مصاحبه با عکاس تصویری که باعث کرش هزاران گوشی‌ اندرویدی شد

مصاحبه با عکاس تصویری که باعث کرش هزاران گوشی‌ اندرویدی شد

چندی پیش خبری در فضای مجازی دست به دست می‌شد مبنی بر اینکه انتخاب یک عکس منظره به‌عنوان تصویر پیش‌زمینه، باعث سافت بریک شدن تعداد زیادی از گوشی‌های اندرویدی شده است. حالا پای صحبت عکاس این تصویر نشسته‌ایم. مردی که از بابت این اتفاق ناخواسته، به‌شدت غمگین است.

هفته‌ی گذشته یک عکاس منظره، به‌نام گاوراو آگراوال متوجه شد که یکی از عکس‌های او به دلیل ناخوشایندی وایرال شده است؛ چون این عکس که در سال گذشته و از دریاچه‌ی سنت مری در پارک ملی گلیشر برداشته شده است، باعث کرش شدن هزاران گوشی اندرویدی در سراسر جهان شده بود.

این عکاس در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی عنوان کرد که این اتفاق کاملا غیرعمد بوده است و از اینکه هزاران دستگاه گوشی به‌دلیل اشتراک‌گذاری تصویر او دچار مشکل شده‌اند و کاری هم از دستش ساخته نیست، احساس تأسف می‌کند.

داستان این عکس چیست؟

این تصویر زیبا از غروب خورشید در یک عصر جادویی ماه اوت سال ۲۰۱۹ ثبت شده است. محل عکس‌برداری، دریاچه سنت مری در پارک ملی گلیشر در ایالت مونتانای آمریکا است و توسط یک دوربین نیکون D۸۵۰ تصویربرداری شده است.

آگراوال می‌گوید:

زمانی‌که به‌دلیل شرایط بد آب و هوایی، تقریبا از ثبت یک عکس خوب ناامید شده بودم؛ انگار برای لحظه‌ای خداوند، پروتوهای نور را از میان ابرها بیرون فرستاد.

و این فرصت خوبی برای یک عکاس کاربلد بوده است تا عکس زیبایی ثبت کند و باید بپذیریم که اگر ماجرای خرابی گوشی‌ها پیش نمی‌آمد، این عکس از هر نظر تصویر فوق‌العاده زیبایی بود.

picture tha causes soft brick

گاوراو آگراوال - عکاس تصویر مشهوری که باعث خرابی هزاران گوشی اندرویدی شد

اما به‌نظر می‌رسد ریشه‌ی مشکل به‌ زمانی بر‌می‌گردد که این عکاس، هنگام خروجی گرفتن از عکس در نرم‌افزار ادوبی لایت‌روم، فضای رنگی ProPhoto RGB را انتخاب می‌کند و متاسفانه فضای رنگی انتخاب شده، برای اکثر گوشی‌های اندرویدی مانند گوگل و سامسونگ قابل خواندن نیست.

زمانی‌که این عکس به‌عنوان تصویر پیش‌زمینه گوشی‌های دارای نسخه استاندارد اندروید ۱۰ انتخاب می‌شود، برای نمایش به فضای رنگی sRGB نیاز است و همین موضوع باعث خاموش و روش شدن مداوم گوشی خواهد شد.

به این حالت اصطلاحا، سافت بریک گفته می‌شود؛ چراکه تنها راه‌حل آن بازگشت به تنظیمات کارخانه است و امکان بازیابی اطلاعات گوشی نیز وجود نخواهد داشت.

موضوع خرابی گوشی‌هایی که از این عکس به‌عنوان تصویر پیش زمینه استفاده کرده بودند، به‌صورت گسترده در توییتر و سایر رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد. نکته‌ی جالب اینجا بود که بسیاری از کاربران اندروید با شنیدن این خبر نتوانسته بودند در برابر وسوسه امتحان کردن این ایراد مقاومت کنند و قربانی این ماجرا شدند.

picture tha causes soft brick

آگراوال در مصاحبه می‌گوید که از این اتفاق غمگین است. خود او کاربر iOS است و همیشه عکس همسرش را به‌عنوان تصویر پیش‌زمینه انتخاب می‌کند و حتی تصور نمی‌کرده است که انتخاب فضای رنگی اشتباه، ممکن است روزی، چنین جنجالی برپا کند.

او می‌گوید:

این اشتباه عمدی نبوده است و از این اتفاق غمگین هستم. امیدوار بودم روزی عکس‌هایم به دلایل بهتری وایرال بشوند اما متاسفانه اینطور نشد. من قطعا از این به بعد از فرمت دیگری برای عکس‌ها استفاده خواهم کرد.

منظور او از فرمت دیگر، sRGB است. اما حتی اگر این اتفاق هم نیفتد، باید از این منظر به ماجرا نگاه کرد که این پیشامد ناخوشایند، جنبه‌ی مثبتی هم داشته است؛ چراکه خوشبختانه توسعه‌دهندگان در نسخه‌های جدید اندروید مشکل را برطرف کرده‌اند و جدا از اینکه تصاویر پیش‌زمینه با چه فضای رنگی ثبت شده باشند، این مشکل نرم‌افزاری دیگر تکرار نخواهد شد.

منبع PetaPixel

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید