لیتوگرافی ۱٫۴ نانومتری اینتل معرفی شد؛ هجوم همه‌جانبه تیم آبی به آینده

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۸
مطالعه 2 دقیقه
لوگو اینتل / Intel روی نمایشگر موبایل روی کیبورد لپ تاپ
اینتل برای اولین بار لیتوگرافی 14A را تأیید کرد تا به سمت آینده‌ای هیجان‌انگیز قدم بردارد.
تبلیغات

اینتل امشب مراسم سالانه‌ی متمرکز بر کسب‌و‌کار IFS خود را برگزار کرد و برای اولین بار در چند سال اخیر، جزئیات جدیدی از نقشه‌ی راهش به‌نمایش گذاشت.

اینتل در مراسم جدیدش تلاش کرد نظر شرکت‌ها را برای تولید پردازنده جلب کند و به رقیب بهتری برای سامسونگ و TSMC تبدیل شود (کسب‌و‌کار IFS اینتل، تراشه برای شرکت‌های دیگر می‌سازد).

مهم‌ترین اتفاق مراسم جدید اینتل، رونمایی اولیه‌ی نود پردازشی Intel 14A (معادل ۱٫۴ نانومتر) است که پیشرفت‌های چشمگیری تجربه می‌کند. به‌لطف Intel 14A، پردازنده‌ها پرقدرت‌تر و کم‌مصرف‌تر خواهند شد. مشخص نیست این لیتوگرافی چقدر روی قیمت CPU تأثیر می‌گذارد.

در سال ۲۰۲۱، زمانی که پت گلسینگر به‌عنوان مدیرعامل به اینتل برگشت، این شرکت استراتژی هیجان‌انگیز جدیدی تدوین کرد تا خاطرات بد را پشت سر بگذارد و پنج لیتوگرافی در چهار سال وارد خط تولید کند. اینتل گفت به‌لطف استراتژی جدیدش می‌تواند جایگاهی را که به رقیب اصلی خود یعنی TSMC باخته است، تا سال ۲۰۲۵ پس بگیرد. در آن سال قرار است شاهد لیتوگرافی Intel 18A باشیم که با لیتوگرافی سه نانومتری TSMC قابل قیاس است.

اینتل حالا می‌گوید که پس از 18A قرار است شاهد لیتوگرافی فوق پیشرفته‌ی 14A باشیم. تیم آبی جزئیات کاملی درباره‌ی 14A ارائه نداده، اما گفته است که برای اولین بار در دنیا و قبل از هر شرکت دیگری قصد دارد سراغ استفاده از اسکنرهای ۳۸۰ میلیون دلاری جدید High-NA شرکت ASML برود. TSMC احتمالا تا سال ۲۰۳۰ و رونمایی لیتوگرافی یک نانومتری، سراغ High-NA نخواهد رفت. مشخص نیست که سامسونگ چه زمانی در مسیر اینتل قدم برمی‌دارد.

اینتل افزون‌بر رونمایی اولیه‌ی 14A، از سبک جدیدی برای نام‌گذاری نسخه‌های تکامل‌یافته‌ی لیتوگرافی‌های Intel 3 و Intel 18A پرده‌برداری کرده است. این شرکت می‌خواهد نسخه‌های تکامل‌یافته را با سه حرف E و P و T مشخص کند. حرف E به افزایش قابلیت‌های لیتوگرافی اشاره دارد، منظور از P بهبود عملکرد است و در نهایت T روی فناوری پشته‌سازی سه‌بعدی متمرکز خواهد بود.

اینتل می‌گوید لیتوگرافی Intel 3 که برای تراشه‌های کلاس سرور نسل بعدی این شرکت استفاده می‌شود، تا قبل از پایان امسال با نسخه‌ی Intel 3T جایگزین خواهد شد. Intel 3E و در نهایت Intel 3P نیز از راه خواهند رسید. این یعنی اینتل قصد دارد حداقل تا دو سال دیگر لیتوگرافی Intel 3 را در خط تولید نگه دارد. Intel 18A صرفا یک نسخه‌ی تکامل‌یافته خواهد داشت: 18A-P (که قبل از سال ۲۰۲۷ از راه خواهد رسید).

دررابطه‌با 14A، نقشه‌ی راه اینتل نشان می‌دهد که نسخه‌ی 14A-E در حول و حوش سال ۲۰۲۷ از راه می‌رسد. این شرکت هنوز هیچ جزئیاتی درباره‌ی تفاوت‌های 14A-E و 14A اعلام نکرده است.

رقبای اینتل با تمام توان در تلاشند که نودهای پردازشی بسیار پیشرفته بسازند. TSMC در آخرین نقشه‌ی راهش گفت لیتوگرافی سه نانومتری این شرکت قوی‌تر از Intel 18A عمل خواهد کرد. TSMC در بین سال‌های ۲۰۲۷ تا نهایتا ۲۰۳۰ سراغ لیتوگرافی ۱٫۴ نانومتری خواهد رفت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات