ی رنسانس است؛ ازاین‌رو در این مقاله، تمام اطلاعات موردنیاز برای شروع ساخت و فروش هنر خود به‌صورت NFT (توکن غیرقابل‌معاوضه) روی بلاک‌چین را ارائه داده‌ایم.

فایلی GIF اخیراً در حراجی به قیمت ۶۰۰ هزار دلار فروخته شد. اگر این موضوع برایتان تعجب‌آور است؛ پس شاید زمان آن رسیده باشد که در تعریف خود از هنرهای زیبا تجدیدنظر کنید و دنیای رمزارزها و NFTها را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات رایج دنیای ارز دیجیتال

NFT (توکن غیرقابل‌معاوضه) چیست؟

NFT سرواژه‌ی Non-Fungible Token یا توکن غیرقابل‌معاوضه و مانند گواهی اصالت است. در زندگی واقعی، آثار کلاسیک هنری و اشیای قدیمی باارزش و تاریخی اغلب در حراجی‌ها همراه رسیدی فروخته می‌شوند که نشانه‌ی اصالت آن شیء است.

NFT گرانقیمت Flying Cat

گربه‌ی تاریخی «Nyan Cat» که به NFT تبدیل و به قیمت ۶۰۰ هزار دلار فروخته شد

NFT نیز همان کار را برای آیتم‌های دیجیتال انجام می‌دهد. آن‌ها به فرمت‌های GIF ،JPEG ،MP3 و هر فرمت دیگر گواهی منحصربه‌فرد‌بودن می‌دهند. این تکنولوژی نوع جدیدی از مالکیت را برای فایل‌های دیجیتال به‌وجود می‌آورد که قبلا امکان‌پذیر نبود. NFTها می‌توانند خریده یا کسب یا فروخته شوند و حتی مانند اشیای فیزیکی از بین بروند. به‌لطف بلاک‌چین، NFT برای تمام کسانی است که به اینترنت دسترسی و تراکنش شفاف و تاریخچه‌ی قیمت‌گذاری مشاهده‌شدنی دارند.

فرایند تبدیل آثارتان به NFT «ضرب‌کردن» نام دارد که به عمل ایجاد کوین جدید بلاک‌چین اشاره می‌کند و برای همیشه به آن محتوا مثلا فایل تصویری شما متصل خواهد شد. هنرمندان با ضرب NFT جدید‌، کمیسیونی درونی را به توکن الحاق می‌کنند (معمولاً ۱۰ تا ۳۰ درصد). هر زمان که اثر آنان دوباره فروخته شود، این حق کمیسیون به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

آیا اثر من می‌تواند به NFT تبدیل شود؟

شاید، ما در دوره‌ی غرب وحشی NFTها زندگی می‌کنیم و هر چیزی امکان‌پذیر است. اکنون هنرهای دیجیتال، آهنگ‌ها، مم‌ها (Meme)، دستورهای پخت و حتی استارتاپ‌ها در فهرست فروشگا‌ه‌های NFT هستند. در‌حال‌حاضر، قوانین محدودکننده‌ی بسیار کمی درباره‌ی این موضوع وجود دارد که چه چیزی می‌تواند به NFT تبدیل شود.

مم NFT

این مم درباره‌ی NFTها است و می‌توان آن را به‌عنوان NFT فروخت

برای شروع ساخت NFT به چه چیزی نیاز است؟

برای ساخت NFT به دانش کافی درباره‌ی رمزارزها نیاز نیست و تنها به برخی از ابزارها، مانند والت ارز دیجیتال و مقداری اتر (رمزارز شبکه‌ی اتریوم) نیاز دارید. اگر با این‌ها آشنایی ندارید، اشکالی ندارد. همه‌ی این‌ها را در چند دقیقه ازطریق گوشی تلفن‌همراهتان می‌توانید راه‌اندازی کنید. در این قسمت، نحوه‌ی ساخت والت، خرید ETH و اتصال والت به بازار NFT را گام‌به‌گام آموزش خواهیم داد.

  • راه‌اندازی والت (کیف‌پول دیجیتال) اتریوم
  • خرید مقداری اتر
  • اتصال والتتان به بازار NFT

۱. راه‌اندازی والت (کیف‌پول دیجیتال) اتریوم

قدم اول در سفر به دنیای NFT، ساخت کیف‌پول دیجیتال است که در آن می‌توانید با خیال راحت ارزهای دیجیتالتان را ذخیره کنید و سپس آن را بخرید و بفروشید یا با آن NFT درست کنید. همچنین، والت به شما امکان می‌دهد به فروشگاه‌های NFT وارد شوید و در آن‌ها حساب کاربری ایجاد کنید. صدها پلتفرم وجود دارند که برای ذخیره‌ی رمزارزها والت مجانی ارائه می‌کنند. تمامی کیف‌پول‌های ذکرشده با اکثر بازارهای NFT و اپلیکیشن‌های بلاک‌چین کار می‌کنند.

والت کوین‌بیس (Coinbase)

والت کوین بیس

والت کوین‌بیس راه‌حلی مناسب برای تازه‌کاران است

والت کوین‌بیس برای کسانی انتخابی مناسب است که در دنیای ارزهای دیجیتال تازه‌کار هستند. والت کوین‌بیس را صرافی‌ای با همین نام ساخته است و در‌حال‌حاضر، به‌خوبی از دسترسی به بازارهای NFT پشتیبانی می‌کند.

والت متامسک (Metamask)

والت متامسک

والت متامسک به‌صورت افزونه‌ای در مرورگرهای دسکتاپ و نیز اپلیکیشن تلفن‌همراه وجود دارد

متامسک والتی است که در سرتاسر جهان بیش از یک‌میلیون کاربر مشتاق دارد. این والت به‌آسانی به اغلب اپلیکیشن‌های رمزارز و فروشگاه‌های NFT متصل می‌شود و هم به‌صورت افزونه‌ی مرورگرهای دسکتاپ (روی فایرفاکس و گوگل کروم) و هم به‌صورت اپلیکیشن موبایل روی iOS و اندروید وجود دارد. همچنین، متامسک فرایند ساخت رمزارزها را برایتان آسان می‌کند، بدون آنکه نیاز باشد از اپلیکیشن دیگری کوین‌ها را بخرید.

والت رین‌بو (Rainbow)

والت رین بو rainbow

والت رین‌بو (Rainbow) در‌حال‌حاضر روی iOS و Android دردسترس است

این والت جدید برای سرمایه‌های اتریوم ساخته شده است؛ یعنی نمی‌توانید بیت کوین خود را اینجا ذخیره کنید. بااین‌حال، این والت با داشتن طراحی زیبا و نحوه‌ی نمایش کلکسیون‌های NFT، برای این توکن ها عالی هستند. در iOS، خرید اتریوم به‌سادگی خرید از Apple Pay است.

۲. خرید مقداری اتریوم

در اکثر فروشگاه‌های دیجیتال، برای تبدیل محتوای خود به NFT، کارمزدهایی باید پرداخت کنید. درباره‌ی کارمزدها در‌ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد؛ اما برای شروع باید مقداری اتر (ETH) بخرید تا هزینه‌های ساخت اولین NFT خود را تأمین کنید.

راه اندازی NFT 1

صفحه‌ی پرداخت در والت اتریوم رین‌بو (Rainbow)

قیمت اتریوم لحظه‌به‌لحظه در نوسان و دنبال‌کردن آن کار سختی است. آسان‌ترین راه برای شروع کنارگذاشتن میزان پولی است که می‌خواهید سرمایه‌گذاری‌ کنید و خرید اتریوم به همان اندازه است. ابتدا مقداری اتریوم از یکی از صرافی‌های داخل کشور بخرید و سپس آن را به آدرس والت خود منتقل کنید.

۳. اتصال والت به بازار NFT

زمانی‌که والت خود را آماده به کار کردید و مقداری هم اتریوم خریدید، زمان آن رسیده است فروشگاهی را انتخاب کنید که می‌خواهید NFT را در آن بسازید و بفروشید. برای مبتدیان کار در وب‌سایت Rarible پیشنهاد می‌شود؛ زیرا آسان‌ترین راه را ارائه می‌دهد. برای اتصال والت به ریربل، ابتدا به این وب‌سایت بروید و از گوشه‌ی سمت راست صفحه Connect را بزنید.

راه اندازی NFT 2 - rarible

دکمه‌ی Connect در اولین ورودتان به وب‌سایت مشاهده‌شدنی است

در صفحه‌ی بعدی، اگر رین‌بو یا متامسک دارید، گزینه‌ی WalletConnect را انتخاب کنید و اگر از Coinbase استفاده می‌کنید، روی WalletLink کلیک کنید. بسیاری از والت‌های دیگر از این گزینه استفاده می‌کنند و ارزش دارد که این گزینه‌ها را برای انتخاب والت دلخواه بررسی کنید.

راه اندازی NFT 3- اتصال والت

گزینه‌ی اتصال به والتی بستگی دارد که استفاده می‌کنید

فرقی نمی‌کند از چه والتی استفاده می‌کنید؛ زیرا قدم بعدی یکسان است. بعد از انتخاب گزینه‌ی اتصال، کدی QR روی صفحه‌نمایش داده می‌شود. با استفاده از اپلیکیشن والت خود این کد را اسکن کنید. بعد از انجام اسکن، اتصال والت به Rarible را تأیید کنید.

راه اندازی NFT ۴- QR

با اپلیکیشن والت خود کد QR را اسکن و روی Connect کلیک کنید تا کار روی Rarible را شروع کنید

چون این اتصالی امن است، ریربل هر دفعه شما را وادار می‌کند پس از انجام هر تراکنش، خریدهایتان را تأیید کنید. بعد از اتصال والت، حساب ریربل شما فورا ساخته می‌شود. حال شما تمام ابزار لازم برای ساخت و ضرب و فروش اولین NFT خود را دارید.

کجا می‌توان NFTها را فروخت؟

هر اندازه که سروصدا درباره‌ی NFT زیادتر می‌شود، فروشگاه‌های بیشتری به‌وجود می‌آیند. درادامه، با تعدادی از فروشگاه‌های آنلاین بزرگ آشنا می‌شوید تا بتوانید آگاهانه‌تر فروشگاهی برای فروش اولین NFT خود انتخاب کنید.

زورا (Zora)راه اندازی NFT 5-zora

قطعه‌ی موسیقی هنرمند موسیقی دیجیتال، دیلان فرانسیس، روی وب‌سایت زورا

زورا فروشگاهی است که درباره‌ی این ایده ساخته شده است که خالقان محتوا باید کنترل کارشان را از پلتفرم‌های اصلی پس بگیرند. زورا به خالقان امکان می‌دهد تصاویر، ویدئوها، فایل‌های صوتی و حتی مدارک Plain Text را ضرب کنند. در‌حال‌حاضر، این فروشگاه به خالقان از‌پیش‌دعوت‌شده امکان فعالیت می‌دهد. Zora در موقعیت تبدیل به مقصدی جذاب برای NFTها است و با هنرمندان مطرح موسیقی مانند Toro y Moi و Mura Masa و Yaeji همکاری می‌کند.

ریربل (Rarible)

راه اندازی NFT 6- rarible

منتخبی از آثار روی فروشگاه Rarible

ریربل یکی از وب‌سایت‌های پرمخاطب برای خالقان و کلکسیونرها است که می‌خواهند وارد حوزه‌ی NFT شوند. در این وب‌سایت، بارگذاری محتوا و ساخت NFT به‌آسانی پست‌کردن ویدئو در یوتیوب است. در بازاری که مملو از وب‌سایت‌های است که فقط با امکان پیش‌دعوت می‎‌توان فعالیت کرد، Rarible یکی از مقاصد NFT است که به سازندگان جدید امکان می‌دهد آثارشان را از لحظه‌ی ثبت‌نام بفروشند‌. البته با‌توجه‌به این آزادی در عملکرد، تغییر در قوانین مربوط به کپی‌رایت و کنترل محتوا در این وب‌سایت الزامی است. قیمت آثاری که در این وب‌سایت قرار دارند، از چند دلار تا هزاران دلار متغیر است.

سوپر ریر (SuperRare)

راه اندازی NFT 7- superrare

SuperRare خود را برای هنرمندان دیجیتال آماده کرده است

سوپر ریر فروشگاه NFT‌ برای هنرمندان دیجیتال است. در اینجا مم‌ها یا پست‌های متنی یا جلوه‌های صوتی ساده را برای فروش نمی‌بینید. مجموعه‌ی سوپر ریر بسیار سازمان‌یافته است و آثار جدید با سرعت آرام‌تری روی این پلتفرم قرار می‌گیرند. جست‌وجو در سوپر ریر مانند قدم‌گذاشتن به گالری دیجتالی تخصصی است. آثار NFT روی این وب‌سایت بازتابی از هزاران ساعت تلاش هنرمندان است و قیمت‌ها در آن گاهی بسیار افزایش می‌یابد و سازندگان جدید فقط با ارائه‌ی درخواست پذیرفته می‌شوند.

نیفتی گیتوی (Nify Gateway)

راه اندازی NFT 8 - nifty

Nifty Gateway روی NFTهایی تمرکز دارد که در حال ترویج ترس از‌دست‌دادن فرصت (Fomo) هستند

نیفتی گیت‌وی فروشگاه NFT است که منحصرا روی آثار کلکسیونی تمرکز دارد. نیفتی با هنرمندان و نوازندگان برجسته‌ای مانند Grimes و Justin Roiland برای انتشار مجموعه‌های نسخه‌ی محدود (Limited edition) NFTها کار می‌کند. نیفتی گیت‌وی یکی از وب‌سایت‌های اصلی NFT است که با قبول کارت‌های اعتباری، خود را از خرده‌فروشان دیجیتال دیگر در این فهرست جدا می‌کند. همانند سوپر ریر، آثار هنری روی نیفتی اغلب بسیار گران‌قیمت است و هنرمندان جدید باید قبل از اینکه بتوانند کارهایشان را پست کنند، به این وب‌سایت درخواست بدهند.

اوپن سی (OpenSea)

راه اندازی NFT 8- opensea

صفحه‌ی اصلی OpenSea کارهای خالقان حرفه‌ای و آماتور را به‌طور یکسان به‌نمایش می‌گذارد

اوپن سی یکی از اولین فروشگاه‌های NFT و کتابخانه‌ای عظیم از محتوا با قیمت‌های مخلتف است که هنرهای دیجیتال و مجموعه‌های 3D و آیتم‌های درون بازی‌های ویدئویی را شامل می‌شود. این وب‌سایت یکی از وب‌سایت‌های دم‌دستی برای تازه‌کاران NFT است و تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای در جست‌وجوی قطعات هنری ارائه می‌کند.

چگونه NFT بسازم؟

۱. فایل اثر دیجیتال برای NFT خود بسازید

تکنیکی خاص برای ساخت قطعه‌ای هنری وجود ندارد که بتواند به NFT تبدیل شود. اگر فروشگاه از فرمت فایلی پشتیبانی کند که ساخته‌اید‌، آن‌گاه می‌توانید آن را به NFT تبدیل کنید. این امر دنیایی جدید را برای محتوایی به‌وجود می‌آورد که بتواند به پول تبدیل شود. هر تصویر و فایل با فرمت‌های TXT ،JPG ،PNG ،MP3 یا GIF را می‌توان روی زورا یا ریربل به NFT تبدیل کرد. آیا مم عالی ساخته‌اید یا دستور پخت غذای خوش‌مزه‌ای در قالب فایل متنی (TXT) نوشته‌اید؟ خُب، می‌توان آن ‌را به NFT تبدیل کرد.

راه اندازی NFT 9- comedian

کمدین اثر Maurizio Cattelan

این قسمت از زبان نویسنده‌ی مقاله نوشته شده است. او نحوه‌ی ساخت NFT خود را بیان می‌کند‌ که با الهام از قطعه‌ی هنری «کمدین» اثر مائوریزیو کاتلان (Maurizio Cattelan) ساخته شده و اولین NFT‌ خود را تنها در چند دقیقه ساخته است. اثر کاتلان که از یک موز و نوار چسب ساخته شده بود، با قیمت ۱۲۰ هزار دلار در گالری Art Basel میامی فروخته شد. نویسنده‌‌ی مقاله می‌گوید:

تصمیم گرفتم که اثر هنری کاتلان را به‌صورت دیجیتال بازسازیو سعی کنم آن را با همان قیمت روی بلاک‌چین بفروشم. ابتدا صفحه‌ای با ابعاد ۱۶:۹ در ادیتور آنلاین Kapwing ایجاد کردم که به‌عنوان دیوار در اثر عمل می‌کرد. سپس ایموجی موزی را پیدا کردم و آن را در مرکز بوم قرار دادم. سپس با استفاده از امکان جست‌وجو در کاپوینگ، فایل PNG نوار چسب را یافتم و آن را در مرکز تصویر روی موز قرار دادم. سپس از تصویر خروجی گرفتم و آماده‌ی ضرب اولین NFT‌ خود شدم.

راه اندازی NFT ۱۰- ایجاد توکن

تصویری از صفحه‌ی ساخت NFT

۲. قیمت اثر هنری خود را تعیین کنید و آن را در فهرست فروشگاهی قرار دهید

دانلود تصویر از کاپوینگ و اضافه‌کردن آن به ریربل برای ضرب NFT‌ به‌سادگی آپلود ویدئو در یوتیوب است. ابتدا روی گزینه‌ی Create در گوشه‌ی بالا سمت راست وب‌سایت Rarible کلیک کنید. پلتفرم از شما درباره‌ی تکی یا مجموعه‌بودن اثر سؤال می‌کند. پس از انتخاب تصویر و قیمت آن، کارمزد ساخت NFT را بپردازید. اثر شما پس از چند ثانیه روی فروشگاه قرار می‌گیرد.

راه اندازی NFT- 10 قراردادن در فروشگاه

اثر موز فروخته‌شده روی ریربل به قیمت ۰٫۰۱۲ اتر

۳. انتظار برای پیشنهادها در مزایده

بعد از آنکه اثرتان را در فهرست مزایده قرار دادید، هر کسی می‌تواند آن را پیدا کند و برایش پیشنهادی بدهد. بنابه دلایلی، بعضی از پلتفرم‌ها از سازندگان می‌خواهند پلتفرم را هر دفعه برای پیشنهادها بررسی کنند و وقتی پیشنهاد جدیدی می‌آید، به خالق اطلاعی نمی‌دهند. این مشکل خوشبختانه در هفته‌های آینده رفع خواهد شد.

راه اندازی NFT 11 - فروش

قسمت فعالیت (Activity Feed) ریربل نشان می‌دهد که یکی از آثار فروخته شده است.

قابلیت پیداشدن اثر در فروشگاه‌های اصلی تفاوت دارد؛ بنابراین احتمالاً لازم باشد اثرتان را تبلیغ کنید. اکثر فروشگاه‌های NFT مانند Rarible و Zora و Superrare حساب Discord یا جامعه‌ی کاربران مرتبطی دارند که به تلاش شما برای تبلیغ و فروش کمک می‌کنند.

چرا ساختن NFT این‌قدر گران است؟

برای تبدیل محتوا به NFT، یک کوین دیجیتالی جدید در بلاک‌چین باید ضرب شود. تولید این کوین نیازمند وظایف محاسباتی پیچیده و درگیر‌شدن تمام کامپیوترهای شبکه است. به‌منظور استفاده از شبکه‌ی اتریوم برای ضرب NFTها، پرداخت «کارمزد گس» (گس فی) برای انرژی و تلاش صرف‌شده‌ی محاسبات موردنیاز است. کارمزد گس هر روز در نوسان است و گاهی اوقات این هزینه از قیمت فروش اثرتان بیشتر خواهد شد.

راه اندازی NFT 11 - گس فی

مثالی از گس فی ۱۱۱ دلاری برای ساخت NFT جدید

این کارمزدهای دیوانه‌کننده مشکلی برای توسعه‌ی تکنولوژی NFT محسوب می‌شود و امید است که در طول زمان این مشکل حل شود. صندوق‌هایی برای پوشش این کارمزدها برای هنرمندان NFT تازه‌کار در حال ظهور است و تا زمانی‌که بازار راهی برای کاهش قیمت‌های گس پیدا کند، وجود آن‌ها ضروری است.

برای آشنایی بیشتر با NFT (توکن‌های غیرقابل‌معاوضه) و سایر کاربردهای آن می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید. بدون شک در آینده شاید اخبار بیشتری درباره‌ی تکنولوژی نوظهور NFT خواهیم بود.

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از‌دست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، خود تصمیم نهایی را اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌عهده بگیرد.

منبع kapwing
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده