آموزش رجیستری گوشی، فعال سازی، انتقال مالکیت و ثبت گوشی

یک‌شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
مطالعه 25 دقیقه
آیا با رجیستری گوشی و سامانه همتا آشنا هستید؟ ما در این مقاله با آموزش جامع رجیستر کردن گوشی که شامل فعال‌سازی گوشی نو و مسافری و سایر موارد می‌شود، همراهتان هستیم.
تبلیغات

خرید و فروش گوشی موبایل در بازار همانند گذشته نیست. در گذشته شاهد خرید و فروش ساده گوشی موبایل بودیم و تنها کار سختی که انجام می‌شد، تعویض تراشه سیم‌کارت بود. درحال‌حاضر و به دلیل راه‌اندازی طرح رجیستری، خرید و فروش گوشی‌های هوشمند و حتی واردات آن‌ها با پیچیدگی‌هایی همراه شده که در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل این موارد بپردازیم.

فهرست:

هدف از راه‌اندازی طرح رجیستری را می‌دانید؟

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط حاکم با حجم زیادی از کالاهای قاچاق مواجه است. سودجویان زیادی وجود دارند که از راه وارد کردن قاچاق کالاهای مختلف، درآمدهای زیاد کسب می‌کنند و همین مسئله دولت را بر آن داشت تا در زمینه واردات قاچاق گوشی‌های هوشمند، ابتکار عمل را با راه‌اندازی سامانه همتا و طرح رجیستری در دست بگیرد.

با اینکه در ابتدای آغاز به کار طرح رجیستری، مشکلات نسبتا زیادی به وجود آمد و خریداران و فروشندگان را سردرگم کرد، اما به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون به ثبات خوبی رسیده است. براساس آمارهای ارائه شده می‌توان گفت طرح رجیستری درکنار آن که توانسته واردات قاچاق گوشی‌های هوشمند را تا حد زیادی کاهش دهد، درآمد بسیار قابل توجهی را هم برای دولت به ارمغان آورده است.

در حقیقت دولت قصد دارد ورود و خروج تمام گوشی‌های هوشمند به کشور را تحت کنترل داشته باشد و بدین ترتیب، تأثیر واردات قاچاق گوشی‌های هوشمند را کمرنگ کند. البته فراموش نخواهیم کرد که پس از آغاز طرح رجیستری از روش‌های مختلفی همانند گوشی‌های مسافری برای واردات و قانونی کردن گوشی‌های قاچاق استفاده شد، اما هرچه زمان گذشت، این طرح رجیستری بود که توانست به موفقیت برسد. در ادامه به بررسی کامل این روش‌ها برای قانونی کردن یا به عبارت دیگر، رجیستر کردن گوشی‌های هوشمند خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

گوشی یا تبلت سیم‌کارت خوری که از مبادی قانونی وارد کشور نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد، در صورت عدم رجیستر پس از گذشت یک‌ماه (۳۰ روز) قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور سرویس دریافت نمی‌کند و قابل استفاده نخواهد بود.

خریداران می‌توانند درصورت بروز هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه‌ی استعلام، انتقال مالکیت، هزینه، فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ یا شماره ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی تماس گرفته یا به پورتال سازمان تعزیرات مراجعه کنند.

برای شکایت از مشکلات فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه باوجود طی تمام مراحل فعال‌سازی و دریافت پیامک تائیدیه فعال شدن گوشی، موضوع باید به مرکز تماس طرح به شماره ۰۹۶۳۶۶ اعلام شود.

همان‌طور که گفته شد باید پس از خریداری گوشی هوشمند نو، آن را فعال‌سازی کنید، اما قبل از فعال‌سازی دستگاه باید از اصالت گوشی هوشمند، مطمئن شوید. هنگامی که از اصالت گوشی اطمینان حاصل کردید، وقت آن رسیده است که دستگاه را رجیستر کنید. بنابراین تصمیم داریم قبل از آموزش فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا، روش استعلام گوشی را آموزش دهیم.

آموزشی استعلام اصالت گوشی در سامانه همتا

چهار روش متفاوت برای استعلام دستگاه در سامانه همتا وجود دارد که شما را با هر کدام از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

نکته: در هر چهار روش پایین نیازمند شناسه IMEI دستگاه خواهید بود که می‌توانید برای به دست آوردن آن از کد #۰۶#* استفاده کنید یا نگاهی به پشت جعبه گوشی هوشمند داشته باشید.

۱: ارسال پیامک به شماره ۷۷۷۷

شما در این روش باید وارد گوشی خود شوید و ازطریق بخش پیامک، شناسه IMEI گوشی جدیدی که قصد خرید دارید را به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید. بدین ترتیب پیامکی از سامانه همتا برای شما ارسال خواهد شد که اصالت یا عدم اصالت کالا را اعلام خواهد کرد.

۲: ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir

یکی دیگر از روش‌های استعلام اصالت دستگاه را می‌توان ورود به سامانه همتا عنوان کرد. با ورود به این سامانه اینترنتی، باید مطابق با تصویر روی گزینه استعلام اصالت کلیک کنید.

پس از آن که روی گزینه موردنظر کلیک کردید، باکس جدیدی باز می‌شود که در آن باید شناسه IMEI را وارد کرده و پس از وارد کردن کد امنیتی، گزینه جست‌وجو را انتخاب کنید.

در ادامه وضعیت دستگاه برای شما نمایش داده می‌شود و بدین ترتیب، می‌توانید از قانونی بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.

۳: استفاده از کد دستوری *۷۷۷۷#

شما می‌توانید ازطریق یک گوشی موبایل، کد دستوری *۷۷۷۷# را وارد کنید و سپس روی گزینه برقراری تماس، ضربه بزنید.

این کار باعث می‌شود تا منوی سامانه همتا که گزینه‌های متعددی هم دارد، نمایش داده شود. شما باید گزینه استعلام اصالت را با وارد کردن عدد ۱ کنار آن و سپس انتخاب گزینه Send، انتخاب و تأیید کنید؛ این کار شما را وارد مرحله بعدی خواهد کرد.

در باکس جدید از شما خواسته می‌شود تا شناسه IMEI گوشی هوشمند جدیدی که قصد خرید آن را دارید، وارد کنید. مطابق تصویر پایین عمل کرده و گزینه ارسال (Send) را انتخاب کنید.

اگر شناسه وارد شده دستگاه صحیح باشد، پیام زیر را مشاهده خواهید کرد و باید منتظر پاسخ از سوی سامانه همتا باشید؛ این پاسخ ازطریق یک پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

۴: استعلام اصالت دستگاه ازطریق اپلیکیشن همتا

یکی دیگر از روش‌های استعلام اصالت گوشی هوشمند را می‌توان استفاده از اپلیکیشن همتا دانست. شما می‌توانید با نصب این برنامه در گوشی موبایل فعلی خود، تاییدیه لازم را دریافت کنید.

در حقیقت باید پس از ورود به برنامه، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

در ادامه خواهید دید که فیلد جدیدی به منظور وارد کردن شناسه IMEI گوشی جدید نمایش داده خواهد شد. شما باید شناسه را به درستی و با دقت وارد کنید و در نهایت، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید تا نتیجه نهایی برای شما نمایش داده شود.

آموزش شناسایی گوشی قاچاق و رجیستر شده

یکی از مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی طرح رجیستری و سامانه همتا را می‌توان شناسایی گوشی‌های قاچاق عنوان کرد، اما روش شناسایی این گوشی‌ها ممکن است کماکان برای بسیاری از افراد، نامعلوم مانده باشد. بهترین روش شناسایی گوشی قاچاق را می‌توان استعلام اصالت گوشی عنوان کرد که روش‌های مختلف آن را در قسمت‌های بالا آموزش دادیم.

هنگامی که استعلام اصالت گوشی را از روش‌های ذکر شده انتخاب کنید، خواهید دید که شناسه IMEI توسط سامانه همتا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اطلاعات مربوط به آن نمایش داده می‌شود. شما به‌راحتی و مطابق با تصویر زیر، می‌توانید اطلاعات گوشی را مشاهده کرده و قانونی بودن آن را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات مربوط به مدل و مشخصات فنی دستگاه می‌شود؛ این مسئله ارزش بالایی دارد و باعث می‌شود تا افراد سودجو نتوانند از شناسه IMEI یک گوشی دیگر سوء استفاده کنند.

البته بد نیست بدانید که امکان استعلام اصالت گوشی ازطریق ارسال پیامک کوتاه هم وجود دارد. شما می‌توانید شناسه IMEI گوشی موردنظرتان را ازطریق پیامک به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید. در ادامه و ظرف مدت زمانی کوتاه، اطلاعات مربوط به گوشی هوشمند برای شما ارسال می‌شود و بدین ترتیب، می‌توانید اصالت گوشی را مورد بررسی قرار دهید.

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید گوشی هوشمند و بعد از دریافت استعلام اصالت آن باید مدنظر داشته باشید، دریافت کد فعال‌سازی از فروشنده است. معمولا این کد فعال‌سازی روی یک کارت مخصوص درج شده است. شما می‌توانید این کارت را درون جعبه دستگاه پیدا کنید یا آن را به‌صورت مستقیم از فروشنده دریافت کرده و در حضور هم، گوشی را فعال‌سازی کنید.

آموزش فعال‌سازی گوشی نو

هم‌اکنون با روش‌های استعلام اصالت دستگاه جدید آشنا شدید و هنگامی که هیچ اخطاری مبنی بر غیر قانونی بودن آن دریافت نکردید، می‌توانید مراحل پایین را با خیال آسوده انجام دهید.

البته فراموش نکنید که فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا هم ۳ روش مختلف دارد و ما هر سه مورد را آموزش خواهیم داد. در نهایت این شما هستید که باید ساده‌ترین روش فعال‌سازی گوشی جدید را در میان سه روش پایین، انتخاب کنید.

۱: فعال‌سازی ازطریق سایت همتا hamta.ntsw.ir

یکی از ساده‌ترین روش‌های فعال‌سازی گوشی هوشمند جدید را می‌توان ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir عنوان کرد. روی آدرس کلیک کرده و با ورود به صفحه اصلی، مطابق با تصویر پایین اقدام به انتخاب گزینه فعال‌سازی کنید.

هنگامی که این گزینه را انتخاب کردید، وارد صفحه‌ای جدید خواهید شد که در آن یک باکس نمایش داده می‌شود و اطلاعات جدیدی را از شما درخواست می‌کند. توجه داشته باشید که فیلد اول از شما می‌خواهد که شماره تلفن همراه اصلی خود را وارد کنید، سپس در فیلد دوم هم باید شناسه IMEI را وارد و در ادامه هم باید کد فعال‌سازی را در فیلد سوم وارد کنید.

در مرحله بعد باید کد امنیتی نمایش داده شده را در فیلد مربوطه وارد و در نهایت گزینه آبی رنگ فعال‌سازی را انتخاب کنید.

بدین ترتیب، فعال‌سازی گوشی هوشمند جدید شما در سامانه همتا انجام می‌شود یا اصطلاحا، گوشی هوشمند شما رجیستر خواهد شد.

۲: استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*

شما می‌توانید از کد دستوری ذکر شده هم برای فعال‌سازی گوشی هوشمند خود استفاده کنید. هنگامی که کد دستوری را در گوشی هوشمند جدید خود وارد کنید.

صفحه‌ای جدید نمایش داده می‌شود که گزینه‌های مختلفی دارد. شما باید عدد ۲ را به منظور آغاز فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا وارد کرده و تأیید کنید.

در ادامه از شما خواسته می‌شود که شناسه IMEI گوشی را وارد کنید. همان‌طور که گفته شد، این شناسه در پشت جعبه دستگاه قرار دارد یا می‌توانید آن را با انتخاب کد دستوری #۰۶#* مشاهده کنید. در هر صورت، شناسه را به درستی وارد کرده و تأیید کنید تا وارد بخش بعدی شوید.

در این مرحله باید شماره سیم کارتی که قصد دارید گوشی را به‌نام آن، تغییر مالکیت دهید یا به عبارت دیگر، فعال‌سازی کنید، وارد کرده و از این مرحله هم عبور کنید.

البته ممکن است این شماره سیم‌کارت به‌صورت پیش‌فرض نمایش داده شود که در این حالت باید عدد کنار آن را وارد کرده و در نهایت، تأیید کنید.

در این مرحله باید کد فعال‌سازی را که یک عدد ۶ رقمی است، وارد کنید. توجه داشته باشید که این عدد با صفر شروع نمی‌شود. معمولا این کد در کارت گارانتی دستگاه وجود دارد یا توسط فروشنده در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

در ادامه صفحه‌ای جدید را مشاهده خواهید کرد که در آن، شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌کارت درج شده‌اند. در حقیقت این صفحه جدید بدین منظور نمایش داده شده است که شما اطلاعات کلی خود را مجددا مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که صحت آن را تأیید می‌کنید، عدد ۱ را وارد کرده و گزینه ارسال را انتخاب کنید.

در پایان کار هم شاهد صفحه‌ای جدید خواهید بود که نشان می‌دهد گوشی جدید شما برای شماره سیم کارتی که وارد کرده‌اید، فعال‌سازی شده است. در نهایت باید روی تأیید ضربه بزنید.

شما هم‌اکنون موفق شدید فعال‌سازی گوشی نو را ازطریق کد دستوری #۷۷۷۷* انجام دهید.

۳: فعال‌سازی با استفاده از اپلیکیشن همتا

هنگامی که وارد اپلیکیشن همتا در گوشی هوشمند شوید، بخش مربوط به فعال‌سازی را مشاهده خواهید کرد. هنگامی که فعال‌سازی را انتخاب کردید، مطابق با روش وب سایت باید عمل کنید. در حقیقت باید شناسه دستگاه، شماره سیم‌کارت و کد فعال‌سازی را وارد و در نهایت، تأیید کنید. بدین ترتیب و در سریع‌ترین زمان ممکن، گوشی هوشمند جدید خود را فعال خواهید کرد.

آموزش ثبت رجیستری گوشی مسافری

یکی دیگر از روش‌های فعال‌سازی و وارد کردن گوشی از خارج کشور را می‌توان ازطریق مسافرت عنوان کرد. فرض کنید شما به یک سفر خارجی رفته‌اید و در سفر اقدام به خرید گوشی هوشمند جدیدی کرده‌اید. واضح است که هنگام ورود به کشور، باید آن را فعال‌سازی کنید و انجام این کار هم مراحل خاص خود را دارد که شامل پرداخت هزینه رجیستری گوشی مسافری می‌شود.

توجه داشته باشید که پرداخت حق گمرک، فقط شروع کار بوده و در نهایت باید اطلاعات مربوطه را به سامانه همتا هم ارسال کنید تا ثبت گوشی مسافری انجام شود. ما در ادامه روش کامل فعال‌سازی گوشی مسافری را به شما آموزش خواهیم داد که شامل مراحل پرداخت هزینه گمرکی گوشی هم می‌شود.

گام اول: در مرحله نخست باید وارد وب سایت اینترنتی رسمی گمرگ (epl.irica.gov.ir/lmeiregister) شوید. هنگامی که وارد این وب سایت شدید، باید شناسه IMEI گوشی جدید خود را وارد کنید. یکی از موارد مهمی که باید مدنظر داشته باشید، تعداد شناسه دستگاه بوده که باتوجه‌به تعداد خشاب سیم‌کارت، متفاوت خواهد بود.

در قسمت قبل هم گفتیم که برای دستیابی به شناسه گوشی هوشمند می‌توانید از کد دستوری #۰۶#* استفاده کنید. البته در پشت جعبه گوشی‌های رسمی هم شاهد برچسب‌هایی خواهید بود که شناسه IMEI درج شده است. صحیح بودن شناسه‌ها به خوبی گویای اصالت دستگاه است.

نکته: هنگامی که وارد صفحه اصلی وب سایت گمرک شدید و گوشی هوشمند شما هم دو سیم‌کارت است، باید با انتخاب گزینه سبز رنگ جمع، شناسه IMEI دوم را هم وارد کنید.

گام دوم: در مرحله بعدی باید منتظر پاسخ استعلام از سامانه همتا باشید. در حقیقت پیغام جدیدی که نمایش داده خواهد شد، مدل و برند دستگاه را نمایش خواهد داد و در صورتی که اطلاعات نمایش داده شده صحیح باشد، باید گزینه ادامه را انتخاب کنید.

گاهی وقت‌ها ممکن است که مدل نمایش داده شده توسط سامانه همتا با مدل گوشی شما متفاوت باشد. در این حالت نباید شتابزده عمل کنید و بهترین اقدام ممکن را می‌توان تماس با پشتیبانی سامانه همتا دانست؛ شماره تماس پشتیبانی همتا، ۰۹۶۳۶۶ است.

گام سوم: در مرحله بعدی وارد صفحه جدیدی خواهید شد که باید مدل و مشخصات فنی را درکنار نوع دستگاه انتخاب کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است نوع دستگاه شما که قصد ثبت رسمی آن را دارید، تبلت باشد و اگر چنین است، باید در این مرحله مشخص شود. توجه داشته باشید که تمام گزینه‌ها به‌صورت پیش‌فرض در لیست قرار دارند و فقط شما باید گزینه صحیح را انتخاب کنید.

نکته: توجه داشته باشید که در صورت عدم تطبیق اطلاعات انتخابی با اطلاعات دستگاه، حتی پس از پرداخت عوارض مربوط به گمرک هم امکان ثبت آن وجود نخواهد داشت. شما نباید نگران شوید، فقط باید در وارد کردن اطلاعات اولیه گوشی هوشمند جدیدتان، نهایت دقت را به خرج دهید.

گام چهارم: هنگامی که مشخصات فنی مربوط به برند گوشی هوشمند را وارد کردید، دیگر وقت آن رسیده است که سراغ اطلاعات هویتی خود بروید و آن‌ها را اعلام کنید. صفحه‌ای ظاهر می‌شود که در آن باید تابعیت خود را اعلام کنید. در صورتی که تابعیت شما ایرانی باشد، حتما باید در باکس‌ جدید و فیلدهایی که نمایش داده می‌شود، شماره سیم‌کارت، کد ملی و سایر اطلاعات مربوط به ورودی گمرک را وارد کنید. همچنین داشتن شماره گذرنامه و اعلام آن هم ضروری است.

در صورتی که اطلاعات مربوطه را به درستی اعلام نکنید یا به عبارتی دیگر، متعلق به مسافر نباشد، وب سایت گمرک وارد مرحله بعدی نخواهد شد تا زمانی‌که موارد را به درستی وارد کنید. همچنین امکان دارد مسافر دارای تابعیت غیرایرانی باشد که این مورد هم باید به‌صورت کاملا دقیق، انتخاب و مورد تأیید قرار گیرد.

گام پنجم: قطعا به خاطر دارید که در گام قبلی، شماره سیم‌کارت خود را وارد کرده‌اید. در این مرحله یک کد به سیم‌کارت موردنظر ارسال شده که با وارد کردن آن در بخش مربوطه و انتخاب گزینه ادامه مراحل، وارد سایر بخش‌ها خواهید شد.

گام ششم: در گام ششم فعال‌سازی گوشی در سامانه گمرک وارد بخش جدیدی خواهید شد که شناسه پرداخت و مبلغ موردنظر (حقوق و عوارض گمرکی) نمایش داده شده است. در صورتی که تمام اطلاعات مورد تأیید شما هستند، گزینه پرداخت را انتخاب کنید. البته این امکان وجود دارد که شما نیازمند بازگشت به بخش عقب باشید که گزینه آن هم مشخص است؛ توجه داشته باشید که این گزینه فقط در صورت نیاز برای ویرایش اطلاعات، موردنیاز خواهد بود.

گام هفتم: معمولا پس از انتخاب گزینه پرداخت در هر وب سایت اینترنتی، انتظار داریم وارد درگاه پرداخت شویم یا درگاه موردنظرمان را انتخاب کنیم. این بخش از وب سایت و سامانه گمرگ هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید مطابق با تصویر زیر، کد امنیتی را به درستی وارد و یکی از درگاه‌های پرداخت نمایش داده شده را انتخاب کنید. در نهایت و پس از وارد کردن اطلاعات بانکی، مبلغ موردنظر را پرداخت خواهید کرد.

گام هشتم: این مرحله اهمیت زیادی دارد و لطفا دقت لازم را به خرج دهید. پس از پرداخت عوارض گمرک به صفحه‌ای جدید هدایت خواهید شد که اطلاعاتی مربوط به کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت نمایش داده می‌شود؛ لطفا این کدها را تا پایان فرایند و فعال‌سازی گوشی مسافری در یک کاغذ یادداشت کرده و نگه دارید. در این مرحله و صفحه جدید نمایش داده شده یک گزینه با عنوان تکمیل فرایند وجود دارد؛ شما باید روی این گزینه کلیک کرده تا وارد مرحله بعد شوید.

گام نهم: پس از آن که گزینه تکمیل فرایند را انتخاب کردید، وارد صفحه جدیدی خواهید شد که پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه برای شما نمایش داده می‌شود. پس از نمایش این پیغام، باید گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب کنید.

یکی از اشتباهاتی که برخی از مسافران عزیز انجام می‌دهند، نداشتن توجه کافی و انتخاب نکردن این گزینه مهم است. در صورتی که این گزینه را انتخاب نکنید، هیچ‌گونه اطلاعاتی از سوی گمرک برای سامانه همتا ارسال نخواهد شد. نتیجه این کار عدم ارسال کد فعال‌سازی دستگاه به‌صورت فوری توسط سامانه همتا برای شما خواهد شد.

گام دهم: این مرحله را باید به‌عنوان آخرین مرحله کاری سامانه گمرک بدانیم. هنگامی که شما گزینه ارسال اطلاعات به سامانه همتا را انتخاب کردید، پیغام زیر برای شما نمایش داده می‌شود و دستور شما را مورد تأیید قرار خواهد داد.

پس از مشاهده این پیغام، یک پیامک مطابق با تصویر پایین دریافت خواهید کرد. متن این پیام گویای همه چیز است و شما باید برای گذراندن سایر مراحل، لینک موردنظر را انتخاب کنید.

هنگامی که روی لینک موردنظر کلیک کنید یا به‌صورت خودکار وارد بخش کاربری خود خواهید شد یا در غیر این صورت، باید در صفحه نخست، اطلاعات مربوطه همانند کد ملی و شماره سیم‌کارت را وارد کرده و پروفایل جدیدی ایجاد کنید. البته در صورتی که نیاز به ثبت نام باشد، باید روی گزینه مربوطه کلیک کرده و ادامه مراحل را مطابق با تصویر زیر دنبال کنید.

هنگامی که وارد پروفایل کاربری خود در سامانه همتا شدید، باید بخش اطلاعات ثبت مسافری را انتخاب کنید. در ادامه باید روی گزینه (کلیک کنید) موجود در جلوی اطلاعات گوشی موردنظر هم کلیک کنید.

گام یازدهم: هنگامی که روی گزینه مربوطه کلیک کردید، اطلاعات جدیدی در یک باکس نمایش داده خواهد شد. پس از آن که صحت اطلاعات را مورد بررسی قرار دادید، باید گزینه تأیید و پرداخت را انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که هنگام انتخاب لینک موجود در پیامک به‌صورت مستقیم وارد این بخش خواهید شد.

در صفحه پرداخت، باید درگاه موردنظر را انتخاب کرده و به‌راحتی وجه را پرداخت کنید.

هنگامی که پرداخت شما موفقیت‌آمیز باشد، پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد.

گام دوازدهم: در بخش جدید یک باکس تأیید نتیجه پرداخت مشاهده خواهید کرد که با انتخاب گزینه مشاهده کد فعال‌سازی دستگاه، به‌صورت مستقیم به بخش جدید هدایت خواهید شد.

گام سیزدهم: به‌سادگی وارد بخش اطلاعات ثبت مسافری خواهید شد و این بار، کد فعال‌سازی را مشاهده خواهید کرد. البته به خاطر داشته باشید این کد ازطریق پیامک هم برای شما نمایش داده می‌شود.

نکته: کد فعال‌سازی برای شماره سیم کارتی ارسال می‌شود که در سامانه گمرک هم وارد کرده‌اید.

تبریک می‌گوییم؛ هم‌اکنون کد فعال‌سازی را دریافت کرده‌اید، اما بدان معنا نیست که گوشی را فعال یا اصطلاحا رجیستر کرده‌اید. شما باید مراحل توضیح داده شده مربوط به فعال‌سازی گوشی نو را دنبال کنید.

آموزش انتقال مالکیت گوشی دست دوم

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سامانه همتا و راه‌اندازی این طرح را می‌توان اشراف اطلاعاتی نسبت به کلیه اقدامات همانند تغییر مالکیت و خرید و فروش دستگاه عنوان کرد. به همین منظور هم شاهد وجود یک بخش و قابلیت در سامانه همتا و کد دستوری *۷۷۷۷# هستیم که با انتخاب آن، می‌توانید هنگام خرید و فروش دستگاه، مالکیت آن را هم تغییر دهید.

۱: انتقال مالکیت گوشی ازطریق وب سایت hamta.ntsw.ir

نخستین روش تغییر مالکیت را می‌توان ورود به سامانه همتا و ثبت نام در آن عنوان کرد. مراحل ثبت نام در بخش‌های قبل توضیح داده شده است. شما پس از ثبت نام و ورود به بخش کاربری، یک گزینه با عنوان (انتقال مالکیت/فروش) را مشاهده خواهید کرد.

هنگامی که روی این گزینه کلیک کنید، در بخش جدید با صفحه‌ای برخورد خواهید کرد که در آن کد ملی شما در وسط نمایشگر قرار گرفته و شناسه کلیه گوشی‌هایی که در مالیکت شما قرار دارد هم نمایش داده می‌شود. با انتخاب کد شناسه IMEI گوشی موردنظرتان و در ادامه انتخاب گزینه انتقال مالکیت یا فروش، بخش جدیدی نمایش داده خواهد شد که باید شماره سیم‌کارت خریدار را وارد کنید.

با انجام این کار، یک کد فعالسازی جدید برای شماره موردنظرتان ارسال می‌شود و می‌توان گفت که کار انتقال مالکیت گوشی ازطریق سامانه همتا به پایان رسیده است. در ادامه این خریدار است که باید ازطریق سامانه همتا که البته مراحل آن در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، وارد پروفایل کاربری خود شود و دستگاه را فعال‌سازی یا به عبارت دیگر، رجیستر کند.

۲: انتقال مالکیت گوشی ازطریق کد دستوری #۷۷۷۷*

در صورتی که قصد دارید انتقال مالکیت گوشی خود را ازطریق کد دستوری ذکر شده انجام دهید، ابتدا باید مالک دستگاه با سیم کارتی که گوشی موردنظر برای آن به ثبت رسیده است، اقدام به گرفتن کد دستوری #۷۷۷۷* کند. فرقی ندارد که سیم‌کارت در گوشی جدید یا همان گوشی قدیم قرار داشته باشد، مهم این است که سیم‌کارت مورد استفاده همان سیم‌کارت مالک دستگاه باشد.

در مرحله بعد باید فرد مالک، عدد ۳ را انتخاب کند که همان انتقال مالکیت است.

در ادامه، مشترک یک لیست از شناسه‌های IMEI را خواهد دید. این لیست مربوط به گوشی‌هایی بوده که در مالکیت سیم‌کارت مربوطه قرار دارد. شما باید شناسه گوشی موردنظرتان که فروخته‌اید و قصد انتقال مالکیت آن را دارید، انتخاب کنید و گزینه ارسال را بزنید.

در این بخش از شما درخواست می‌شود شماره تلفن مقصد یا بهتر بگوییم، شماره تلفن خریدار را که هم‌اکنون قصد دارید مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهید، وارد کنید و ارسال را بزنید.

در این مرحله اطلاعات کامل مربوط به شناسه IMEI و شماره مقصد نمایش داده می‌شود که نیازمند تأیید شما خواهد بود. برای تأیید لازم است عدد ۱ را انتخاب و ارسال را بزنید.

در نهایت یک پیغام تأیید نمایش داده خواهد شد و بدین ترتیب، کار انتقال مالکیت انجام می‌شود، اما معنای آن پایان کار نیست. پس از انجام کلیه مراحل بالا، یک پیامک حاوی کد فعال‌سازی برای شماره سیم‌کارت جدید ارسال خواهد شد.

خریدار باید مطابق با مراحل فعال‌سازی گوشی نو عمل کند و دستگاه را برای خود فعال‌سازی یا به عبارت دیگر، رجیستر کند. توجه داشته باشید که در صورت تعلل و انجام ندادن این کار، گوشی فعال‌سازی نخواهد شد و امکان دریافت سرویس از آن فراهم نمی‌شود.

توجه داشته باشید که انتقال مالکیت دستگاه ازطریق اپلیکیشن همتا هم به همین صورت خواهد بود. مالک می‌تواند با ورود به اپلیکیشن و انتخاب انتقال مالکیت، این کار را به‌سادگی هرچه تمام‌تر و مطابق با آن چه که در بخش اول گفته شد، انجام دهد تا کد فعال‌سازی برای خریدار ارسال شود. در این روش هم شرایط تفاوتی نخواهد داشت و باید کد فعال‌سازی توسط خریدار برای فعال کردن گوشی که خریداری کرده است، مورد استفاده قرار گیرد.

هزینه رجیستری گوشی

یکی از سوالات مهم کاربران را می‌توان مربوط به هزینه رجیستری گوشی دانست. توجه داشته باشید که خرید گوشی جدید از فروشنده نباید شامل دریافت هزینه رجیستری از شما که خریدار هستید، شود. در صورتی که با چنین چیزی مواجه شدید، امکان طرح شکایت و پیگیری آن برای شما وجود خواهد داشت.

البته گوشی‌هایی که به‌صورت مسافری وارد کشور می‌شوند، شامل پرداخت هزینه‌های مربوط به گمرک و فعال‌سازی می‌شوند. به‌عنوان مثال و براساس اطلاعات موجود، هزینه دریافتی گمرک برای ثبت گوشی‌های وارداتی، چیزی در حدود ۲۶ درصد ارزش روز آن (با محاسبه درخ دلار آزاد) دستگاه است. البته هزینه ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا هم پیش‌بینی شده که مبلغ ناچیزی است.

همچنین درادامه قرار است با نحوه‌ی محاسبه قیمت تمام‌شده‌ی گوشی‌ موبایل آشنا شویم. توضیحات ذکرشده در این ویدئو مربوط به واردات گوشی موبایل به‌صورت شرکتی است. به‌عبارت‌دیگر، با طی‌کردن مراحلی که در ویدئو به آن اشاره می‌کنیم، موبایل با گارانتی و به‌صورت قانونی دراختیار شما قرار خواهد گرفت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات