TSMC بیش از نیم‌میلیارد دلار سرمایه برای احداث کارخانه در آریزونا جذب می‌کند

TSMC بیش از نیم‌میلیارد دلار سرمایه برای احداث کارخانه در آریزونا جذب می‌کند

از قرار معلوم، TSMC قصد دارد بیش از نیم‌میلیارد دلار سرمایه به‌منظور آغاز فرایند احداث کارخانه‌ی تولید تراشه در آریزونا جذب کند. این کارخانه احتمالا در سال ۲۰۲۴ به‌ بهره‌برداری می‌رسد. 

تی اس ام سی (TSMC) شرکت تراشه‌ساز تایوانی است که مشتریان بزرگی نظیر اپل و ای ام دی دارد. این شرکت آماده است بیش از نیم‌میلیارد دلار سرمایه به‌منظور احداث کارخانه‌ی تولید تراشه‌ی جدیدی در آریزونا جذب کند. احداث کارخانه‌ی آریزونا با جذب سرمایه‌ی بیش از نیم‌میلیارد دلار، یکی از اقدامات TSMC برای پاسخ مستقیم به وضعیت وخیم صنعت تراشه به‌علت دنیاگیری ویروس کرونا‌ محسوب می‌شود.

براساس گزارش خبرگزاری 9to5Mac، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، اخیرا از TSMC درخواست کرده است حجم تولیداتش را افزایش دهد؛ زیرا شرکت‌های آمریکایی از کمبود تراشه در بازار به‌شدت آسیب دیده‌اند. 

رسانه‌ی Taipei Times می‌نویسد TSMC، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پیمانی تراشه در دنیا، هفته‌ی گذشته قصد داشت اوراق قرضه‌ی محلی را بفروشد. حال این شرکت برنامه دارد از همین طریق بیش از ۱۶ میلیارد دلار جدید تایوان (۵۶۵٫۲۵ میلیون دلار آمریکا) سرمایه جذب کند؛ البته عدد نهایی مربوط به سرمایه‌ی جذب‌شده‌ی TSMC درنهایت ممکن است تغییر کند.

به‌گفته‌ی منابع آگاه، بخشی از برنامه‌ی تدوین‌شده برای آن مبلغ راه‌اندازی کارخانه در آریزونا را شامل می‌شود. برنامه‌های TSMC برای احداث این کارخانه نخستین‌بار در می سال گذشته‌ی میلادی (اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹) رسانه‌ای شدند. انتظار می‌رود ساخت‌و‌ساز کارخانه‌ی جدید TSMC در سال جاری میلادی آغاز شود. نخستین تراشه‌ها در سال ۲۰۲۴ در این کارخانه به‌ مرحله‌ی تولید خواهند رسید. TSMC می‌گوید بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۹، قصد دارد افزون‌‌بر دوازده‌میلیارد دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری کند. 

براساس ادعای منابع Taipei Times، شرکت TSMC از دولت ایالات متحده درخواست کرده است تفاوت هزینه‌های عملیاتی بین تایوان و آمریکا را کاملا پوشش دهد. تعدادی از سناتورهای آمریکایی گفته‌اند کارخانه‌ی تولید تراشه در آریزونا ممکن است نگرانی‌هایی در زمینه‌ی امنیت ملی و رقابت ایجاد کند. در چند وقت اخیر، اینتل و کوالکام و دیگر تراشه‌سازان آمریکایی از دولت بایدن درخواست کرده‌اند تولید بومی تراشه را رونق دهد. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی برنامه‌های TSMC چیست؟


منبع 9to5mac

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید