سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد دلاری مایکروسافت در OpenAI

سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد دلاری مایکروسافت در OpenAI

مایکروسافت با سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد‌دلاری در OpenAI، به همکاری چندین‌ساله‌ با این شرکت وارد می‌شود.    

OpenAI شرکتی تحقیقاتی درزمینه‌ی هوش مصنوعی است که حدودا سه سال قبل، ایلان ماسک، مدیرعامل موفق تسلا و سم آلتمن، هم‌بنیانگذار این شرکت، آن را راه‌اندازی کردند.  و با همین استدلال روی OpenAI سرمایه‌گذاری کرد. براساس آخرین اخبار، مایکروسافت با سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد‌دلاری روی OpenAI، قصد دارد با آن در حوزه‌ی توسعه‌ی فناوری‌‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی همکاری تنگاتنگی کند.

مایکروسافت

براساس اعلام مایکروسافت و OpenAI، این دو شرکت قصد دارند به همکاری جدید و چندین‌ساله‌ وارد شوند. با همکاری دو شرکت، فناوری‌های جدید مبتنی‌بر هوش مصنوعی می‌تواند روی پلتفرم فضای ابری مایکروسافت آژور توسعه یابد و در‌عین‌حال، سرویس‌های موجود OpenAI نیز می‌‌تواند روی پلتفرم آژور استفاده شود. وقتی از تجاری‌سازی فناوری‌های جدید مبتنی‌بر هوش مصنوعی سخن به‌میان می‌آید، مایکروسافت یکی از شرکت‌های بسیار مناسب برای همکاری با OpenAI به‌حساب می‌آید.

یکی از اصول مهمی که بنیان‌گذاران هوش مصنوعی OpenAI به آن اهمیت می‌دهند، همکاری آزاد با سایر محققان هوش مصنوعی است؛ ازاین‌رو، پتنت‌ها و نتایج فعالیت‌ها دردسترس سایر محققان قرار می‌گیرد و از این حیث بحث‌های مربوط به انحصارطلبی اطلاعات در حوزه‌ی فناوری‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی، اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. گفتنی است چند ماه قبل زیرمجموعه‌ی جدیدی به‌نام OpenAI LP که ساختاری غیرانتفاعی نداشت، با هدف درآمدزایی کار خود را آغاز کرد. با آغاز به کار این زیرمجموعه‌‌ی جدید و انتشار‌نیافتن عمومی داده‌های مربوط به پروژه‌ها و بحث‌هایی همچون امنیت داده‌‌ها، پارادوکسی در ساختار شرکت دیده می‌شود که از یک سو، استراتژی اشتراک‌گذاری دستاوردهای فناوری‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی و از سوی دیگر، انتشارنیافتن عمومی دستاوردها در آن مطرح می‌شود. 

به‌نظر می‌رسد هدف همکاری مشترک مایکروسافت و OpenAI توسعه‌ی پلتفرم آژور مبتنی‌بر هوش مصنوعی در سطحی گسترده و اطمینان‌یافتن از این موضوع باشد که فناوری‌های مربوط به ابرکامپیوترها در توسعه‌ی فناروی‌های جدید هوش مصنوعی مدنظر قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه مایکروسافت در حوز‌ه‌ی توسعه‌ی هوش مصنوعی عمومی یا به‌اختصار AGI اهداف مشترکی را با اهداف OpenAI دنبال می‌کند، همکاری این دو شرکت می‌تواند به‌نفع OpenAI تمام شود. علاوه‌بر‌این، سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد‌دلاری نیز فرصت مناسبی دراختیار شرکت مذکور قرار می‌دهد.

البته، در‌حال‌حاضر جزئیات سرمایه‌گذاری مایکروسافت به‌صورت عمومی منتشر نشده است؛ اما آخرین اخبار حاکی از آن است که مایکروسافت قصد دارد با زیرمجموعه‌ی OpenAI LP وارد همکاری شود و در این بخش سرمایه‌گذاری کند.

منبع techcrunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده