تایوانی‌ها حریف می‌طلبند؛ TSMC پردازنده ۱٫۴ نانومتری می‌سازد

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۰
مطالعه 1 دقیقه
لوگو تی اس ام سی TSMC صنایع نیمه هادی تایوان با پس زمینه آسمان آبی
TSMC هم‌زمان‌ با کار روی لیتوگرافی ۲ نانومتری، برای اولین‌بار به لیتوگرافی بسیار پیشرفته‌ی ۱٫۴ نانومتری اشاره کرد.
تبلیغات

بر‌اساس گفته‌ی منبعی در شبکه‌ی اجتماعی ایکس، فرایند توسعه‌ی لیتوگرافی کلاس ۱٫۴ نانومتری TSMC به‌خوبی پیش می‌رود.

TSMC، بزرگ‌ترین تولیدکننده قراردادی پردازنده در دنیا، تأکید کرده است که در سال ۲۰۲۵ شاهد تولید انبوه پردازنده‌های ۲ نانومتری خواهیم بود. مشخص نیست که قیمت CPU جدید TSMC چه تأثیری روی قیمت گوشی و قیمت لپ تاپ می‌گذارد.

TSMC نود پردازشی ۱٫۴ نانومتری خود را با نام تجاری A14 خطاب می‌کند. این شرکت فعلاً جزئیات فنی A14 را اعلام نکرده و نگفته است که تولید انبوه پردازنده برپایه‌ی این لیتوگرافی در چه زمانی آغاز خواهد شد.

با درنظرگرفتن اینکه N2 برای اواخر ۲۰۲۵ و N2P برای اواخر ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده‌اند، انتظار داریم A14 در سال ۲۰۲۷ یا ۲۰۲۸ از راه برسد.

TSMC پیش‌تر گفته است که روی ترانزیستورهای جدید CFET کار می‌کند؛ اما بعید است این ترانزیستورها را در پردازنده‌های مبتنی‌بر A14 ببینیم. انتظار داریم این لیتوگرافی همچون N2 (کلاس ۲ نانومتری) از نسل دوم یا سوم GAAFET بهره بگیرد.

نودهایی مثل N2 و A14 برای رقم‌زدن تفاوت‌های چشمگیر درزمینه‌ی عملکرد و مصرف انرژی و قابلیت‌های جدید، به بهینه‌سازی‌های متعددی در سطح سیستم نیازمند هستند. فعلاً مشخص نیست که TSMC برای لیتوگرافی A14 سراغ دستگاه‌های بسیار پیشرفته‌ی High-NA EUV می‌رود یا نه.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات