AMD از محصولات جدید در خانواده تردریپر، رایزن و اتلون رونمایی کرد

جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
مطالعه 7 دقیقه
محصولات جدید AMD در خانواده‌های گوناگون رونمایی شدند که مسیر آن‌ها را در رقابت جدی‌تر در بازار پردازنده، هموارتر می‌کنند.
تبلیغات

AMD از پردازنده‌های جدید خود در خانواده‌های تردریپر، رایزن و اتلون رونمایی کرد. تعدادی از پردازنده‌های جدید، دو محصول جدید از نسل سوم خانواده‌ی Threadripper با ۲۴ و ۳۲ هسته هستند. علاوه بر پردازنده‌های جدید، اخباری پیرامون خانواده‌های دیگر AMD نیز منتشر شد. غول پردازنده از نسخه‌ی آنلاک پردازنده‌ی اتلون نیز رونمایی کرد. همچنین اخبار منتشرشده تأیید می‌کنند که پردازنده‌‌ی ۱۶ هسته‌ای رایزن ۹ به‌نام 3950X هم در ۲۸ نوامبر سال جاری معرفی خواهد شد.

دو پردازنده‌ی جدید خانواده‌ی تردریپر، مهم‌ترین اخبار AMD بودند. نسخه‌ی ۲۴ هسته‌ای جدید به‌نام 3960X و با قیمت ۱،۳۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود. این پردازنده با فناوری ساخت هفت نانومتری طراحی و ساخته شده است و ۱۴۰ مگابایت حافظه‌ی کش دارد. سرعت کلاک پایه برای محصول ۲۴ هسته‌ای، ۳/۸ گیگاهرتز عنوان شد که قابل ارتقاء تا ۴/۵ گیگاهرتز خواهد بود. نسخه‌ی ۳۲ هسته‌ای تردریپر به‌نام 3970X رونمایی شد که با برچسب قیمتی ۱،۹۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود. عرضه‌ی پردازنده‌ی ۳۲ هسته‌ای، به تمام حدس و گمان‌ها و نگرانی‌های بی‌موردی پایان داد که محصولی با بیش از ۲۴ هسته‌ی پردازشی را برای AMD متصور نبودند.

پردازنده‌ی جدید 3970X سرعت کلاک بین ۳/۷ تا ۴/۵ گیگاهرتز را ارائه می‌کند و دارای ۱۴۴ مگابایت حافظه‌ی کش خواهد بود. AMD ادعا می‌کند محصولش ۹۰ درصد سریع‌تر از 9980X عمل می‌کند. نتایج آزمایش، نشان‌دهنده‌ی عملکرد بهتری ۴۹ درصدی در Cinebench R20، عملکرد بهتر ۴۹ درصدی در V-Ray و ۴۷ درصد امتیاز بهتر در Premier Pro و ۳۶ تا ۴۳ درصد عملکرد سریع‌تر در کامپایلرها هستند.

رایزن Threadripper

محصولات جدید AMD با پلتفرم جدید شرکت به‌نام TRX40 هماهنگ هستند و سوکت sTRX4 استفاده می‌کنند. استفاده از سوکت جدید بدین معنا خواهد بود که تراشه‌های X399 و سری Threadripper 2000 در آینده کاربرد کمتری خواهند داشت.

ویژگی‌های پلتفرم جدید با خطوط PCIe بی‌شمار

محصولات جدید AMD با پهنای باند بسیار بالا در بخش PCIe همراه خواهند بود. شرکت ادعا می‌کند که در پلتفرم جدید، امکان استفاده از ۷۲ خط PCIe وجود دارد. نقشه‌ی بلوکی که شرکت همراه‌با پردازنده‌های جدید منتشر کرد، نشان‌دهنده‌ی ۴۸ خط PCIe 4.0 است که برای کاربرد عمومی قابل استفاده خواهند بود. جفت دیگر شامل چهار خط PCIe 4.0 برای NVMe کاربرد دارند یا می‌تون آن‌ها را به‌صورت دو خوشه‌ی چهار عددی از پورت‌های SATA استفاده کرد. اتصال بخش تراشه نیز با هشت خط PCIe 4.0 انجام می‌شود و درنهایت ۶۴ خط از پردازنده‌ی مرکزی خواهیم داشت.

بخش عمده‌ای از خصوصیات بالا مشابه با X399 است که آن هم مجهز به ۶۴ خط PCIe خروجی از پردازنده بود. تنها تفاوت اصلی در پردازنده‌ی جدید، استفاده از PCIe 4.0 است که پهنای باند دوبرابری نسبت به PCIe 3.0 ارائه می‌کند. تفاوت دیگر در تعداد خطور PCIe 4.0 داخل تراشه دیده می‌شود. نقشه‌ی بلوک AMD هشت خط PCIe 4.0 را از تراشه‌ی TRX40 نشان می‌دهد که برای کاربرد عمومی استفاده می‌شوند. به‌علاوه هست خط دیگر هم وجود دارد که قابل تقسیم هستند. درمجموع شاهد ۷۲ خط خواهیم بود، اما AMD ادعای ۸۸ خط دارد. تنها با شمارش خطوط برعکس ارتباط تراشه‌‌ای، ادعای آن‌ها صحیح خواهد بود.

رایزن Threadripper

ثابت ماندن کانال‌های چهارگانه‌ی مخصوص رم

تعداد کانال‌‌های حافظه برای محصول جدید خانواده‌ی تردریپر ثابت خواهد ماند. چهار کانال DDR4 برای هر دو پردازنده اعلام شد. کارشناسان قبلا تخمین زده بودند که AMD طراحی هشت کاناله‌ را عرضه می‌کند تا با پردازنده‌ی ۶۴ هسته‌ای آتی هماهنگ باشد. البته شرکت در اخبار جدید هیچ اطلاعی از چنین رویکردها یا محصولاتی منتشر نکرد. فراموش نکنید که استفاده از هشت کانال حافظه احتمالا نیازمند پلتفرم جدید باشد. به‌هرحال تردریپر فعلا تنها با کانال‌های چهارگانه عرضه خواهد شد. شایعه‌های قبلی ادعا می‌کردند که محصول ۶۴ هسته‌ای به‌نام 3990X سال آینده‌ی میلادی به بازار عرضه می‌شود.

رایزن Threadripper

ادعای سرعت بالا از سوی AMD

AMD همیشه در تعداد هسته‌ها نسبت به خانواده‌ی رقیب Core i9 برتری داشته است. اکنون با هسته‌های پربازده بیشتر Zen 2 در Threadripper 3000، کارایی و قدرت محصولات آن‌ها بیشتر هم خواهد بود. به‌عنوان مقال AMD می‌گوید که تردریپر 3970X با ۳۲ هسته‌ی پردازشی‌، در بنچمارک Cinebench تا ۹۰ درصد سریع‌تر از پردازنده‌ی ۱۸ هسته‌ای Core i9-9980XE عمل می‌کند. نسخه‌ی ۲۴ هسته‌ای نیز تا ۵۴ درصد عملکرد بهتری نسبت به بهترین پردازنده‌ی Core i9 دارد. AMD همچنین ادعا می‌کند که محصولات جدید در کامپایل‌های کرومیوم، آنریل انجین، ادوبی پریمیر سی‌سی (۲۲ درصد) و رندر V-Ray (حدود ۲۴ درصد) عملکرد بهتری نسبت به برترین نسخه‌های Skylake-X خواهند شد. 

AMD ادعا می‌کند محصولات جدید در اکثر بنچمارک‌ها، رقیب را شکست می‌دهد

در بحث مقایسه‌ی پردانده‌های دو رقیب قدیمی، شایان ذکر است که Core i9-9980XE برترین محصول پیشتار اینتل محسوب نمی‌شد. آن‌ها در ماه اکتبر پردازنده‌ی Core i9-10980XE را با قیمتی بسیار پایین معرفی کردند. اکنون نسخه‌ی ۱۸ هسته‌ای از 9980XE با قیمت ۱،۹۱۹ دلار و نسخه‌ی ۱۸ هسته‌ای 10980XE با قیمت ۹۷۹ دلار در آمازون به فروش می‌رسد.

AMD 3950X

رقابت میان غول‌های پردازنده باعث شد تا اینتل کاهش قیمت شدیدی در پردازنده‌های خود لحاظ کند. ازطرفی اکنون محصولات جدید AMD، بخش گران‌تر بازار را نشانه گرفته‌اند؛ درنتیجه برای کاربرانی که نسبت قیمت را با تعداد رشته‌های پردازشی مقایسه می‌کنند، Core i9 نسبت به Threadripper برتری دارد. البته AMD ادعا می‌کند که Core i9 هیچ‌گاه توانایی رقابت با پردازنده‌های حرفه‌ای آن‌ها را ندارد و یک محصول ۷۵۰ دلاری ۱۶ هسته‌ای همچون Ryzen 9 3950X برای رقابت با آن‌ها کافی است.

تاریخ عرضه‌ی Ryzen 9 3950X

خبر مهم دیگر AMD در بازار پردازنده، تاریخ عرضه‌ی محصول ۱۶ هسته‌ای یعنی Ryzen 9 3950X بود. آن‌ها ۲۵ نوامبر برابر با چهارم آذرماه را به‌عنوان تاریخ نهایی عرضه‌ی محصول جدید اعلام کردند. البته اخبار قبلی، عرضه‌ی این پردازنده را در ماه سپتامیر تخمین می‌زدند که دچار تأخیر شد. AMD می‌گوید در دوره‌ی تأخیر، قابلیت جدید مصرف اقتصادی (Eco Mode) را به محصوا خود افزوده است.

مصرف اقتصادی به کاربر امکان می‌دهد تا توان طراحی گرمایی (TDP) را از ۱۰۵ وات به ۶۵ وات کاهش دهد. AMD می‌گوید حالت جدید، کارایی نزدیک به ۷۷ درصد را همراه‌با ۴۴ درصد کاهش مصرف انرژی و هفت درصد گرمای کمتر را به کاربر ارائه می‌کند. خاموش و روشن کردن قابلیت مذکور، در ابزار Ryzen Master جدید در اختیار کاربر خواهد بود.

AMD 3950X

AMD می‌گوید حالت اقتصادی بنا بر درخواست کاربران به پردازنده‌ی جدید اضافه شد که محصول را برای کاربری‌هایی همچون کامپیوتر مخصوص سینمای خانگی تهیه می‌کردند. چنین کاربردهایی امکانات کمتری در کاهش دما و صدا به کاربر می‌دهند. شرکت سازنده می‌گوید حالت اقتصادی در در محصولات ۱۰۵ واتی دیگر رایزن هم استفاده خواهد شد. به‌علاوه حالت اقتصادی، توان طراحی گرمایی پردازنده‌های ۹۵ واتی را به ۶۵ وات کاهش می‌دهد و در نسخه‌های ۶۵ واتی نیز کاهش مصرف را تا ۴۵ وات به‌همراه خواهد داشت.

در ادامه‌ی اخبار پیرامون محصول جدید AMD‌ در خانواده‌ی رایزن، مقایسه‌ای نسبی با رقبا هم انجام شد. آمارها نشان می‌دهد 3950X با پردازنده‌ی ۵۰۰ دلاری هشت هسته‌ای Core i9-9900K برابری می‌کند، اما AMD آن را قابل رقابت با Core i9-9920X هزار دلاری می‌داند.

تولید محتوا، بخش عمده‌ای از کارایی‌ محصولات ۱۶ هسته‌ای Ryzen 9 3900X را تشکیل می‌دهد. محصول ۵۰۰ دلاری، Ryzen 9 3900X در تولید محتوا و وظایف نیازمند پردازش چندرشته‌ای با Core i9-9900KS برابری می‌کند؛ درنتیجه با عرضه‌ی محصول ۱۶ هسته‌ای جدید، می‌توان پیروزی مجددی را برای  AMD متصور شد.

Athlon 3000G

پردازنده‌ی اتلون جدید با قابلیت اورکلاک

قطعا همه‌ی کاربران توانایی خرید پردازنده‌ی ۳۲ هسته‌ای Threadripper 3970X را با برچسب قیمتی دو هزار دلار، ندارند. حتی خرید پردازنده‌ی ۷۵۰ دلاری Ryzen 9 3950X نیز برای همه ممکن نیست. AMD باتوجه به همین حقایق بازار، پردازنده‌ی کامپیوتر شخصی جدیدی را در دسته‌ی اقتصادی معرفی کرد: نسخه‌ی جدید از Athlon 3000G با قابلیت اورکلاک.

پردازنده‌ی جدید خانواده‌ی اتلون مجهز به دو هسته با رشته‌های پرداشی متقارن چندگانه خواهد بود. به‌علاوه این محصول ۵۰ دلاری مجهز به گرافیک Radeon Vega 3 هم می‌شود. تراشه‌ی مذکور سرعت کلاک ۳/۵ گیگاهرتز خواهد داشت و قطعا قابل اورکلاک است.

AMD تخمین می‌زند که پردازنده‌ی ۵۰ دلاری 3000G با نسخه‌ی ۶۰ دلاری دوهسته‌ای اینتل به‌نام Pentium Gold G5400 برابری کند. شرکت سازنده اطلاعات زیادی از جزئیات معماری منتشر نکرد، اما کارشناسان استفاده از فرایند تولید ۱۲ نانومتری براساس معماری +Zen را تخمین می‌زنند. AMD ادعا می‌کند که محصولش در آزمایش کاربردهای روزمره و همچنین بازی، محصول اینتل را شکست می‌دهد. زمان عرضه‌ی نهایی 3000G نیز ۱۹ نوامبر برابر با ۲۸ آبان بیان شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات