ادعای AMD: پردازنده‌های ما در هوش مصنوعی ۷۹ درصد بهتر از اینتل هستند

شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۵
مطالعه 1 دقیقه
دکتر لیزا سو مدیرعامل ای ام دی / AMD CEO Lisa Su درحال لبخند در جلوی لوگو شرکت با دو تراشه
AMD ادعا می‌کند تراشه‌هایش در پردازش هوش مصنوعی تا ۷۹ درصد بهتر از پردازنده‌های اینتل هستند.
تبلیغات

هوش مصنوعی به‌ صحنه‌ی نبرد تمام عیار بزرگان دنیای فناوری تبدیل شده و اینتل و AMD بارها ادعا کرده‌اند که پردازنده‌هایشان از دیگری بهتر است. حالا تیم قرمز می‌گوید پردازنده‌هایش می‌توانند مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) را تا ۷۹ درصد سریع‌تر از تراشه‌های اینتل پردازش کنند.

AMD ادعای جسورانه‌ای را علیه رقیب خود مطرح کرده است. براساس آزمایش‌های داخلی AMD، پردازنده‌های کلاس لپ‌تاپ سری رایزن ۷۰۴۰ و رایزن ۸۰۴۰ عملکرد بهتری نسبت به پردازنده‌های Core Ultra اینتل دارند.

به گزارش تامز هاردور، AMD دو لپ‌تاپ با قیمت‌ مشابه را به نمایش گذاشت که یکی از آن‌ها به پردازنده اینتل و دیگری به پردازنده AMD مجهز بود. مقایسه‌ی مستقیم نشان داد که لپ‌تاپ مجهز به پردازنده‌ی AMD عملکرد بهتری دارد.

پردازش‌های هوش مصنوعی در تراشه‌ها زمانی به بهترین شکل اجرا می‌شوند که شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان خدماتی را ایجاد کنند و با استفاده از نرم‌افرارهای تخصصی تعامل بهتری با پردازنده‌ها داشته باشند.

وقتی مایکروسافت اعلام کرد که DirectML فقط از تراشه‌های اینتل پشتیبانی می‌کند، به این معنی بود که توسعه‌دهندگان می‌توانند بهتر با NPU-های اینتل تعامل داشته باشند. AMD در این زمینه از رقیب اینتلی عقب مانده است.

هوش مصنوعی موضوعی داغ در دنیای فناوری است. شرکت‌ها سرمایه‌گذاری زیادی در این حوزه انجام داده‌اند و شاهد رقابت هیجان‌انگیزی بین سه‌ شرکت AMD، اینتل و انویدیا هستیم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات