هواوی نسبت‌به دعاوی حقوقی مطرح‌شده ازسوی ورایزن واکنش نشان داد

هواوی نسبت‌به دعاوی حقوقی مطرح‌شده ازسوی ورایزن واکنش نشان داد

ورایزن دجهت کوتاه شدن دست هواوی از امکان دریافت خسارت در رابطه با نقض گسترده‌ی پتنت‌های این غول فناوری، پیشنهاد تصویب یک قانون کرد که هواوی به آن واکنش نشان داد.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، چند روز بعد از پیشنهاد ثبت قوانینی توسط یک سناتور برای جلوگیری از ادعای خسارت ازسوی هواوی، این شرکت اعلام کرد مذاکراتش با ورایزن (شرکت مخابراتی ایالات متحده) درباره‌ی نقض پتنت‌های خود در راستای فعالیت‌های تجاری رایج است و خواستار سیاسی نشدن این مذاکرات شد.

در پس تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، شخصی به خبرگزاری رویترز گفته که این سازنده‌ی دستگاه‌های مخابراتی خواستار پرداخت حق استفاده از مجوزهای خود برای بیش از ۲۳۰ پتنتی شده است که مجموعا ارزشی بیشتر از یک میلیارد دلار دارند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه، درخواست هواوی را بی‌اساس خوانده است و خواستار تصویب قانونی به‌عنوان اصلاحیه برای قانون مجوز دفاع ملی یا به اختصار NDAA شده؛ این پیشنهاد، با اشاره به نگرانی‌های امنیت ملی، ممنوعیت گسترده‌ای برای استفاده از پول فدرال ایالات متحده برای خرید محصولات هواوی در‌ پی دارد.

سانگ لیپینگ

سانگ با اشاره به اینکه حقوق مالکیت معنوی یا به اختصار IP نباید سیاسی تلقی شود، بیان کرد:

IP یک مسئله مالکیت خصوصی است و نباید جزئی از رقابت‌ها، مذاکرات تجاری و ادعاهای دیگری که کشورها نسبت به‌هم دارند، باشد.

سانگ اضافه کرد هواوی به‌صورت منظم در مورد مجوز پتنت‌های خود با شرکت‌های فعال در ایالات متحده، اروپا و سایر نقاط جهان گفت‌و‌گو می‌کند.

در‌‌حالی‌که اقدامات پیشنهادی توسط روبیو چندین مرحله تا تبدیل شدن به قانون فاصله دارد، قانون‌گذاران به‌صورت موفقیت‌آمیزی در گذشته برای متوقف کردن این شرکت چینی از قانون مجوز دفاع ملی (NDAA) استفاده کرده‌اند.

هواوی، بزرگ‌ترین شرکت سازنده‌ی تجهیزات مخابراتی و دومین تولیدکننده‌ی بزرگ گوشی‌های هوشمند، با انکار کردن اینکه محصولاتش تهدیدی امنیتی برای آمریکا هستند، در واکنش به قرار گرفتن در فهرست سیاه ایالات متحده توسط واشنگتن، قصد دارد از خود در دادگاه‌های این کشور دفاع کند.

هواوی اخیرا از دولت ایالات متحده به‌خاطر قانون NDAA شکایت کرده‌ است. همچنین این شرکت از CNEX Labs به اتهام دزدی اسرار تجاری شامل تکنیک کنترل حافظه توسط یک طراح تراشه‌های نیمه‌رسانا در کالیفرنیا و همچنین اغوا و شکار کارکنان خود توسط این شرکت، شکایت کرده‌ است.

روز چهارشنبه یک هیئت داوری در ایالات متحده، شرکت CNEX را از هرگونه پرداخت خسارتی برای ادعاهای مطرح‌شده در مورد سرقت تجاری معاف دانست.

huawei

تحلیل‌گران می‌گویند هواوی با‌توجه به از دست دادن ۳۰ ملیارد دلار از درآمد خود به‌خاطر ممنوعیت‌های بازار و عرضه که توسط ایالات متحده وضع شده‌ است، تصمیم به کسب درآمد ازطریق پتنت‌های خود در آمریکا دارد.

بااین‌حال سانگ با تکرار حرف‌های رن زنگفای، بنیان‌گذار و مدیرعامل هواوی در اوایل این ماه گفت این شرکت قصدی برای استفاده‌ی ابزاری و مقابل‌به‌مثل ازطریق حقوق معنوی خود ندارد.

سانگ با اشاره به‌اینکه از سال ۲۰۱۵ هواوی ۱.۴ میلیارد دلار ازطریق حق استفاده از مجوزهای خود سود کسب کرده، می‌گوید این شرکت مخالف گرفتن حق پتنت گزاف است و اضافه می‌کند هواوی تابه‌حال توسط هیچ دادگاهی برای پرداخت خسارت به‌جهت دزدی مخرب IP و حق امتیاز فرا نخوانده شده‌ است.

در سال ۲۰۱۷، یک هیئت منصفه به خاطر دزدی اسرار تجاری متعلق به شرکت مخابراتی T-Mobile، هواوی را مقصر دانست و دستور داد شرکت چینی به‌خاطر نقص قرارداد عرضه‌ی گوشی، مبلغ ۴.۸ میلیون دلار به شرکت آمریکایی بپردازد. البته این هیئت، اقدام هواوی را مخرب و عامدانه ارزیابی نکرد.

سانگ می‌گوید:

ما نمی خواهیم یک شرکت با منبع اصلی درآمد از فروش پتنت باشیم. هواوی باتوجه‌به خط‌مشی خود بر‌ کسب‌و‌کار اصلی این شرکت متمرکز خواهد بود.

سانگ گفت هواوی بیش از ۶ میلیارد دلار حق امتیاز برای استفاده‌ی قانونی از آی‌پی‌های سایر شرکت‌ها پرداخته است که  شامل ۸۷،۸۰۵ پتنت می‌شود؛ البته از این میزان، ۱۱۱۵۲ پتنت مربوط‌به شرکت‌های آمریکایی است.

طبق سایت مشاوره‌ی IPlytics که اطلاعات مربوط‌ به پتنت‌ها را گردآوری می‌کند، هواوی بیشترین پتنت‌های اصلی استاندارد 5G را در دنیا دارد.

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده