ایلان ماسک در اندیشه افزودن بال اژدها به فضاپیمای استارشیپ

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
ایلان ماسک در تازه‌ترین توییت رمزآلودش با ارجاع به سریال بازی تاج و تخت، پیشنهاد داده به فضاپیمای در دست ساخت استارشیپ، بال‌های اژدها افزوده شود.
تبلیغات

ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل اسپیس‌ایکس، درحال‌الهام‌گیری از مجموعه‌ی تلویزیونی پرطرفدار بازی تاج و تخت (Game of Thrones) است. هفته‌ی گذشته، وی به‌دنبال پخش قسمت افتتاحیه‌ی فصل هشتم این سریال، در توییتر پیشنهاد داد به فضاپیمای در دست ساخت استارشیپ، بال‌های اژدها افزوده شود. استارشیپ نام وسیله‌ی نقلیه‌ی فضایی آتی اسپیس‌ایکس است که قصد دارد انسان را به مریخ و فراتر از آن ببرد.

ماسک در پاسخ به توییت فیلم‌سازی به‌نام دنی شپرد درباره‌ی فصل تازه‌ی سریال بازی تاج و تخت در توییتر گفت:

با بال‌‌های غشایی فولادی هم‌چون اژدها، احتمالا می‌توانیم دمای ایجادشده ناشی از ورود مجدد استارشیپ به جوّ را به هزار درجه‌ی سلسیوس کاهش دهیم که در‌این‌صورت، به خنک‌سازی کل سطح نیازی وجود نخواهد داشت.

باتوجه‌به شخصیت شوخ‌طبع و خاص ماسک در توییتر، بعید به‌نظر می‌رسد وی کاملا جدی باشد. این کارآفرین مشهور عرصه‌ی فناوری عادت دارد ارجاع‌های فرهنگ عامه را به‌نحوی چاشنی فعالیت‌های تجاری‌اش کند؛ همچون افزودن حالت مسخره (Ludicrous Mode) به خودروهای تسلا که به فیلم علمی‌تخیلی و کمدی توپ‌های فضایی محصول ۱۹۸۷ ارجاع می‌دهد یا انتشار تک‌آهنگی رپ با نام «آسوده بخواب هارامبه» (RIP Harambe) به‌عنوان ارجاعی به حادثه‌ی کشتن گوریل هارامبه در باغ‌وحش سینسینتی آمریکا در سال ۲۰۱۶. هنگامی‌که از ماسک پرسیده شد از بین یک تا ۱۰ چقدر دربرابر ایده‌ی بال اژدها جدی است، وی در جواب گفت: ۶.۵.

Game of Thrones / بازی تاج و تخت

تصویری از مجموعه‌ی تلویزیونی بازی تاج و تخت

استارشیپ احتمالا بلندپروازانه‌ترین پروژه‌ی اسپیس‌ایکس تا‌به‌امروز محسوب می‌شود. این سفینه‌ی فضایی به‌نحوی طراحی شده که بتواند در آینده، ۱۰۰ نفر را به مریخ و مقاصد احتمالی دیگر حمل کند. استارشیپ برخلاف پیشرانه‌ی به‌کاررفته در موتورهای مرلین و راکت‌های مشابه، به ۲۷ موتور رپتور با سوخت اکسیژن مایع و متان مجهز خواهد بود. اسپیس‌ایکس قصد دارد با هدف برداشت منابع موردنیاز، نیروگاه‌های سوخت موشک روی مریخ راه‌اندازی کند. این نیروگاه‌ها می‌توانند با تأمین سوخت گسترده، امکان بازگشت مجدد به زمین را دراختیار کاوشگران سیاره‌ی سرخ قرار دهند.

اسپیس‌ایکس در‌حال‌یافتن مواد جدید برای ساخت استارشیپ است و از زمان نخستین رونمایی این فضاپیما در سپتامبر۲۰۱۷، به طراحی جدیدی برای توسعه‌ی آن روی آورده است. درحال‌حاضر، استارشیپ به طراحی فولاد ضدزنگ مجهز است که ظاهر آن با سه باله‌ی غول‌پیکر در اطراف بدنه، از داستان‌های مصور تن‌تن الهام گرفته شده است. این ساختار و جنس بدنه امکان تعرق فضاپیما برای خنک‌سازی و کاهش دما در حین ورود به جوّ را فراهم می‌کند. راکت غول‌پیکر اسپیس‌ایکس ممکن است در دمای نزدیک به ۱۵۰۰ درجه‌ی سلسیوس، وارد جوّ شود؛ درنتیجه، به‌کارگیری روش‌های منحصربه‌فرد برای خنک‌سازی آن بسیار اهمیت دارد.

Elon Musk / ایلان ماسک

بااین‌حال، توییت‌های اتفاقی ایلان ماسک ظاهرا قبلا به ساخت محصولات تازه منجر شده است. وقتی ماسک اعلام کرد برای تأمین مالی شرکت بورینگ، قصد دارد شعله‌افکنی بسازد که ارجاعی دیگر به فیلم توپ‌های فضایی محسوب می‌شد، واقعا این کار را انجام داد و طرفداران به‌طرز غافلگیرکننده‌ای در ژوئن‌۲۰۱۸ توانستند اسلحه‌ی یادشده را بخرند. علاوه‌براین، ارجاع‌ها به مجموعه‌ی نمایشی «بررسی میم» (Meme Review) به‌ تهیه‌کنندگی پیودی‌پای موجب شد ماسک بعدا به‌همراه جاستین رویلند، خالق مجموعه‌ی تلویزیونی ریک و مورتی، در این نمایش حضور پیدا کند. حتی توییت رمزآلود ماسک درباره‌ی «امپراطوری رسانه‌ای میان‌کهکشانی» نیز نزدیک به یک سال بعد، به پایه‌گذاری شرکت رسانه‌ای Thud منجر شد.

همان‌طور که کپسول مسافربری دراگون اسپیس‌ایکس برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده می‌شود، شاید پروژه‌ی بعدی ماسک به‌نحوی دیگر به اژدهایان ارجاع داشته باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات